תביעה נגד בנק ישראל: מפלה לרעה עובדים מעל גיל 60

לטענת העובדים, בנק ישראל אינו מאפשר להם להיות מבוטחים בביטוח סיעודי קולקטיבי, החל על כל שאר העובדים

חיים ביאור

"בנק ישראל מפלה לרעה את עובדיו שמלאו להם 60 שנה, בכך שהוא אינו מאפשר להם להיות מבוטחים בביטוח סיעודי קולקטיבי, החל על כל שאר העובדים", כך טוענים שלושה עובדים ותיקים בבנק ישראל בתביעה שהגישו נגד הנהלת הבנק לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

בתביעה, המופנית גם נגד ועד העובדים בבנק ישראל, טוענים העובדים, יעקב אלימלך, בנימין זנגילביץ, שניהם יו"רים בעבר של ועד העובדים, ואיתן מורג, כי הנהלת הבנק העבירה אותם מביטוח סיעודי קולקטיבי, אותו היא מסבסדת מזה יותר מ-20 שנה לכל העובדים והגמלאים, לביטוחים פרטניים במסגרת "ביטוח תיפקודי". בכך, הם טוענים, נפגעו כ-70 עובדים שעברו את גיל 60. לדברי השלושה, רק הם לקחו על עצמם להגיש את התביעה, מכיוון שעובדים רבים אחרים חוששים לצאת בגלוי נגד ההנהלה.

בתביעה אותה הגישו באמצעות עו"ד שמואל פרלמוטר, טוענים שלושת העובדים כי במשך עשרות שנים היה הסכם ביטוח סיעודי קולקטיבי לכל עובדי בנק ישראל, במסגרתו נכללו גם העובדים שהם מעל גיל 60. ואולם בעת המעבר לביטוחים פרטניים נפגע קשות ביטחונם הסוציאלי אך ורק בגלל גילם. לטענתם, למרות שהמפקח על הביטוח במשרד האוצר איפשר להאריך את הביטוחים הקולקטיביים עד יוני 2015, הנהלת בנק ישראל הזדרזה לפרסם כבר בדצמבר 2013 מכרזים לביטוח בריאות הכולל פרק של "ביטוח תפקודי" רק לבני שכבת הגיל הנפגע, ולחתום על הסכמים עם החברות הזוכות.

בהסכמים החדשים נקבע כי העובדים שגילם מעל 60 (בינואר 2014) אינם זכאים לביטוח סיעודי בסבסוד הבנק, למרות שהם היו כלולים עד אז בביטוח סיעודי. לטענת התובעים, מדובר באפליה בלתי חוקית מחמת גיל.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

לטענתם, הנהלת הבנק ניסתה להציג את "הביטוח התפקודי" לבני 60 ומעלה כחלופה הולמת לביטוח הסיעודי החל על כל שאר העובדים, ואולם בפועל הפליסה מכסה אירועים נדירים ביותר, כך שהסיכוי לממש ביטוח זה כמעט אפסי. "שלילת הביטוח הסיעודי מבני 60 פלוס היא פגיעה קשה בביטחונם הכלכלי והסוציאלי של העובדים משכבת גיל זו ויוצרת אפליה חמורה בתנאי שכרם ורווחתם, לעומת עובדים ובנות זוגם בני פחות מ-60, תוך הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה והסכם העבודה הקיים בבנק", טוענים השלושה.

לדבריהם, הם פנו לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג ואל המנכ"ל חזי קאלו, כדי שיתקנו את האפליה שנוצרה, אך נענו כי ההחלטה נבעה משיקולים תקציביים. "אולם במסגרת הסכמי הביטוח נוספו שיפורים רבים לכלל עובדי הבנק בביטוחי הבריאות, כאשר חלק מהשיפורים היו בבחינת מותרות ושא מומנו בתקציב שהיה יכול לממן את המשך מימון פוליסת הביטוח הסיעודי לתובעים ולעובדי שכבת הגיל שנפגע. זה מצב אבסורדי", הם טוענים.

השלושה טוענים כי הם חוששים שבעקבות אפלייתם בתחום הביטוח הסיעודי, בהמשך תבוא אפליה נוספת והעובדים שגילם מעל 60 לא יהיו רשאים לרכוש ביטוח בריאות. הם דורשים פיצוי בסך 100 אלף שקל לכל אחד מהם בגין הנזק ועוגמת הנפש שנגרמו להם, ומבקשים מבית הדין להוציא צו המורה לבנק ישראל לבטח את העובדים בביטוח סיעודי גם אם מלאו להם 60 שנה.

הנהלת בנק ישראל ביקשה שלא להגיב על התביעה. יו"ר ועד העובדים, אייל חדד, אמר: "אנו לומדים את כתב התביעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום