למי יש אינטרס להסתיר את הצ'ופרים לפורשים ולעבריינים?

משרדי הבריאות וראש הממשלה והשופטים מסתירים את המספרים המלאים

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפרויקט של TheMarker והתנועה לחופש המידע למיפוי ההטבות שמעניקה המדינה לבכיריה לכל חייהם, מתקדם באיטיות. הסיבה היא שיש רבים שאינם מעוניינים שהציבור יידע את גובה ההטבות הניתנות בכל שנה, מאז שנות ה–50, ולאילו כיסים הן נכנסות.

הבוקר נחשף ב-TheMarker כי מאות אלפי שקלים עוברים בכל שנה מכספם של משלמי המסים בישראל לטובת תשלום חשבונות טלפון של שרים, ח"כים, ראשי ממשלה ונשיאים לשעבר, ובני משפחותיהם, שאינם תורמים לציבור בישראל כבר שנים רבות. ההטבות האלה הן חלק מקומם נוסף בתעשיית צ'ופרים נדיבה שעוטפת את ה"לשעברים" ומעניקה להם הטבות שהאזרח הקטן יכול רק לחלום עליהן.

בחלק מהמקרים ההטבות כוללות אחזקת משק בית, רכב ולשכה לכל החיים (נשיאים ואלמנותיהם); במקרים אחרים, מי שכיהנו כיושבי ראש הכנסת, מקבלים יחד מיליונים עבור לשכות ועוזרים, במשך חמש שנים לאחר פרישתם; ח"כים ושרים שמילאו את תפקידם לפני 2008, מקבלים תשלום עבור אחזקת טלפון ועיתון לכל חייהם, גם עבור שאיריהם (ההטבה קוצצה לשנה לאחר הפרישה, בינתיים); וכולם זכאים להטבות רפואיות מפליגות על חשבון המדינה, עד כדי כך שיש מי שמגישים חשבונות גם עבור כדורי ויאגרה.

מאיר שטריתצילום: אמיל סלמן

ראשונים לשקיפות היו אנשי בית הנשיא, המעניק מיליונים מדי שנה לנשיאים לשעבר ולאלמנותיהם. הכנסת, לאחר קצת לחץ, נאותה לספק גם היא את רשימת הצ'ופרים ליו"רים לשעבר ולחברי הכנסת. לחשבת הכללית במשרד האוצר נדרשו שישה חודשים ואיום בעתירה משפטית כדי להעביר לידינו את רשימת התשלומים עבור הטלפונים של השרים לשעבר.ממשרד הבריאות, המשלם את הוצאות הבריאות הפרטיות של כל "הלשעברים", לא קיבלנו מידע עד היום. גם את רשימת השופטים לשעבר שמקבלים הטבות לא קיבלנו עד כה, ועדיין לא הצלחנו לחלץ ממשרד ראש הממשלה את רשימת הצ'ופרים לראשי הממשלה לשעבר, כנראה מסיבה טובה.

הנה מה שאנחנו יודעים: נשיא לשעבר, או אלמנתו, מקבלים מהמדינה תשלומים עבור אחזקת בית פרטי, לשכה, עוזרים, הוצאות בריאות ורכב צמוד לכל חייהם. ב-2013 שילמה המדינה 2.6 מיליון שקל לנשיאי המדינה לשעבר ואלמנותיהם. בין השאר, למשל, 250 אלף שקל על לשכה מפוארת ליצחק נבון בן ה–93, 200 אלף שקל לנהגו הצמוד של נבון, ועוד 50–200 אלף שקל עבור אחזקת בית או מימון דיור מוגן לאורה הרצוג וראומה ויצמן. ב–2008 הוגבלה ההטבה לארבע שנים לאחר הנשיאות, אך ההגבלה אינה תקפה רטרואקטיבית.

יושבי ראש הכנסת לשעבר מקבלים תשלומים עבור לשכה מפוארת, עוזרים ונסיעות, הוצאות בריאות, טלפון ומינוי לעיתון לכל חייהם. הטבות אלה עלו לנו כמיליון שקל ב–2013, 660 אלף שקל הועברו ליו"ר לשעבר דליה איציק, מהם כחצי מיליון שקל בשנה "שכר עוזרים". ב-2008 קוצרה ההטבה לחמש שנים לאחר סיום התפקיד, וגם כאן לא החיחלו את ההחלטה באופן רטרואקטיבי.

חברי כנסת לשעבר (שלוש שנים לפחות) זכאים לאחזקת טלפון נייד ונייח ולמנוי לעיתונים לכל ימי חייהם - עד 10,160 שקל בשנה לטלפון, ועד 4,000 בשנה לעיתון. ב–2008 קוצרה ההטבה לשנה אחרי הכהונה. מאחר שלא ניתן להחילה רטרואקטיבית, מאות חברי הכנסת לשעבר ממשיכים לבקש ולקבל את ההטבה, שעלתה לציבור 800 אלף שקל ב–2013.

יתרה מזאת, חשבונות הטלפון שמעבירים "הלשעברים" למדינה מופרכים ממש. כך, למשל, יוסף בא־גד, שהורשע בזיוף חתימות אזרחים, מקבל 9,500 שקל בשנה לאחזקת טלפון, או 700 שקל בחודש. שמואל הלפרט בן ה–85 מדבר ב–9,968 שקל, ועדי עמוראי, שפרש ב–1988, מקבל 9,868 שקל עבור חשבון הטלפון.

מנויים לעיתונים לח"כים לשעבר עלו למשלם המסים 350 אלף שקל ב–2013. הציבור מממן, למשל, את העיתונים של יו"ר האגודה למען החייל אביגדור קהלני, של נשיא לשכות המסחר אוריאל לין, ושל שלמה בוחבוט, לשעבר יו"ר השלטון המקומי. איציק מרדכי מקבל גם הוא מימון לעיתונים - פעמיים. פעם הוא רשום כחבר כנסת ופעם כשר.

גם שרים לשעבר ואלמנותיהם מקבלים אחזקת טלפון ומנויים לעיתונים לכל חייהם. מתברר שלרשימה זו השתרבבו ב"טעות", כפי שמגדירים באוצר, לא מעט מנכ"לים של משרדי ממשלה ובעלי תפקידים אחרים כמו נגידי בנק ישראל ומנהל רשות החברות הממשלתיות. רשימה זו מלאה בתשלומים כפולים (כלומר הציבור משלם עבור הטלפון של אותו אדם כח"כ וכשר), באנשים שמילאו תפקיד שנה או שנתיים בלבד וזכאים לתשלום לכל חייהם, וכן בעלי תפקידים שהורשעו בעבירה שיש עמה קלון, שהחוק לא מקנה להם זכות לקבלת תשלום זה. רשימת תשלומים זו לטלפונים עולה לציבור 111 אלף שקל, ועוד כ–15 אלף שקל עבור עיתונים.

שופטים לשעבר זכאים לאחזקת טלפון ומנוי לעיתון לכל חייהם, גם לאלמנים ואלמנות. לא הצלחנו לקבל את רשימת השופטים שמקבלים את התשלומים, רק את הסכומים. הציבור שילם 960 אלף שקל ב–2013 עבור חשבונות הטלפון של שופטים לשעבר ושאריהם. בנוסף שילמה המדינה 160 אלף שקל עבור מנויים עיתונים.

660 "לשעברים" - שאת שמותיהם לא ניתן היה לקבל, אך הרשימה כוללת ח"כים, שרים, נשיאים, יו"ר כנסת, שופטים, דיינים ומנכ"לים בכירים - נהנים מ"ביטוח רפואי תקציבי". הביטוח כולל מימון תרופות שמחוץ לסל התרופות, אשפוז, ניתוחים וסיעוד - הכל פרטי. ב–2013 הסתכמו ביטוחי הבריאות ב–14 מיליון שקל, בין היתר על חשבונות ויטמינים, טיפולי שיאצו ואפילו כדורי ויאגרה. מאז 1986 לא נוסף אדם לקבוצה המיוחסת, אבל ההוצאות עולות עם הזדקנות החברה.

1,000 אח"מים, ובהם שרים, חברי כנסת, ראשי ממשלות, שופטים ונשיאים מקבלים עוד צ'ופר נאה: שאריהם מקבלים 100% מהפנסיה שלהם, בעוד העם מקבל 40%–60% בלבד. לפי הערכות האוצר, מדובר בסכומי עתק המועברים גם כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker