המועצה להשכלה גבוהה החליטה: אורט הרמלין תיסגר

אחרי מאבק ארוך בו פתחה הנהלת אורט הרמלין, החליטה המל"ג כי המכללה אינה עומדת בתנאים אקדמיים או פיננסיים נאותים ■ הסטודנטים יקבלו רשת ביטחון וימשיכו בלימודיהם במוסדות אחרים

טלי חרותי-סובר

מכללת אורט הרמלין תיסגר בקרוב, בכפוף לפרישת רשת בטחון עבור 300 תלמידיה - כך החליטה אתמול המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) שדנה מזה חודשים רבים בעתידה של המכללה.

"בכל המישורים אותם בדקה המועצה נמצא, כי קיים חוסר הלימה מהותי בין המצגים שהציג המוסד בעת הגשת בקשותיו להיתר ולפתיחת תכניות הלימודים, לבין המצב המתקיים בו בפועל" כותבת המל"ג במכתב קשה. "פער זה נמצא הן בהתייחס להיבטים הפיננסיים והתאגידיים בהתנהלותו של המוסד והן בהתייחס לתכניות הלימודים ולסגל האקדמי והוא מלמד על התנהלות בעייתית של המוסד לאורך זמן. המועצה שבה על החלטתה, לאור חוות הדעת האקדמיות והמלצות הות"ת, כי המוסד אינו עומד ברמה אקדמית נאותה, אינו בעל איתנות פיננסית, ואינו בעל עצמאות מינהלית מספקת, וכי לאור הנתונים שהובאו בפניה, היא לא השתכנעה כי קיים סיכוי סביר לכך שהמוסד יגיע בתוך זמן סביר לרמה אקדמית אשר תצדיק הכרה בו כמוסד להשכלה גבוהה".

מכתבה של המל"ג מפרט כמה נתונים מביכים במיוחד: "בפני המועצה הובאו המלצות ועדות המשנה ביחס לשתי התכניות שנבדקו ע"י ועדות מקצועיות, בהנדסת מכונות ובהנדסה רפואית. בשתי התוכניות המליצו הוועדות הבודקות המלצה שלילית שלא להעניק בהן הסמכה.

פרופ' גדי גולן, נשיא מכללת אורט הרמליןצילום: הדר כהן

"במיוחד רואה המועצה לנכון להדגיש כי מהנתונים שהובאו בפניה עולה ביקורת על יכולת המוסד להציג סגל בהיקף ובאיכות נאותים, כי התשתיות הפיזיות אינן מספקות וכי רמת הפרויקטים במוסד נמוכה. אף בכל הנוגע לתנאי הקבלה של הסטודנטים חרג המוסד מהתנאים שהוצהר עליהם עם פתיחתו, באופן המטיל אף הוא צל כבד על רמתו האקדמית של המוסד".

במל"ג טוענים כי גם המישור הפיננסי אינו מוסדר: "המוסד גבה שכר לימוד נמוך משמעותית ביחס לשכר הלימוד עליו הצהיר במסגרת המתווה התקציבי שהגיש, ומנגד לא גייס מקורות עצמיים או תרומות אחרות, ובכך הגדיל באופן דרמטי את היקף ההלוואה שהוא לוקח מאורט ישראל והנרשמת בדו"חותיו הכספיים כגירעון שוטף (בהיקף של כשלושת רבעי ממחזור פעילותו השנתי).

"עד כה נצבר כבר גירעון שוטף בסכום כולל של כ-50 מיליון שקל (פי חמישה ממחזור הפעילות השנתי של המכללה). מצב דברים זה ללא ספק משנה באופן קיצוני את הנחות היסוד על בסיסן נבחנה האיתנות הפיננסית של המוסד ומעיב קשות על איתנותו הפיננסית, הן בטווח המיידי והן בטווח הארוך. למעשה, התמונה המצטיירת מהנתונים הפיננסיים שהובאו בפני המל"ג מלמדת על העדר יכולת מינימאלית של המוסד לפעול באופן עצמאי ולהשקיע בפיתוחו הפיזי והאקדמי לאורך זמן, כנדרש וכמצופה ממוסד להשכלה גבוהה".

המודעה השנויה במחלוקת שבאמצעותה ניסו למנוע את סגירת המכללה

נוכח הדברים האלה החליטה המועצה כי המוסד אינו עומד בתנאים בהם ניתן להאריך את תוקף ההיתר שניתן לו וזה יפוג בעוד פחות משבועיים ב-21 בפברואר. הסטודנטים, עם זאת, לא ייפגעו. בנוסף לאורט בראודה שתוכל לקלוט אותם, התקבלו התחייבויות בכתב משלושה מוסדות נוספים לקליטת הסטודנטים בתכניות השונות: המכללה האקדמית להנדסה ת"א (אפקה) - הסכמה לקליטה בשלושת המסלולים הנדסת מכונות, הנדסה רפואית והנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לרבות קיום מסלולים ללימודי ערב; המרכז האקדמי רופין - הסכמה לקליטה בשני המסלולים הנדסה רפואית והנדסת חשמל ואלקטרוניקה; אוניברסיטת אריאל - הסכמה לקליטה בשלושת המסלולים הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה והמסלול להנדסה ביו-רפואית, לרבות קיום מסלולים ללימודי ערב.

פירוט מלא של אפשרויות הקליטה יפורסמו לסטודנטים גם באתר האינטרנט של המועצה. בנושא זה יתקיים מעקב משותף לליווי הפתרונות לסטודנטים של הצוות המקצועי במועצה יחד עם נציגי התאחדות הסטודנטים. כמו כן תקיים המועצה לקיים דיון בנושא מסלולי לימוד המותאמים לאנשים עובדים.

במל"ג יודעים כי ההחלטה, מן הסתם, לא תעבור בשתיקה וייתכן כי המכללה תפנה לבג"ץ. מאבקה של אורט הרמלין בהחלטת המל"ג היה קולני מאוד בשבועות האחרונים. הנשיא, פרופ' גדי גולן, נשיאו המודח של המכון הטכנולוגי חולון, גייס לעזרתו את ניר חפץ, שמשמש במקביל יו"ר מטה הבחירות של ראש הממשלה שהוא גם יור המל"ג , בהיותו שר החינוך היום. בשל ניגוד העניינים הזה, פנתה התנועה לאיכות השלטון למבקר המדינה בדרישה שיבדוק את הפעילות הפרטית המקבילה. חפץ טען כי עובדיו רק סייעו ליחצ"ן אחר, מאיר סוויסה, אלא שגם סוויסה הצטרף לא מזמן לסיוע במטה הליכוד.

ניהול המשבר כלל הודעות גדולות בעיתונים שהראשונה כללה את הכותרת JE suis hermelin, מה שגולן כינה "קריצה אינטלקטואלית" ורמז לפיגוע הרצחני בסופרמרקט היהודי בפריז. בהמשך גויסו גם חברי כנסת שכלל לא אישרו את השתתפותם בקמפיין התקשורתי. אחת שכן אישרה השתתפות היא ח"כ מירי רגב, שסוויסה היה הדובר שלה. לדברי גולן, עלה הקמפיין למכללה יותר מרבע מיליון שקל, כאשר הסטודנטים גויסו לכתיבת מכתבים ולפנייה אישית לחברי הכנסת.

יצויין כי במתחם הקמפוס של אורט הרמלין בנתניה פועלות 2 מכללות: המכללה האקדמית להנדסה אורט הרמלין, ומכללת אורט הרמלין להנדסאים. החלטת המל"ג מתייחסת אך ורק למכללה האקדמית להנדסה אורט הרמלין. מכללת אורט הרמלין להנדסאים תמשיך לפעול כסדרה והיא אינה כפופה למועצה להשכלה גבוהה.

מאורט הרמלין לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker