בוגרי מדעי הרוח 
תורמים לארגון

חשיבה יצירתית וספקנות הן תכונות חשובות בעולם הטכנולוגי של ימינו

בתיה וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתיה וייסמן

בשנים האחרונות התגבר השיח סביב מצבם הבעייתי של לימודי מדעי הרוח בישראל. מתוך 238,420 סטודנטים שהתחילו בלימודי התואר הראשון ב–2014, רק 7.5% מהנרשמים בחרו ללמוד מדעי הרוח.

מדי שנה פחות סטודנטים בוחרים ללמד מקצועות הומניים, בין היתר מתוך חשש כי לא ימצאו אחר כך מקום בשוק העבודה המאתגר של ימינו. אפילו נשיא ארה"ב, ברק אובמה, המליץ לוותר על תואר בתולדות האמנות - ומיד התנצל.

דווקא בתקופה כזו, יש שיגידו שללמוד מקצועות כמו ספרות, היסטוריה, אמנות ופילוסופיה, יכול להיות צעד מועיל לא רק בשוק העבודה - אלא גם בשאר תחומי החיים. יש האומרים כי במקצועות מדעי הרוח מלמדים סטודנטים לחשוב ולחקור, לא לפעול על פי נוסחה אלא מחוץ למסגרת - מה שיכול לסייע במקצועות רבים ומגוונים, מכיוון שאלה אנשים שמתחנכים לסקרנות ושאילת שאלות בלתי פוסקת.

מסתבר שאת יתרונותיהם היחסיים של בוגרי המקצועות ההומניים מבינות באחרונה גם חברות ההיי-טק. ברוב המקרים, עובד ממוצע בחברות כאלה יהיה בעל תואר ראשון בתחומים כמו הנדסה, מחשבים וטכנולוגיה, אך בשנים האחרונות פונות החברות גם למגזרים אחרים, במטרה למצוא עובדים יצירתיים ובעלי תפישת עולם ייחודית. מהלך זה משקף מפנה רחב יותר: יותר ויותר חברות פונות לגיוס עובדים שלא ממלאים את הפרופיל המסורתי של עובד היי-טק ממוצע, כדי לתרום לגיוון מחשבתי בצוותי העבודה.

צילום: איור : מרינה זלוצ'

את החותמת הרשמית לכך נתן מייסד אפל, סטיב ג׳ובס, שאמר ב–2010: "בדנ"א של אפל, טכנולוגיה לבדה לא מספיקה, אלא הטכנולוגיה בשילוב עם האמנויות החופשיות, בשילוב מדעי הרוח, שמובילות לתוצאות שגורמות ללבבות שלנו לשיר".

על פי מחקר מ–2013 שנערך על ידי איגוד המכללות והאוניברסיטאות האמריקאי, 93% מהמעסיקים ציינו בין התכונות הדרושות להם בעובדים יכולות כמו חשיבה ביקורתית, כושר ביטוי ופתירת בעיות מורכבות. ייתכן שהמנכ"לים כה להוטים לשכור אנשים שעברו הכשרה במדעי הרוח, מכיוון שלחלק גדול מהם יש רקע דומה - שליש מהמנכ"לים ברשימת דירוג 500 החברות של מגזין "פורצ'ן", הם בעלי תואר באמנויות חופשיות, לרבות המנכ"לים של אמריקן אקספרס, ג'יי. פי מורגן, פרוקטר אנד גמבל, סטארבאקס ו–CBS, וכן מייסד CNN ו–TBS.

ולמרות זאת, לא תמיד קל לתלמידי מדעי הרוח למצוא עבודה בחברות היי־טק. לצערם, המנהלים הבכירים לאו דווקא אחראים לגיוס הצוותים לפרויקטים. במרבית המקרים, יעדיפו המגייסים ומנהלי משאבי האנוש את המועמדים שבקורות החיים שלהם מופיעות יכולות כמו קידוד ותכנות, שמן הסתם לא שכיחות בקרב בוגרי מדעי הרוח.

הקושי העיקרי בהתאמת פרופיל הומני לצוות טכנולוגי הוא בעיקר בתפישה המקדימה של המגייסים, ואין ספק כי מדובר בפרופיל שהוא קשה.

לכן, ראשית כדאי לחשוב על כמה שאלות מוצא לפני תחילת הגיוס: האם ההכשרה הטכנולוגית לתפקיד חייבת להגיע מבעוד מועד, או יכולה להתבצע תוך כדי תנועה? האם דווקא תחומי הכשרה וידע אחרים יכולים להביא לביצוע טוב יותר של המטלות? והאם יש מקום לפתוח תפקיד שאינו לאו דווקא טכנולוגי נטו, ולשלב בו דווקא מועמד מתחום מדעי הרוח?

מועמדים עם פרופיל הומני חושבים בדרך כלל בצורה סובייקטיבית וספקנית - שני כישורים שדרושים בעולם הטכנולוגי של ימינו, שהרבה דברים בו נראים בשחור ולבן.

הכותבת היא מנהלת תוכן גיוס עובדים ב–AllJobs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker