בית הדין בהחלטה זמנית: לכל עובד זכות לבחור ועד - גם אם אינו חבר בארגון היציג

ההחלטה התקבלה בעקבות בקשה שהגישו עובדים בחברת האוטובוסים קווים, שאינם חברים בארגון המייצג את העובדים בחברה - ולא הורשו להגיש מועמדות ולבחור לוועד ■ ארגון כוח לעובדים: "חבל שעובדים בחברה משמשים כלי משחק במהלך המתואם של הלאומית וחברת קווים"

חיים ביאור

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קבע בהחלטה זמנית כי ארגון כוח לעובדים אינו רשאי למנוע מעובדים שאינם חברים בו לבחור את הוועד במקום עבודתם. כן הורה ביה"ד לדחות את הבחירות לוועד עובדי חברת האוטובוסים קווים, שעמדו להתקיים בקרוב.

השופטת שרה שדיאור נתנה את החלטתה לבקשה שהגישו שני עובדים בחברת קווים, שאינם חברים בארגון כוח לעובדים המייצג את העובדים בחברה. זאת, לאחר שהשניים לא הורשו להגיש מועמדות וגם לא לבחור את הוועד - בטענה שאינם חברים בארגון.

בפנייתם, טענו העובדים, באמצעות עוה"ד גל גורודיסקי ואבי מור-יוסף, כי הזכות לפעול למען התארגנות בוועד העובדים נתונה לכל עובד - ולא רק לעובדים החברים בארגון היציג. "ארגון עובדים יציג מחוייב בייצוג הוגן של כל עובדי המעסיק, לרבות עובדים שאינם חברים בו, וחלק מיסודות הייצוג ההוגן הוא מתן זכות שווה לכל עובדי המעסיק לבחור ולהיבחר", הם טענו.

השופטת שדיאור, שקיבלה את טענתם, קבעה כי על פי חוק הסכמים קיבוציים, לכל עובד הזכות לפעול למען התארגנות בוועד העובדים, גם הוא אינו חבר בארגון העובדים היציג אצל המעסיק. "כוונת המחוקק היא למנוע מצב שבו ארגון עובדים מנסה לכפות את עצמו על העובדים באמצעות בחירות לוועד", היא קבעה.

בית הדין הוסיף כי כאשר מדובר בבחירות ראשונות לוועד העובדים ישנה חשיבות מיוחדת למתן הזכות לכלל העובדים להשתתף בהן, ולבחור את נציגיהם לוועד - כדי לתת ביטוי לכלל העובדים ולחזק בכך את ההתארגנות. "קיום בחירות מצד ארגון כוח לעובדים ללא מתן אפשרות לכל העובדים לבחור ולהיבחר מנוגדת לעיקרון לפיו ארגון עובדים צריך לאפשר את קידום השתתפותם בקבלת ההחלטה במקום העבודה", כתבה השופטת בהחלטתה.

עו"ד גורודיסקי, שייצג את שני העובדים, אמר כי "מדובר בניצחון לדמוקרטיה ביחסי העבודה. ארגון עובדים אינו רשאי להתנהל באמצעות הפחדה והשתקה של עובדים שאינם חברים בו".

בתגובה מסר ארגון כוח לעובדים: "החלטת בית הדין מאשרת שכוח לעובדים הוא הארגון היציג של עובדי חברת קווים, וחובתו וזכותו להמשיך ולנהל את המשא ומתן הקיבוצי מול הנהלת החברה. רק בסעיף הרביעי של החלטת בית הדין יש התייחסות לעניין הבחירות. עצם הפנייה לבית הדין מצד הסתדרות העובדים הלאומית, היא בגדר ניסיון מביש נוסף מצידה לחבל בהתאגדויות עובדים. לא טובת העובדים עמדה לנגד עיניה של ההסתדרות הלאומית, בוודאי שלא הליך הבחירות לוועד, אלא רצון להפסיק את המו"מ בין הנהלת קווים לבין הוועד המאוגד בכוח לעובדי, אך בית הדין דחה בקשה זו. חבל שעובדים בחברה משמשים כלי משחק במהלך המתואם של הלאומית וחברת קווים".

נציג כוח לעובדים מצרף עובד HOT לוועדצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker