עובדי תרכובות ברום השובתים: נסגור כבישים ונגיע לבתי המנהלים

הוועד הינחה את המועמדים לפיטורים לא להגיע לשימועים שיחלו מחר

חיים ביאור
חיים ביאור

עובדי תרכובות ברום השובתים מאז יום שני במחאה על ההחלטה לפטר 140 מהם, מאיימים להחריף את מאבקם מהיום (ד') ולפתוח ב"מלחמת גרילה" נגד הנהלת כימיקלים לישראל (כיל), הבעלים של המפעל.

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף אמר כי החל מהשבוע הבא השביתה צפויה להתרחב ולכלול שיבושים במפעלים נוספים של כיל, כגון מפעלי ים המלח ומפעל רותם אמפרט, כהזדהות עם מפוטרי תרכובות ברום, וזאת, אם הנהלת כיל לא תחזור בה מזימון עובדים לשימוע לקראת פיטוריהם. "אני קורא להנהלת כיל להיכנס עמנו למו"מ, לפני שהשטח כולו יבער", הוא אמר. לדבריו, "ברור כעת שכיל החלה בצעדים לצמצום פעילותה בישראל ולראייה: היא פתחה מרכז לוגיסטי באמסטרדם שיעסיק 300 עובדים מקומיים". בהנהלת כיל אומרים כי לפי חוות דעת משפטית שבידיהם, העובדים במפעלים אחרים של החברה אינם רשאים לקיים שביתת הזדהות עם עובדי תרכובות ברום, למעט הפסקת עבודה קצרה.

היום (ג') במקביל לשביתה, קיימו 850 עובדי תרכובות ברום הפגנה ליד משרדי כיל בבאר שבע. הם נשאו שלטי מחאה עליהם נכתב "עוד דבר מגעיל מתחיל בכיל" ו"הנהלה של חזירים – מרוויחים ומפטרים". למקום הגיע ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', שהביע הזדהות עם השובתים. "זה אינו רק המאבק שלכם, עובדי כיל, אלא של הנגב כולו. הכתובת היא ממשלת ישראל, שחייבת להבין שדבר לא טוב עלול להתרחש בנגב, אם הפיטורים ייצאו לפועל". לטענת דנילוביץ' מפעל תרכובות ברום הוא רווחי וגם מנוע כלכלי של הנגב כולו. "מותר לחברה לבצע תוכנית התייעלות, אבל רק תוך שיתוף פעולה עם נציגות העובדים. המפעל הגיע להישגים בזכות העובדים ואני פה כדי להגיד לעובדים שאנו אתם לאורך כל הדרך".

יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, הודיע כי לא יאפשר פיטורים במפעל, אפילו של עובד אחד. "ההנהלה אינה מעוניינת בהתייעלות, אלא פשוט רוצה לסגור אותנו, לפגוע בעבודה המאורגנת ולהפוך אותנו לעובדי קבלן", הוא טען. "אם צריך, נסגור כבישים ונגיע אל המנהלים האלה הביתה, עד שהממשלה תבין מה עליה לעשות". חברים אחרים בוועד אמרו כי במסגרת "מלחמת הגרילה" העובדים גם יפלשו לישיבות ההנהלה וישבשו את ההתנהלות של כיל.

מפעל תרכובות ברוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בהנהלת כיל אמרו כי חרף השביתה וההפגנה של העובדים ליד משרדי החברה, אין שינוי בתוכנית לזמן 140 עובדים בתרכובות ברום לשימוע לפני פיטורים, כאשר ראשוני העובדים שקיבלו את הזימונים אמורים להתייצב לשימועים מחר. ואולם הוועד הינחה את העובדים שלא להופיע לשימועים. "הצגנו בפני הנהלת כיל תוכנית חלופית שתכלול פרישה מרצון במקום פיטורים, אך היא דחתה את הצעתנו", אמר יו"ר הוועד בן סניור. לדבריו, לפחות 70 עובדים מבוגרים הביעו עניין בפרישה מרצון בתנאים משופרים.

בהנהלת כיל אמרו כי הפיטורים בתרכובות ברום נובעים מהצורך לבצע התייעלות במפעל, לנוכח ירידת המחירים והתחרות בשוק העולמי. "החלטת ועד העובדים לשתק את המפעל היא חסרת אחריות וסופה לפגע במפעל ובעובדים", טוענת ההנהלה ומוסיפה כי הליך הפיטורים מתקיים בהתאם להסכם העבודה הקיבוצי, המחייב אותה להעביר לידי הוועד רשימה של העובדים המיועדים לפיטורים. "אלא שהוועד ויתר על זכותו להעביר אלינו רשימה נגדית ולפיכך שלנו לעובדים המועמדים לפיטורים זימונים שימוע".

נודע כי כל אחד מהמפוטרים מתרכובות ברום ( או הפורשים שיפרשו מרצון) יקבלו חבילת פיצויים הכוללת מענק של כחצי מיליון שקל לפחות ושכר חודשי של 18 אלף שקל עד הגיעם לגיל 67 (למרות שלא יעבדו במפעל עד גיל זה) מועד בו יתחילו לקבל קיצבה מקרן הפנסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker