כך תבקשו העלאה בשכר - ותקבלו

עובדים שיתכוננו היטב, יגיעו עם טיעונים מבוססים וישדרו ביטחון, יעלו משמעותית את סיכוייהם להעלאה; אז איך מתחילים?

מיכל שטרנליב

בסוף כל שנה נוהגות חברות רבות לקיים שיחות הערכה עם העובדים. העובדים ומנהליהם מגיעים לפגישה מתוך שתי מטרות מרכזיות: מתן משוב על ביצועי העובד לאורך השנה וניהול משא ומתן אודות היקף השכר. בחלק גדול מהמקרים המעסיק לא יעלה מיוזמתו את היבט השכר. לכן, אם העובדים אינם מגיעים ערוכים ומציגים דרישה ישירה, ייתכן שתוחמץ ההזדמנות לקבלת העלאה.

ואולם עובדים ומנהלים רבים חוששים מהשיחה הזאת ומוצאים עצמם מקיימים שיח מעורפל, משתמשים במונחים מרוככים ונכונים לפשרה משמעותית ביחס לדרישתם המקורית. אך עובדים שיתכוננו היטב, יגיעו עם טיעונים מבוססים וישדרו ביטחון, יעלו משמעותית את סיכוייהם להעלאה. אז איך מתחילים?

הכנה מוקדמת במהלך השנה. בכניסה לתפקיד חדש נהלו משא ומתן קצר וענייני, שבמסגרתו תציגו את דרישותיכם. למעמד הפתיחה יש חשיבות גדולה למיצובכם, משום שעליות השכר במרבית החברות יהיו מתונות (עד 20%–25% בשנה). ניתן לסכם על סכום בסיס, לצד מדרגות שכר שייגזרו מביצועים או יהיו אחידות בפרקי זמן שתגדירו.

פחות זה יותר

קבעו פגישות עבודה ובקשו משוב. אנו נוטים לבחון את הצלחותינו באופן סובייקטיבי ולעתים משוכנעים שאנו עושים עבודה ללא רבב. אך חשוב לקבל משוב ולהבין כיצד אנו נתפשים בעיני הבוס. הדגישו בפניו שדעתו חשובה לכם ותאפשר להשתפר ולעמוד בסטנדרטים המקצועיים המצופים, ושדרו שאתם משתפרים באופן מתמיד. השיחות יאפשרו לזהות נקודות הדורשות שיפור ומיקוד ולהציגו בסוף השנה.

דעו את שווי השוק שלכם. היו מצוידים בנתונים כדי להבין כמה מרוויחים עובדים בתפקידים דומים באותו ותק וענף. הכירו גם את טווחי המשכורות בחברתכם כדי להיות בטוחים שציפיותיכם ריאליות.

הכינו רשימת הצלחות. חשוב להגיע לשיחות השכר כשמסוגלים להציג תרומה עקבית לחברה לאורך השנה. השקעתכם לעולם לא תדבר בעד עצמה ותתורגם להעלאה אוטומטית. הכינו מסמך הישגים, עם נתונים ברורים, שיסייע לקדם את השיחה לטובתכם ולקשור בעזרת טיעונים מבוססים בין סכום ההעלאה המבוקש לבין ההצלחות בפועל. במהלך שיחת ההערכה הציגו את הישגיכם. דברו במונחים של הצלחות מספריות שמנהלים מעריכים. ספרו על ביצועים ותוצרים, ייעול כלכלי, חיסכון והכנסות שיצרתם. מספרים ואחוזים יקשו על המנהל להתעלם מבקשת ההעלאה.

קבלו ביקורת. שמרו על פתיחות ותקשורת מצוינת. הקשיבו למשוב והיו מאופקים. חשוב לבקש דוגמאות כדי שתוכלו לבחון את הדברים. הימנעו מוויכוחים, שיעיבו על יחסי העבודה בהמשך. חשוב לצאת מהשיחה כשאתם מכירים בנקודות החזקות, ומחויבים לשפר את החלשות.

אל תתביישו - בקשו! לא משנה כמה ניסיון צברתם, סביר שתחושו מידה של אי־נוחות לקראת הבקשה המפורשת. זכרו: אם לא תבקשו, לא תקבלו. חשוב להימנע משיח מעורפל, יש להגיד מפורשות משהו בסגנון "לאור הישגי והביצועים שהצגתי השנה, אני מצפה להעלאה. מהתייעצות עם קולגות ועל פי סקרי שכר, הסכום המקובל הוא X".

מיכל שטרנליב

דברו במספרים. הימנעו מטווח סכומים, משום שכמעט תמיד תקבלו את החלק הנמוך בטווח. מומלץ לבקש שכר הגבוה בכ–5% מהשכר שאתם מצפים לקבל. אם המעסיק לא ייעתר, הציגו אלטרנטיבות שוות כסף, דוגמת בונוס רבעוני, לימודים או הכשרה על חשבון העבודה או העלאה רטרואקטיבית לאחר שיפור ביצועים. לחלופין, ניתן לבקש שיפור בתנאים נלווים. מכיוון שהטבות הן אלמנט שקשה להשוות, בחלק מהחברות יהיה קל לקבלן על פני תוספת בשכר.

הכותבת היא מנהלת מחלקת השמה בקודקס, 
חברת השמה בענפי המשפט והשיווק

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker