לפיד על פיטורי עובדי הברום: "אין התייעלות, יש ניסיון לקבלת הקלות במס על גב העובדים"

יו"ר ועד העובדים: "תעשיית הברום הרוויחה השנה 128 מיליון דולר אבל זה לא מספיק להם - הם מחלקים לעצמם בונוסים כל השנה"

שירלי סיידלר

שר האוצר לשעבר ויו" ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, תקף הבוקר בהפגנה של מפוטרי תרכובות ברום את ראש הממשלה. "במקום לנסוע לוושינגטון ראש הממשלה צריך להיות כאן. מה שנתניהו היה צריך לעשות זה לזמן את עידן עופר והמנכ"ל ולהגיד שיקח להם  את הקלות המס אם לא יבטלו את הפיטורים המכוערים האלה. אבל איפה הוא?", אמר לפיד.

לדברי לפיד, "יש נסיון ציני על הגב של העובדים לקבל הטבות מס שלא מגיעות להם ולבטל את שישינסקי 2 ואנחנו לא ניתן להם, ואפשר לעצור את זה. הצלתי את מפעל המגנזיום. נהיה פה אחרי ולא נעזוב את העובדים, אתם לא לבד. נמשיך להיות פה עד שיבטלו את הפיטורים".

כ-350 עובדי כיל הפגינו הבוקר (ראשון) מול משרדי החברה במחאה על פיטורי 140 עובדי ברום.  ראש ועד עובדי ברום, אבנר בן סניור, אמר כי החברה לא בהפסדים, אלא מנסה ללחוץ על המדינה. "אנחנו ביום ה-14 של השביתה וחזקים מיום ליום. ההנהלה לא יודעת מה לעשות, הם בלחץ מהנחישות שלנו. הם משקרים, כל הזמן משקרים כי הם יודעים שלנו אסור להוציא נתונים מהחברה. כולנו יודעים שזה שקר גס שהם מפסידים. 128 מיליון דולר הרוויחה השנה תעשיית הברום אבל זה לא מספיק להם, ומחלקים לעצמם בונוסים כל השנה. הם מתקשרים לעובדים ומנסים לפצל בינינו. התייעלות כן פיטורים לא. נסגור את הנגב, נעשה הכל כדי ללחוץ על ראש הממשלה"

יאיר לפיד מבקר את העובדים השובתים מול משרדי הנהלת תרכובות ברום בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי בן סניור, עובדי מפעלי ים המלח מצטרפים השבוע לשביתה. ראש ועד העובדים במפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, אמר כי הבוקר סגרו את המשלוחים ופוצצו את המשא ומתן בשל העיצומים. "אנחנו לא מסתפקים בציוצים של ראש הממשלה. אנחנו נחושים ולא ניתן לאף אחד לפגוע בפרנסה שלנו. הרווחים הם של כולנו. אנחנו עובדים כדי שהם ירוויחו את הבונוסים שלהם". 

שר הרווחה לשעבר, מאיר כהן, שהגיע להפגנה אמר כי הם נתקלים בבעיה לזמן לישיבת חירום את ועדת הכספים, "אנחנו מנסים בימים האחרונים לכנס את ועדת הכספים לישיבת חרום אבל גם בזה מנסים לתקוע מקלות בגלגלים. יש עתיד מבקשת שנתניהו יבוא ויתן הסבר למה הוא לא עושה את ההצעות של לפיד, למה הוא לא קורא למנהלי כיל לשיחה. אבי עבד בפוספטים ואני מכיר את השטח, אבל יש  כאן דורסנות שלא הייתה כמוהה מעולם. המאבק הזה הוא משל. כל הועדים בנגב צריכים לראות אותו בעיניים פקוחות, אם המאבק יכשל יהיה גל פיטורים בנגב, המאבק על הכתפיים שלהם".

במהלך 14 ימי שביתה הגיעו לאוהל המחאה של עובדי ברום בבאר שבע עשרות חברי כנסת, אולם לא כולם התקבלו כמו שיאיר לפיד ומאיר כהן התקבלו. "השטח אומר את דברו", אומר בני תורג'מן, עובד במפעלי ברום. "אנחנו רואים פה את לפיד, ראינו שעשה ולא דיבר בסיסמאות. את הסיסמאות תשאירו לפייסבוק ובציוצים. כיל עושים פה משחק שלא נראה דבר כזה, מפטרים בצורה כל כך מכוערת וחזירית. וראש הממשלה מה הוא עושה? מוציא ציוץ. זו הנהגה? תמיד אומרים שכל הדרום מצביעים בצורה עיוורת למחל, אבל הימים האלה נגמרו".

משה אלמקייס, ממפוטרי ברום ותושב באר שבע, טען כי"הם רוצים להרוויח מהמדינה הקלה במסים. אם ההנהלה הולכת עד הסוף עם זה, אין לנו מה להפסיד ונמשיך להאבק עד הסוף. נחזור לשגרה רק כשיבטלו את הפיטורים. לאורך השנים אנשים פרשו בצורה מכובדת, אף פעם לא בצורה ברוטלית כזו. נם חא מפטרים  רק צעירים, גם מבוגרים שיכלו ורצו לצאת לפנסיה. ובסוף נתנו להם מכתב בלי לדבר איתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker