תגובות לחשיפת TheMarker

"מעולם לא ביקשנו את הכסף - 
הסכום מגיע אוטומטית מהאוצר"

הסכום נקבע ב-2006 ולא עודכן מאז על ידי הכנסת, אף שהוצאות התקשורת צנחו בשנים האחרונות

טלי חרותי-סובר

אתמול התפרסמה רשימת השרים לשעבר שמקבלים תשלום מהמדינה לאחזקת טלפון, שכוללת עבריינים מורשעים עם ובלי קלון, אנשים שנפטרו מזמן ולא מעט אנשים שכלל לא צריכים להיות בה - מכיוון שמעולם לא היו שרים. אחד הפרטים המקוממים ביותר שנחשפו הוא ששרים שהיו חברי כנסת מקבלים תשלום כפול עבור חשבון הטלפון, הן מהכנסת והן מאגף החשבת הכללית באוצר.

סכומי החזרי הטלפון גבוהים יחסית - עד 268 שקל בחודש - אף שהוצאות התקשורת צנחו בשנים האחרונות והחשבונות הצטמצמו. כך נוצר מצב שבו שרים לשעבר מדברים כביכול ביותר מ-3,000 שקל בשנה מהטלפון הקווי שלהם.

החזר הטלפון נקבע ב-2006 - ולא עודכן מאז על ידי הכנסת. בנוסף, המדינה אינה דורשת ממקבלי ההטבות להיכנס לתוכנית תקשורת מוסדרת, שתפחית את הסכומים. על כך אומרים באוצר כי הנושא נמצא בהסדרה, וכי נבדקת גם האפשרות לחייב את מקבלי ההטבות - שרים, חברי כנסת, שופטים, דיינים ואחרים - להצטרף לתוכנית מוסדרת, אך זה עוד לא קרה.

כשנבדקו תשלומי חשבון הטלפון של חברי הכנסת, התברר כי אלה אמורים להגיש חשבוניות שעל פיהן יתבצע התשלום, עד תקרה של כ-10,000 שקל בשנה. כשמדובר בשרים לשעבר ובתואמי שרים, למשל נגידי בנק ישראל, המנגנון אוטומטי ונעשה דרך בזק. האוצר נותן את התקרה - ומשלם לבזק בכל חודש בהוראת קבע עד אליה.

"מעולם לא דרשנו או ביקשנו כל סכום", כתבה ל-TheMarker נאוה בן אריה, בתו של משה זנבר, לשעבר נגיד בנק ישראל, שנמצא ברשימה. "הסכום מגיע אוטומטית מהאוצר. מאז שהוצאות התקשורת ירדו בצורה ניכרת, וברוב המקרים הן עסקת חבילה של עשרות שקלים בודדים, צריך לדרוש מאלה שמגיע להם החזר הוצאות לעשות עסקה כלשהי או לחילופין האוצר יעשה, ויכניס את כל הנהנים מכורח החוק לאותה עסקה. לדעתי יהיה חיסכון גדול לכולנו".

המדינה לא יודעת אם אכן נעשו שיחות

המנגנון האוטומטי בעייתי מכמה סיבות. ראשית, סכום התקרה גבוה מאוד, אך המדינה מחויבת להמשיך לשלם אותו עד שהכנסת תחליט אחרת. בנוסף, קשה לעקוב אחרי חשבוניות שלא מגיעות. בעיקרון, בזק מעבירה דיווח למדינה, אבל המדינה לא יודעת אם אכן נעשו שיחות בסכומים האלה ואם מי שעשה אותן הוא באמת המוטב, ולא אדם אחר שאליו הועבר החשבון.

אחת הדוגמאות להתנהלות שאינה מסתדרת עם כלל ה-268 שקל בחודש היא זו של זאב רפואה, שלא היה שר, אלא מנהל רשות החברות הממשלתיות עד 1991, וכבר 24 שנים אינו משרת ציבור. רפואה מדבר מהטלפון שלו בבית, על פי נתוני האוצר, בלא פחות מ-5,368 שקל בשנה - והציבור משלם. בהנחה שמדובר ביותר מ-20 שנות תשלום, הכיס הציבורי כבר שילם לרפואה יותר מ-100 אלף שקל.

מאגף החשבת הכללית באוצר נמסר בתגובה כי "מינהלת הגמלאות אמונה על תשלום גמלאות לכ-100 אלף גמלאים ושאריהם, ובכלל זה השרים לשעבר ושאריהם. מטבע הדברים, בהיקף טיפול כזה תהליכי העבודה ממוחשבים ומתבצעים באמצעות ממשקים מבוקרים, וכך הדבר הוא גם במקרה של החזר הוצאות טלפון.

"להלן תהליך הזכאות וההחזר בגין הוצאות הטלפון: בכל הקשור לשרים לשעבר ושאריהם, נקבע בהחלטת גמלאות שקבעה ועדת הכספים של הכנסת כי כיסוי הוצאות טלפון של זכאי יהיה עד לסכום של 268 שקל. עם פרישת שר מועברים נתוניו למינהלת הגמלאות, שבודקת את זכאותו. לאחר שהזכאות מאושרת, נשלחים פרטיו לחברת בזק במסגרת במסגרת ההסדר עמם.

"במסגרת הסדר זה, בזק מחייבת את מינהלת הגמלאות עד גובה התקרה החודשי המאושר לגמלאי או שארו על פי סעיף 21 ב' ב'קובץ החיקוקים והחלטות בדבר משכורות וגמלאות לנושאי משרה ברשויות השלטון'. בהתאם לסעיף זה, שקבעה ועדת הכספים, מחויבת מינהלת הגמלאות בתשלום ההוצאה עד לתקרה של 268 שקל.

"יודגש כי על פי החיוב בגין נתוני השרים שבזק מעבירים בממשק, משולם הסכום הנמוך מבין סכום העלות לבין סכום התקרה החודשית של 268 שקל בחודש. שר או שארו שלא ניצלו את המכסה האמורה אינם זכאים לתשלום כלשהו, דהיינו אין תשלום מעבר להוצאה שנקבעה בסעיף 21. במידה שהזכאי משתמש בשימוש שחורג על התקרה האמורה, הרי שהיתרה משולמת ישירות על ידי הזכאי מול בזק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker