יו"ר ההסתדרות על מאבק עובדי ברום: "נסגור בכל יום עיר עד שהנושא ייפתר"

אבי ניסקורן: "לשלוח הביתה 140 איש זה לצרף אותם למעגל העוני" ■ אך יו"ר ההסתדרות שוכח את התנאים שנלווים להצעת הפרישה: משכורת כפולה מהמשכורת הממוצעת ומענק בן למעלה מחצי מיליון שקל

טלי חרותי-סובר

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, השתתף הבוקר (ב') ביחד עם ראש עיריית דימונה, בני ביטון; ראש עיריית ערד, טלי פלוסקוב; ראש מועצת נאות חובב, אנדריי אוזן; וראשי ערים נוספות בהפגנה - שהתקיימה מול מטה הנהלת קבוצת כיל בבאר שבע. ניסנקורן פנה לעובדים, שמוחים על פיטורי 140 עובדים ממפעל תרכובות ברום, ואמר להם: "אתם במאבק על החיים שלכם, על הכבוד שלכם, על הפרנסה, על הבית. לשלוח הביתה 140 איש, וזו רק ההתחלה, זה לצרף 140 משפחות בדרום אל מעגל העוני".

עוד הוסיף נינסקורן כי "לשלוח הביתה 140 איש זה לצרף 140 משפחות בדרום אל מעגל העוני. נסגור עיר בדרום, כל יום עיר אחרת, עד שהנושא ייפתר. התעסוקה בדרום והצלתו לא פחות חשובים מכל נושא שעומד על סדר היום. נמשיך ונמשיך ולא נרפה עד שנפתור את הנושא הזה"

אך ניסנקורן לא ציין את תנאי הפרישה שמציעה ההנהלה ל-140 העובדים, רובם עברו את גיל 50. על פי ההצעה, כל עובד יקבל מענק פרישה בן 600 אלף שקל, נוסף על משכורת בת 18,000 שקל ברוטו בחודש עד גיל 67, במטרה לא לפגוע בתנאי הפנסיה של העובדים.

הפגנה של עובדי כילצילום: אייל טואג

המשכורת הממוצעת של עובדי המפעל: 30 אלף שקל בחודש

בעוד שיו"ר ההסתדרות טוען כי משפחות נשלחות למעגל העוני, במציאות העובדים יוצאים לחיים שאינם כוללים עבודה, ויקבלו משכורת הגבוהה פי שניים מהמשכורת הממוצעת במשק. ניסנקורן גם שכח לציין כי המשכורת הממוצעת של העובדים המפוטרים עומדת על 30 אלף שקל בחודש, לא כולל מתנות מפנקות ביותר לחגים שמצטברות לאלפי שקלים.

כל זה לא מנע מניסנקורן להוסיף כי "הרבה אנשים היו שמחים שהמאבק הזה ייעלם מהשיח הציבורי, כי הם צריכים להתמודד איתו. אך אנו מודיעים: המאבק הזה לא ייעלם עד שלא נפתור אותו. 140 איש היום בברום, מחר עוד 200 איש בים המלח, אחר כך יבוא עוד סיבוב במפעל רותם, ואחר כך סיבוב נוסף במפעל מגנזיום, ואחר כך עוד כמה מאות עובדים בקבוצה - מדובר פה באחד המקומות היחידים בדרום שמייצרים עבודה, ואין פה מקומות עבודה אחרים. עברתי הרבה מאבקים, ואי אפשר לעמוד מול ציבור עובדים גדול, נחוש וצודק. ביום רביעי, אם הנושא לא ייפתר, לצערי מפעלי ים המלח יחלו בשביתה ואנחנו נביא את הדרום למרכז".

מהנהלת כיל נמסר: "השאלה היחידה שעומדת כרגע על הפרק היא האם הנהלת המפעל רשאית להוציא עובדים לפנסיה מוקדמת ואף לפטר עובדים - כדי לייעל מפעל שהפסיד 160 מיליון שקל ב-2014 ו-1.5 מיליארד שקל בשנים האחרונות, ונמצא בתקופת משבר חריפה, הגם שהושקעו בו למעלה משני מיליארד שקל בעשור האחרון. אין לנו ספק בנוגע לחובה ולאחריות המוטלת עלינו, להבריא את המפעל למען המשך קיומו בעתיד והמשך תעסוקת רוב העובדים בו - גם אם מדובר בצורך וכורח לפטר עובדים בשעת משבר. אנו משוכנעים שאף אחד אינו מצפה מאיתנו להסיר את אחריותנו וחובתנו, גם מתוקף חוק, להבריא את המפעל. מי שמצדד בעמדת הוועד וההסתדרות מקבל בעצם את עמדת ההסתדרות שאסור לאפשר פיטורים אפילו במפעל מפסיד.

וועד העובדים, שפוצץ את המשא ומתן שהחל עוד לפני היוודע על קיום הבחירות, נאבק לשלול מההנהלה את יכולותיה וסמכויותיה לנהל את המפעל ולהוביל תוכנית התייעלות חיונית, והוא מנצל את מערכת הבחירות לשם כך. אנו מבטיחים שכיל תמשיך לנהוג במקצועיות, ענייניות ואחריות".

אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker