כך מימנה ההסתדרות ימי גיבוש בכנרת לחברי ליכוד - באלפי שקלים ללילה

מה עושה ההסתדרות עם 37 מיליון שקל שנועדו ל"מפעלים בקשיים"? ■ מיליוני שקלים מקרן "תנופה לצמיחה" של ההסתדרות מתחזקים משכורות בזרוע הכלכלית של ארגון העובדים, ואת המכללה למינהל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

דו"חות מבקר הפנים של מהשנים האחרונות, שהגיעו 
ל-TheMarker, מעלים כמה סיפורים מעניינים החושפים התנהלויות תמוהות של גופים שונים בהסתדרות העובדים החדשה. אחד מהם הוא קרן תנופה לצמיחה, להתנדבות ולחידוש הצמיחה במשק, שהוקמה בדצמבר 1985 ביוזמתו של יו"ר ההסתדרות דאז, ישראל קיסר.

מטרותיה הנאצלות של הקרן הוגדרו, בין היתר, "ליזום יצירת מקומות עבודה חדשים לשם הגדלת התפוקה והצמיחה", מה שאמור היה להתקיים באמצעות הענקת הלוואות למפעלים הזקוקים להן, וכן "ליזום שינויים במבנה המשק שיאפשרו ניוד עובדים הסבה מקצועית ומעבר לטכנולוגיות מתקדמות, תוך שימת דגש על מחקר ופיתוח". ההון הראשוני של הקרן אמור היה להגיע בשלב ראשון מתרומה של שלושה ימי חופשה, מכל חבר הסתדרות, ובהמשך "על ידי גיוס תרומות מתאגידים ויחידים להגשמת מטרות העמותה".

הקרן אכן קמה, והעמותה נרשמה כדת וכדין במארס 1986. במשך שנים היתה התנהלותה כה בעייתית (הלוואות ניתנו ללא בדיקה, חובות אבודים נרשמו במיליונים) עד שב-2008 הוחלט להסדיר את פעילותה, וזו עברה לניהולה של חברת העובדים – הזרוע הכלכלית של ההסתדרות, שבראשה עומד דודי גיל. אלא שעל פי דו"ח קשה שהוציא מבקר הפנים של ההסתדרות עדי קנדל, המצב רק נעשה קשה יותר.

רועי שרעבי, לשעבר יו"ר סיעת הליכוד בהסתדרותצילום: ניר שמול

שלוש הלוואות בלבד

על פי הדו"ח, ב-2012-2009 שכבו בחשבון הקרן לא פחות מ-37 מיליון שקל, אלא שהענקת ההלוואות "פסקה כמעט לחלוטין". במשך שלוש שנים תמימות נתנה הקרן שלוש הלוואות בלבד, הגדולה מביניהן, בסך 5 מיליון שקל, ניתנה ב-2009 דווקא למכללה למינהל. זה לא מפתיע מכיוון שהמכללה (ללא המסלול האקדמי) שייכת להסתדרות העובדים, אלא שלא מדובר במפעל ייצור המרחיב את התפוקה והייצור בישראל, אלא באחד מנכסי ההסתדרות. באשר לשתי ההלוואות האחרות, כאן הסכומים שונים לגמרי. הראשונה, בסך 300 אלף שקל ניתנה למוסך (לא ברור מהדו"ח איזה) והשנייה בת 250 אלף שקל למפעל טקסטיל (ששמו לא מוזכר). הקרן דיווחה כי עד סוף 2012 היא מתכוונת להעניק הלוואה רביעית בסך חצי מיליון שקל, אולם לא ברור אם ניתנה.

הפעילות המתונה הז לא מנעה מחברת העובדים לחלוב "דמי ניהול" בסכומים גדולים. ב–2009 העבירה הקרן לחברת העובדים דמי ניהול, הכוללים גם את שכרו של יו"ר חברת העובדים המשמש גם כיו"ר הקרן, בסך 428,011 שקל, שנה אחר כך היו דמי הניהול 417,600 שקל וב-2011 - 291,233 שקל. לא ברור בעבור מה בדיוק ניתנים דמי הניהול. מאחר שעל פי דו"ח מבקר הפנים, העמותה לא קיבלה אישור ניהול תקין מרשם העמותות, אין לה תקציב שנתי ואת ההלוואות שהיא כבר נותנת לא מאשרת ועדת הלוואות - שמעולם לא קמה - אלא הנהלת העמותה, המורכבת כולה מאנשים בעלי זיקה להסתדרות. מבקר הפנים מפציר בהנהלה לעמוד בתנאי אישור ניהול תקין של רשם העמותות - לייצר תקציב שנתי, ואף לשנות את מטרות הקרן, מכיוון שזו רחוקה ממטרותיה. האם משהו השתנה מאז? לא ברור. ההסתדרות לא משתפת בדו"חותיה.

הכל נשאר בסיעה

באותו דו"ח מתאר מבקר הפנים בדיקת תלונה שקיבל נגד יו"ר סיעת הליכוד דאז בהסתדרות רועי שרעבי. הדו"ח מגלה טפח מהתנהלות פנימית של הסיעות הפוליטיות בהסתדרות שמקבלות את התקציבן מההסתדרות, או במלים אחרות מדמי החבר. ב–2015, לדוגמה, אמורות הסיעות הפוליטיות לקבל 8 מיליון שקל עבור פעילותן, אחרי קיצוץ משמעותי מכיוון שבעבר היה הסכום 12 מיליון שקל בשנה עבור כל הסיעות, על־פי גודלן.

כך כתב המבקר על הדרך לאישור משכורתו של שרעבי כמנכ"ל סיעת הליכוד. "על פי פרוטוקול מישיבת הסיעה שהשתתפו בה יו"ר הסיעה וחבר סיעה, הוחלט שיו"ר הסיעה ישמש מנכ"ל הסיעה בשכר של 15 אלף שקל נטו, עד לבחירתו לתפקיד סגן יו"ר ההסתדרות ויו"ר אגף בהסתדרות". שרעבי, שנתן לעצמו משכורת, אכן קיבל במהלך חמישה חודשים 20,600 שקלים ברוטו בחודש או 15 אלף שקל נטו. בתום אותם חודשים החל לקבל את שכרו מההסתדרות. באותה ישיבה גם מינו היו"ר וחבר הסיעה, מנהלת לשכה לשרעבי בשכר בן 5,000 שקל נטו בחודש, שאותם קיבלה במהלך חצי שנה, עד שעברה לעבוד בהסתדרות".

עוד הוחלט בישיבה כי לקראת סיום תפקידו של שרעבי תבחר "אלמונית למזכירת הסיעה בשכר כולל לחודש", כך כותב המבקר. מי האלמונית? אנחנו לא יודעים, אבל כן יודעים שמדובר בקרובת משפחתו של שרעבי. "על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי לסיעה", כותב המבקר. "מכיוון שלא היתה הוראה בחוקת ההסתדרות או בתקנון הסיעה האוסרת העסקת קרובי משפחה, ועל פי עקרון חופש העיסוק ומכיוון שתפקידה היה טכני, הרי שלא היתה מניעה להעסקתה, פרט לכך שיו"ר הסיעה לא ישתתף בהחלטה על מינויה". שרעבי אכן יצא מההחדר כשזו מונתה. בהמשך אישר את התפקיד גם היועץ המשפטי של ההסתדרות.

שרעבי מסר בתגובה: "לא נמצא שום פגם בהליך. הכל נעשה במסגרת החוק".

על מה עוד מוציאים כסף מלבד הענקת שכר לעצמך ומינוי מקורבים? על שיפוץ המשרדים הקיימים של הסיעה במצודת זאב. עבור ריהוט משרדי שולמו 6,744 שקל, "ללא פרטי הריהוט שנרכש וללא הצעות מחיר נוספות", כך בדו"ח. עבור השיפוץ שילמו דמי החבר 40,905 שקל נוספים. במארס 2012 שילמה הסיעה 51 אלף שקל עבור אירוע מרכזי שנערך ברחובות - עירו של שרעבי - שנועד לגיבוש הסיעה. באירוע השתתפו 340 איש בעלות של 130 שקל למנה, אבל זה כלום לעומת "גיבוש סיעה באזור הכנרת", שבו השתתפו שני חברי הנהלה ויו"ר הסיעה, שכולם לנו בכפר נופש.

עבור הגיבוש הזה, שכלל שלושה ימים עבור חברי הסיעה וחמישה ימים עבור היו"ר, שאליהם הוזמנו גם בנות הזוג ששילמו מכיסן, שילמה הסיעה 15,300 שקל. "יו"ר הסיעה מסר שמטרת האירוע היתה לצאת לגיבושים עם חברי הסיעה בצפון הארץ", נכתב בדו"ח אך "משרד המבקר לא קיבל כל מסמכים על הפעילות".

בסיום הדו"ח מוסיף המבקר בסלחנות כי "יו"ר הסיעה כיהן בתפקידו זמן קצר יחסית ולא היה מודע לחובתו ליישם את הוראות חוקת ההסתדרות לאלתר".

"הקרן יישמה את ביקורת המבקר"

מההסתדרות נמסר בתגובה: "אחת ההלוואות שניתנו ב–2009 היתה למכללה למינהל מיסודה של הסתדרות הפקידים כדי להצילה מקריסה. מפעל בהקשר לשאלתך הוא מקום תעסוקה. יצוין כי הלוואה זו הובילה לשימור מאות משרות והצלת מטה לחמם של עובדים רבים. ההתקשרות עם חברת העובדים הקטינה את העלויות הקשורות בניהול העמותה ובצרכיה בצורה ניכרת, והכל משיקולים מובהקים של טובת העמותה.

"תנופה לצמיחה לא מקבלת תרומות, ועל כן לא היה צורך לקבלת אישור לניהול תקין. הקרן יישמה את ביקורת מבקר ההסתדרות, העבירה בוועד המנהל תקציב ל–2014 ו–2015 ותמשיך לעשות כן. כל הלוואה נידונה בפני הרכב מלא של הוועד המנהל, והוא זה שמחליט אם לאשרה. דודי גיל אינו מקבל שכר מהעמותה.

"כמו כן הוחלט בישיבה של הנהלת העמותה (שהתקיימה ב–20 במארס 2014) להקים צוות מקצועי הכולל חברי ועד מנהל, חבר האסיפה הכללית ונציג חיצוני כדי לבחון אפיקים להגברת פעילות העמותה. תוצאות פעילות הצוות כבר נראות לעין, כשבימים אלה אמורה להתבצע מתן הלוואה נוספת למפעל בדרום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker