שביתה בנציבות שירות המדינה: אין מכרזים, אין חקירות על עבירות משמעת

העובדים דורשים מענק בסך כ-6,000 שקל לעובד בגין הרפורמה שבין היתר, תקצץ בשעות נוספות ■ גורמים בנציבות: מתנהל מו"מ עם נציגות העובדים וההסתדרות

חיים ביאור

ועד העובדים של נציבות שירות המדינה החל בשביתה מיום רביעי בבוקר בעקבות החלטת נציב שירות המדינה, משה דיין, לקצץ ב-30% את מכסת השעות הנוספות והכוננויות לעובדים, בהתאם להחלטה שהתקבלה בממשלה לפני כחודשיים, ובצמוד לדיון בתקציב המדינה ל–2015 - שאושר בממשלה, אך לא הגיע לאישור הכנסת לפני התפזרותה.

היום (ה') בוטלה ישיבת בכירים בנציבות, לאחר שהעובדים איימו כי יתפרצו אליה ויגרמו לפיזורה. העובדים דורשים, בין היתר, מענק בסך 5,000–6,000 שקל לעובד בגין הרפורמה בנציבות. יו"ר הוועד אלי יעקב, המייצג כ-290 עובדים בנציבות, אמר כי עילה נוספת לשביתה היא חשש העובדים מפני אובדן מעמדה של הנציבות - עקב ההעברה המתוכננת של סמכויות בתחום ניהול כוח האדם ממנה אל משרדי הממשלה השונים. "המהלך יהפוך את הנציבות ליחידת מטה ריקה מתוכן", הוא טען. לדבריו, במסגרת הרפורמה בשירות המדינה שגובשה בשנה וחצי האחרונה, הנציבות לא תטפל עוד בשינויים בתקני כוח אדם או במתן אישורים לתקנים חדשים, ויינטלו ממנה תפקידים נוספים, כמו פרסום מכרזים לאיוש משרות.

נציב שירות המדינה, משה דייןצילום: אייל טואג

בנוסף, אמר יעקב כי ישנו מרמור בקרב עובדי הנציבות, עקב כך שרבים מהם לא קודמו בדרגה ובשכר כבר יותר משלוש שנים, ומכך שבנציבות אין מסלול קידום מוגדר, אין דרגות אישיות "והכל מוקפא", לטענתו; וכן מכך שהנציבות מעסיקה שלושה יועצים חיצוניים ובכך מייתרת, לטענתו, את עבודתם של עובדים קבועים. לדבריו, "הנציב דיין משיב באופן מעורפל בנוגע להצעתנו לאפשר פרישה מרצון בתנאים משופרים לעובדים המועסקים בנציבות כבר שנים רבות, שגילם מעל 50 שנה ומרגישים מותשים".

שביתת העובדים בנציבות שירות המדינה מתבטאת בהפסקת פרסומם של מכרזי כוח אדם, שיתוק של בתי הדין למשמעת, הפסקת פעולות חקירה או מעקב אחר עובדים החשודים בהתנהלות בלתי־הולמת, ואחר עובדים הנעדרים תכופות ממקומות עבודתם בשירות המדינה. בנוסף, מושבתות הוועדות המקצועיות, לרבות הוועדה לבחינת מועמדים למשרות מסוימות.

השביתה פרצה לאחר שההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה, וחלפו 14 ימי הצינון הנדרשים בחוק לאחר ההכרזה על סכסוך עבודה, בטרם פתיחה בשיבושים. יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, הביע תמיכה בשביתה והביע זעם על כך ש"הנהלת הנציבות לא סופרת את העובדים". יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, הביע תקווה כי "הנציבות תחזור בה מצעדיה החד־צדדיים עוד בסוף השבוע הקרוב, כדי שניתן יהיה לסיים את השביתה ולחדש את העבודה המלאה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: תומר אפלבאום

גורמים בנציבות מסרו כי מתנהל משא ומתן עם נציגות העובדים וההסתדרות במטרה לסיים את סכסוך העבודה. הם הוסיפו כי הנציבות הגישה תלונה למשטרה על כך שהעובדים ניתקו את מערכת המחשבים במסגרת השביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker