עובדי תרכובות ברום ישבתו ויפגינו בבאר שבע: "הנקמה של כיל במדינה בגלל ששיסנקי"

"אם החברה לא תחזור בה מפיטורי העובדים, יושבתו גם יתר מפעלי כיל", אמר יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום במחאה על ההחלטה של הנהלת כיל לחדש את הליך הפיטורים של 140 מעובדי המפעל

חיים ביאור

עובדי מפעל תרכובות ברום בנאות חובב, מקבוצת כימיקלים לישראל (כיל), יישבתו מחר (א') ויקיימו הפגנה בבאר שבע בגיבוי ההסתדרות. הם מוחים על ההחלטה של הנהלת כיל לחדש את הליך הפיטורים של 140 מעובדי המפעל.

כיל עמדה להתחיל בהליך הפיטורים כבר בנובמבר 2014, במסגרת תוכנית התייעלות שהיא גיבשה ובה הוצע למפוטרים חבילת פרישה נדיבה. ואולם, ההסתדרות פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע בבקשה לעצור את הפיטורים. לטענתה, רשימת העובדים שיפוטרו גובשה באופן שרירותי וההליך אינו קשור להתייעלות, אלא מטרתו האמיתי היא ליצור לחץ על הממשלה, בעקבות מסקנות ועדת ששיסנקי בנוגע לתגמולים שעל החברה להעביר לממשלה. בית הדין נענה לבקשה והורה לנציגי העובדים וההנהלה לנהל משא ומתן ביניהם לגיבוש רשימת העובדים שיפוטרו. ואלם המו"מ בין הצדדים עלה על שרטון והוא הופסק למעשה.

ביום חמישי האחרון קיבלו 140 העובדים הודעה מהנהלת תרכובות ברום ולפיה הם כלולים ברשימת המפווטרים. עם זאת, צויין במכתב כי הוועד וההסתדרות רשאים להציע שמות חלופיים, של עובדים אחרים המעוניינים לפרוש מהמפעל. בהנהלת כיל טוענים כי "ועד העובדים וההסתדרות נקטו בטקטיקה מכוונת של גרירת רגליים והתנגדות לכל תהליכי ההתייעלות הנדרשים וסירבו לצמצום תקני כוח האדם מיותרים".

יו"ר ועד עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור, אמר כי "הנהלת כיל והבעלים, משפחת עופר, מבקשים לנקום במדינת ישראל על מסקנת ועדת ששיסנקי בנוגע לתגמולים שעל החברה להעביר לקופת האוצר. ההנהלה והבעלים שגורפים לכיסם כל שנה מאות מיליוני דולרים ממשאבי הטבע שבנגב, מבקשים לפטר ולפגוע בפרנסתם של 140 משפחות המתגוררות בדרום". הוא הוסיף כי "אם החברה לא תחזור בה מפיטורי העובדים, יושבתו גם יתר מפעלי כיל. לא ניתן לחברה להשתמש בעובדים כבני ערובה במלחמות האגו שהיא מנהלת מול הממשלה".

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בבאיוף, טען שמדובר "פיטורים לשם פיטורים, ללא הצדקה כלכלית, במטרה להוכיח מי בעל הבית בחברה".

מפעל תרכובות ברוםצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker