לגברים בלבד

בלשכת העצמאיים והעסקים הקטנים לא סופרים נשים

בכנס אליו מוזמנים 95% מן העסקים בישראל אין אף דוברת, על אף שהמומחיות בנושאים המרכזיים שהוגדרו הן בנקאיות וכלכלניות ■ להב: "ההערה נכונה - אך מוקדמת מדי - תכנית הכנס טרם נסגרה סופית"

טלי חרותי-סובר

"עסקים לא כרגיל", זה שם הכנס שמציע להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים בישראל - בסוף החודש, ואכן עסקים לא כרגיל. בלהב לא שמעו על שוויון בין המינים, על עשרות הנשים שעוסקות בכלכלה יום-יום ברמות הבכירות ביותר– מנגידת בנק ישראל, דרך מנכ"לית האוצר ועד בנקאיות בכירות.  גם לא שמו לב לשיח העירני שהתחולל כאן בחודשים האחרונים בנוגע לייצוג נשים בכל אחת מן המפלגות בכנסת. בכנס השנתי של להב, שמייצג, לטענתו, 95% מן העסקים בישראל או כחצי מיליון עסקים, ידברו 15 איש, כולם גברים. אף אישה לא תהיה על הבמה במהלך כל היום.

הנה הרשימה: המארחים הם מוטי שפירא, מנכ"ל הארגון ואהוד רצאבי, היו"ר, יחד עם עורך ביזפורטל. כל אחד מהם יישא את דברו. מיד אחר כך יופיעו פוליטיקאים שהוזמנו, מדובר בחמישה גברים, כולם, כנראה, חשובים מאוד לעסקים הקטנים, ולתחומי העיסוק של הכנס: אשראי, מימון, צמיחה, יצירתיות ורשת סוציאלית. ראשון הדוברים – יאיר לפיד, שלא עשה דברים טובים מידי לעסקים הקטנים אבל יש לציין שאהוד רצאבי הוא מפליטי מפלגת שינוי ולכן הקשר בין זה לבין העובדה שיאיר לפיד ינאם ראשון הוא ככל הנראה אינו מקרי.

מוטי שפירא, מנכ"ל להבצילום: תומר אפלבאום

אחרי לפיד יעלו על הבמה משה כחלון, מנואל טרכטנברג, משה גפני מיהדות התורה וגם גלעד ארדן. על פי רשימת המשתתפים לא ברור בדיוק מי הם המומחים שישכילו את הקהל, אלא אם גפני ידבר על אשראי, ארדן ידבר על מימון, אוהד קנולר, שמופיע בהמשך כיו"ר ארגון השחקנים בישראל, ידבר על צמיחה, וסמנכ"ל השיווק של בזק בין לאומי (כי אין סמנכ"ליות שיווק באף חברה) ידבר על רשת סוציאלית. אם כבר גברים הרי שמבין הפוליטיקאים נעדר דווקא נפתלי בנט, האיש שהיה אחראי על העסקים הקטנים בשנתיים האחרונות.

בהזמנה מופיעה חותמת ועליה נכתב "הסדרים פנסיונים", בתור אחד מהנושאים המעיקים על עסקים קטנים. אם יש מומחית לנושא שדיברה עליו ללא הרף בשנתיים האחרונות זו חברת הכנסת מיכל בירן, אבל למה להזמין אותה אם אפשר להזמין את אמיר ברמלי, יו"ר ומנכל העסק הקטן רוביקון? איזו סיבה יש להזמין יזמת מצליחה, נגיד מתחום האוכל, אם אפשר להזמין את שי ברמן מנכ"ל איגוד המסעדות הישראלי? בלהב לא מכירים פוליטיקאיות, כלכלניות או נשות עסקים.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אייל טואג

שיחה לא רשמית עם אחד מנציגיה הבכירים של הלשכה, העלתה שמדובר ב"שיקוף של המציאות". ואכן, בפברואר 2015, מאה שנים אחרי תחילת המהפכה הפמיניסטית, עסוקה גילדת הגברים של לשכת העצמאיים והעסקים הקטנים, בשימור הכח, תוך התעלמות מוחלטת מקולן המקצועי של נשים, והדרתן הבוטה והמכוונת. נשים יהיו שם בשפע בכנס הזה, מן הסתם, הן יגישו את האוכל.

תגובת להב: "הפרסום היום באתר 'ביזפורטל' הוא ראשוני בלבד ואינו סופי. במפגש ישולבו בהחלט נשים. פנינו לח"כ זהבה גלאון שענתה בשלילה להזמנה (הוצעה מיכל רוזין, ט"ח); פנינו לח"כ אורלי לוי אבוקסיס שאישרה, ולאחר מכן ביטלה עקב ענייני לו"ז. פנינו וטרם קיבלנו תשובה מח"כ איילת שקד. בנוסף לכך ישולבו בכנס עוד שתי נשים. ההערה נכונה – אך מוקדמת מדי – תכנית הכנס טרם נסגרה סופית. להב אינו ארגון שמדיר נשים. רוב העובדים בלהב, ראשי הועדות המקצועיות ונותני השירותים הן נשים".

ח"כ מיכל בירן צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker