"עיצומי סולידריות": עובדי כיל משביתים מפעלים של החברה 
בדרום לאות הזדהות עם מפוטרי מפעל הברום בנאות חובב

בכל יום יושבת מפעל אחר של כיל, במחאה על פיטוריהם של 140 מעובדי המפעל. יו"ר ועד העובדים: "הפיטורים הם ניסיון של עידן עופר לנקום במדינה בשל המלצות ועדת ששינסקי"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

עובדי כימיקלים לישראל (כיל) בדרום נוקטים עיצומים בכל יום במפעל אחר של החברה — לאות ממפעל תרכובות ברום בנאות חובב.

במסגרת העיצומים, המתקיימים בגיבוי ההסתדרות, סגרו היום עובדי מפעל פריקלאס שליד ערד את שערי המפעל, ומנעו הוצאת סחורות למטרות יצוא ושיווק בישראל. היום צפויים עיצומים של עובדי מפעל רותם אמפרט ליד ערד — העובדים יתייצבו לעבודה, אך יפסיקו את העברת הפוספטים לנמל אשדוד, אשר ממנו הם מיוצאים ליעדים שונים בעולם.

850 עובדי תרכובות ברום פתחו בשביתה ביום שני שעבר במחאה על הפיטורים, המקיפים 17% מעובדי המפעל. בשבוע שעבר לוותה השביתה של העובדים בגילויי אלימות, כאשר נוקבו צמיגי רכבו של סמנכ"ל במפעל, וילדיהם של בכירים ספגו נאצות מעובדים שהפגינו ליד בתיהם, בעת שיצאו לבית הספר.

צילום: אייל טואג

מנגד, העובדים מאשימים את הנהלת תרכובות ברום בהתנהגות קיצונית, בשל החלטתה למסור חלק ממכתבי הפיטורים על ידי הדבקתם לדלתות בתיהם של העובדים.

יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, אמר כי "אנחנו מבינים שפיטורי העובדים במפעל הם צעד ראשון שעלול להוביל לפיטורים בחברה כולה". הוא דרש מהנהלת כיל לחזור בה מהפיטורים בתרכובות ברום "ולהבין כי העובדים נחושים בדעתם להמשיך ולהיאבק על עתידם". לדברי בן סניור, הפיטורים הם "ניסיון של הבעלים, עידן עופר, לנקום במדינה בשל המלצות ועדת ששינסקי, הנוגעות לתגמולים שהחברה תעביר לידי המדינה".

מחר יתכנסו עובדי המפעל בלשכתו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כדי להחליט על הסלמת המאבק נגד הנהלת כיל. בין היתר, נשקלת האפשרות ליזום עיצומים במפעלים אחרים של החברה לישראל, כגון בתי הזיקוק בחיפה.

בהנהלת כיל הבהירו אתמול כי עובדי תרכובות ברום לא יקבלו שכר עבור ימי השביתה, בעוד שמשכרם של עובדי המפעלים האחרים שבהם ננקטים עיצומים, יופחת חלק. בהנהלת החברה מעריכים כי אחרי שהעובדים "יווכחו לראות שהחברה נחושה לבצע את הצמצומים", יחלו מגעים עם ההסתדרות כדי לסיים את המשבר.

עם זאת, בכירים בכיל הבהירו כי פיטורי העובדים, הנעשים בחברה זאת הפעם הראשונה באופן חד־צדדי וללא הסכמת הוועד, הם כורח. זאת, לדבריהם, בשל ההתייעלות המתחייבת בכיל, ובמיוחד במפעל תרכובות ברום — שאינו רווחי, ומנגד פועל בתנאי תחרות מחריפה וירידת מחירים. הם הוסיפו כי בשנים האחרונות כיל השקיעה 1.5 מיליארד שקל במתקני ייצור חדשים בתרכובות ברום, אך המפעל לא עלה על דרך המלך.

בהתייחסם לטענת יו"ר הוועד בן סניור שלפיה הוועד הציע פרישה מרצון של 70 עובדים מבוגרים מהמפעל, ולכן אין סיבה לפיטורי 140 עובדים, אמרו בהנהלת כיל כי הוועד דרש שהפורשים יקבלו "פיצויים מטורפים" של יותר ממיליון שקל לכל אחד, דבר שאינו מקובל בתעשייה הישראלית ודרישה אשר כיל לא תוכל לעמוד בה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker