המטפלות השביתו את המשפחתונים של משרד הכלכלה במחאה על תנאי העסקתן

משרד הכלכלה: "לא מתקיימים יחסי עובד ומעביד בין המדינה או הרשויות המקומיות לבין המטפלות"

חיים ביאור

המטפלות שעובדות באלפי המשפחתונים שבפיקוח משרד הכלכלה יקיימו היום שביתת אזהרה ליום אחד, במחאה על פגיעה בתנאי העסקתן ועל כך שהמטפלות בדרום קיבלו עד כה פיצוי חלקי בלבד עבור מבצע צוק איתן.

המטפלות, שמאוגדות בארגון כוח לעובדים, יקיימו הפגנה מול משרד הכלכלה בירושלים. לטענתן, חלה פגיעה מתמשכת בתנאי העסקתן, כמו תשלום דחוי של משכורותיהן. לדבריהן, המטפלות בדרום קיבלו פיצוי חלקי בלבד בגין מבצע צוק איתן.

"משרד הכלכלה המציא מעמד עובדות מיוחד, נחות יותר. למעשה, אנחנו משועבדות", אמרה אתמול רחל אברהם, מטפלת במשפחתון בבני ברק ומפעילות המאבק.

משפחתוני משרד הכלכלה פועלים כזיכיונות למטפלות שמקימות משפחתון לחמישה ילדים בביתן. התשלום למטפלות מסובסד על ידי המדינה, בהתאם לרמת ההשתכרות של ההורים. כך מתאפשר לשני בני הזוג במשפחה לצאת לעבוד, ולמטפלת מובטחת מסגרת תעסוקתית. כ–15 אלף ילדים, שליש מהם ממשפחות שמטופלות על ידי לשכות הרווחה, זוכים לטיפול במשפחתונים.

הפגנת המטפלותצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם, לדברי המטפלות, הן אינן שכירות, אינן מקבלות תלוש משכורת ואינן זכאיות לתנאים סוציאליים. בנוסף, הן נדרשות לממן מכיסן הכשרות מקצועיות, צעצועים ואף את שיפוץ ביתן — עלויות שלדבריהן מביאות רבות מהן להשתכר ברמת שכר המינימום במשק. על רקע זה הקימו הנשים את איגוד המשפחתונים, שפועל במסגרת ארגון כוח לעובדים.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי סוגיית מעמדן של מטפלות המשפחתונים נדונה כמה פעמים בבתי המשפט, ונפסק כי לא מתקיימים בין המדינה או הרשויות המקומיות לבין המטפלות יחסי עובד ומעביד.

בנוסף, אמרו במשרד כי התשלום עבור שהות הילדים במסגרות אלה מתקבל משני גורמים: מההורים ומהמדינה. לדבריהם, החלק שמסובסד על ידי המדינה מועבר באמצעות הרשויות המקומיות ונותני שירות (קבלנים) שנבחרו במכרז, שעמם מתקשר המשרד בהסכם. עם זאת, הבהירו במשרד הכלכלה כי כל טענה על עיכוב בשכר היא חמורה ותיבדק.

באשר לעיכוב בהעברת התשלום עבור תקופת מבצע צוק איתן, אומרים במשרד כי הוא אכן התעכב מסיבות שונות, אך כי עד סוף השבוע יועברו הפרשי הכספים לרשויות ולמפעילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker