עובדי תרכובות ברום פתחו בשביתה; מאיימים: "נשתק את כל כיל"

החלטת העובדים לשתק את המפעל באה שאחר שההנהלה שיגרה הזמנות לשימוע לפני פיטורים לשימוע ל-140 עובדים

חיים ביאור

עובדי תרכובות ברום, מקבוצת כימיקלים לישראל (כיל) סגרו היום (ב') את המפעל שבנאות חובב והפגינו ליד שעריו, במחאה על החלטת כיל להתחיל בהליך לפיטורי עובדים במפעל. גם עובדי המשרדים של כיל בבאר שבע פתחו בשביתה.

החלטת העובדים לשתק את המפעל, בגיבוי ההסתדרות, באה שאחר שהנהלת החברה שיגרה הזמנות לשימוע לפני פיטורים לשימוע ל-140 עובדים בתרכובות ברום, שהם 17% מעובדי המפעל. עילת הפיטורים היא צעדי התייעלות שההנהלה החליטה כבר לפני כמה חודשים לנקוט בתרכובות ברום.

הליך הפיטורים בתרכובות ברום היה אמור להתחיל בנובמבר האחרון, ואולם הוא נדחה לאחר שההסתדרות במרחב הנגב עתרה כנגדו לבית הדין האיזורי לעבודה בבאר שבע ובית הדין קבע שההסתדרות והנהלת כיל ינהלו משא ומתן ביניהם בנוגע לפיטורים.

ואולם המשא ומתן נקלע לאחרונה למבוי סתום. לטענת יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, הנהלת כיל דחתה את הצעה שלו ושל הוועד במפעל להעדיף פרישה מרצון על פני פיטורים כפויים. "לפחות 70 עובדים מבוגרים הביעו עניין לפרוש מרצון בתנאים משופרים, אבל הנהלת החברה מתעקשת על פיטורים", אמר בביוף.

מפעל תרכובות ברוםצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, הודיע כי "השביתה תימשך עד שהנהלת כיל תבטל את הזימונים לשימוע. הוא איים כי "אם זה לא יקרה, עובדי יתר המפעלים של כיל בנגב יצטרפו לשביתה".

במכתב שבן סניור שיגר לראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא קרא לו להתערב במשבר ביחסי העבודה בתרכובות ברום. " לא ייתכן כי חברה המרוויחה מיליארדי שקלים בשנה ממשאבי הטבע ששייכים לאזרחי המדינה, מביאה לפיטורי עובדים בנגב ולהרס של חבל ארץ זה שהממשלה בראשותך שמה לה ליעד לפתוח אותו", הוא כתב. לטענתו, הנהלת כיל פתחה בהליך לפיטורי העובדים, "אך ורק כדי להעניש את הממשלה ואת אזרחי המדינה, "שהעזו לשלוח יד לכיסו העמוק של עידן עופר, בעלי החברה".

בן סניור קורא לנתניהו "להתערב ולעצור את המהלך האכזרי של פיטורי עובדים ופגיעה בנגב, להבהיר לבעלי כיל שהממשלה לא תיתן למי שחושב להעניש את העובדים בנגב לבצע זאת, ואף לשקול הלאמת החברה, ולפני שיהיה מאוחר מדי".

בתגובה מסרה הנהלת כיל כי תרכובות ברום הוא מפעל לא יעיל ולא תחרותי, המתמודד עם משבר חמור בשווקים הגלובליים של תרכובות הברום ומעכבי הבעירה. לדברי ההנהלה, המשבר והקיפאון בסביבה העסקית, בנוסף לגזירות שהממשלה הטילה ומתכוונת להטיל על כיל, מחייבים הפעלת תוכנית התייעלות אחראית ונחושה, שתאפשר לחברה להתמודד עם הקשיים מולם היא ניצבת, תוך הבטחת עתיד ומקום העבודה של רוב העובדים.

"לצערנו, ועד העובדים מתעלם מהמצב הקשה ואף פוצץ את ההידברות עם ההנהלה בשבוע שעבר, תוך דרישה להמשיך ולהעסיק את כלל העובדים בתנאי שכר ועבודה מהגבוהים ביותר בתעשיה זו בעולם – המגיעים אף ליותר ממיליון שקל בשנה בשנה לעובדים מסוימים המועסקים במסגרת הסכם העבודה הקיבוצי", טוענת הנהלת כיל. לדבריה, "הוועד פועל באופן בלתי אחראי, תוך התנגדות לכל תהליכי ההתייעלות הנדרשים, סירוב לצמצום תקני כוח אדם מיותרים ואף לניוד עובדים עובדים, תוך התעלמות מתנאי ההסכם הקיבוצי והמצב בו נתון מפעל תרכובות ברום".

ההנהלה מוסיפה כי במתכונת הנוכחית, אין הצדקה להמשך קיומו של המפעל לאורך זמן ולפיכך היא שלחה זימונים לשימוע לעובדים המועמדים לפיטורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker