מחר: יורחבו צעדי ההזדהות עם עובדי תרכובות ברום - עיצומים בצים

ההסתדרות תרחיב את עיצומי ההזדהות עם העובדים■ ניסנקורן: "ניתן למצוא פתרונות יצירתיים" ■ הנהלת כיל: "עובדי תרכובות ברום נהנים מתנאים שאינם קיימים בשום חברה תעשייתית בישראל"

חיים ביאור

ההסתדרות מרחיבה את העיצומים שהיא מקיימת כהזדהות עם מאבקם של עובדי מפעל תרכובות ברום מקבוצת כיל נגד פיטורי 140 מהם. עובדי חברת צים צפויים אף הם לפתוח מחר (ד') בעיצומים. חברת צים נמצאת בבעלות החברה לישראל, החברה האם של כיל.

יו"ר ועד עובדי צים, אבי שטרית, אמר כי במסגרת העיצומים, עובדי החברה יקיימו אסיפות מחאה וישבשו את העבודה. בהמשך מתכננת ההסתדרות לשבש את העבודה גם במפעלים אחרים של החברה לישראל.

"אנו מקיימים עיצומי סולידריות שבו שותפים כל העובדים במפעלי כיל וגם במפעלים של החברה לישראל", נמסר מההסתדרות. השבוע סגרו עובדי מפעל ים המלח, מקבוצת כיל, את שערי המפעלים ומנעו הוצאת אשלג לנמל אשדוד ומשם ליצוא. עובדי מפעל רותם אמפרט הסמוך ערד הפסיקו את כל פעילות יצוא הפוספטים, בעוד שעובדי מפעל פריקלאס ליד ערד מנעו ממשאיות לצאת משטח המפעל.

במפעל תרכובות ברום עצמו, שנמצא בנאות חובב, נמשכת כבר 10 ימים השביתה של 850 העובדים, זאת במחאה על החלטת הנהלת כיל לזמן עובדים לשימוע לקראת פיטורים, ללא הסכמת הוועד וההסתדרות.

עובדי תרכובות ברום מפגיניםצילום: אייל טואג

"פיטורי עובדים חייבים להיות המוצא האחרון בלבד", אמר היום ניסנקורן בישיבה של הנהגת ההסתדרות. לדבריו, ישנן דרכים רבות שבאמצעותן ניתן לייעל ולפתור משברים תוך ניהול משא ומתן בין ההנהלה לנציגות העובדים. "ניתן למצוא פתרונות יצירתיים שיצילו את פרנסתן של מאות משפחות", הוסיף ניסנקורן.

בהנהלת כיל אמרו כי מפעל תרכובות ברום צבר הפסד מצטבר של 1.4 מיליארד שקל מאז 2007, בניגוד לטענת פוליטיקאים ולפיה המפעל רווחי. בחברה אמרו כי השקעות הבעלים במפעל מאז 2007 הגיעו לסך 2 מיליארד שקל, בעוד שהדיווידנד שחולק בעשור האחרון לכיל מגיע ל-19 מיליון שקל.

על פי נתוני ההנהלה, שכר הברוטו הממוצע של עובדי תרכובות ברום הוא 30-28 אלף שקל, זאת בזמן שיו"ר ועד העובדים משתכר 60-65 אלף שקל ברוטו בחודש, יותר משכרו של מנהל התפעול. "בעשור האחרון העברנו תקציבי רווחה לוועד בסך 550 מיליון שקל. עובדי תרכובות ברום מטיילים פעמיים בשנה בחו"ל, לרבות ביעדים אקזוטיים, במחיר מסובסד. אלה תנאים שאינם קיימים בשום חברה תעשייתית אחרת בישראל, גם לא בבנקים ואפילו לא בנמל אשדוד", טענו היום בהנהלת כיל.

בהנהלת החברה הדפו את טענת הוועד ולפיה תוכנית הקיצוצים בתרכובות ברום והתוכנית לפטר 134 עובדים במפעלי ים המלח, שעדיין לא מיושמת, אינה אלא נקמה של כיל במסקנות ועדת ששינסקי שעסקה בתמלוגים שעל כיל לשלם למדינה. לטענת ההנהלה, "הקיצוצים וההתייעלות בתרכובות ברום ובמפעלים אחרים של החברה מחויבים המציאות לנוכח ירידת המחירים העולמית והחרפת התחרות בשוקי העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker