עליית מדרגה: עובדי מפעלי ים המלח הצטרפו לעיצומים בכיל וסגרו את שערי המפעל

1,250 עובדים המאורגנים במפעלי ים המלח, מנעו הוצאת אשלג המיועד לייצוא ■ הנהלת כיל: "פיטורי עובדים בתרכובות ברום הם כורח המציאות"

חיים ביאור

העובדים בכיל נקטו היום (ב') בעיצומים במפעל רותם אמפרט ליד ערד, והפסיקו את יצוא הפוספטים. עובדי מפעל אחר של כיל, פריקלאס שליד ערד, שיתקו בתחילת השבוע את פעילות השינוע של המשאיות.

העיצומים ננקטים, לפי הוראת ההסתדרות, כהזדהות עם 850 עובדי מפעל תרכובות ברום בנאות חובב, השובתים כבר 8 ימים במחאה על כך שהנהלת החברה החלה בהליך לפיטוריהם של 140 מהם. יו"ר ועד עובדי מפעלי ים המלח, ארמונד לנקרי, אמר כי "הצטרפנו לעיצומים מכיוון שכולנו מיקשה אחת וחובתנו למנוע מהלך חד צדדי זה. הוא קרא להנהלת כיל לחזור בה מהחלטתה לפטר את העובדים בתרכובות ברום. במקביל עובדים של תרכובות מפגינים מדי יום ליד בתיהם של מנהלים במפעל בלהבים ובית קמה.

צילום: אייל טואג

ועד העובדים בתרכובות ברום וההסתדרות מתנגדים לפיטורים ומציע שבמקום זאת תבוצע פרישה מרצון. לטענת יו"ר הוועד, אבנר בן סניור, 70 עובדים מבוגרים הביעו עד כה נכונות לפרוש מרצון. ואולם בהנהלת כיל טוענים כי הוועד דורש עבור פורשים אלה, תנאים "מטורפים, שאין כלל מקום לדון עליהם", המתבטאים בפיצוי בסך מעל 1 מיליון שקל לכל אחד מהם. בינתיים, על פי הוראת הוועד, עובדים מתוך "רשימת ה-140", שקיבלו זימון לשימוע, נמנעו מלהתייצב אליו.

הנהלת כיל מזה והוועדים וההסתדרות מזה נערכים לעימות ממושך ביניהם, שיתבטא בהמשך העיצומים ואף בהחרפתם, אם לא ייפתר "משבר הפיטורים" בתרכובות ברום. בהנהלת החברה מניחים שעובדי מפעלי ים המלח לא יסתפקו בעיצומים שנקטו אתמול ויעברו לשביתה מלאה, מכיוון שבכוונת כיל להפעיל גם שם תוכנית לפיטורי 134 עובדים, המהווים מעל 10% מהעובדים המאורגנים. בהקשר לכך אמר אתמול יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף כי "השביתה במפעלי ים המלח תחל ללא התראה מראש, אולי כבר בשבוע הבא, ברגע שההנהלה תוציא את המכתב הראשון המזמן עובדים לשימוע לקראת פיטורים". לדבריו, גם במפעלי ים המלח, ההסתדרות מתנגדת לפיטורים יזומים ומוכנה לדון רק בתוכנית לפרישה מרצון.

עם זאת, הנהלת כיל והוועד במפעלי ים המלח, בראשות ארמונד לנקרי, עשויים למנות כמגשר לסכסוך – את פרופ' מוטי מירוני, מומחה לדיני עבודה, אף כי בינתיים יש מחלוקת בין ההנהלה לוועד בשאלה מי ישא במימון שירותיו של מירוני.

מנכ"ל כיל סטפן בורגס צילום: סיון פרג'

מהנהלת כיל נמסר בתגובה כי "תוכנית ההתייעלות בחברה, הכוללת לראשונה פיטורי עובדים בתרכובות ברום (אחרי שבמפעל רותם אמפרט הופעלה בשנה שעברה תוכנית פרישה מרצון) היא כורח המציאות ולמעשה נכפית על החברה, עקב ירידת המחירים בשוק העולמי והחרפת תנאי התחרות שבהם החברה פועלת. תרכובות ברום אינו מפעל רווחי ואינו יעיל דיו. איננו יכולים להמתין עד בלי די, אלא לבצע את הקיצוץ באופן מיידי, וחבל שעד כה ההסתדרות והוועדים אינם מוכנים להפנים זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker