כמה עסקים מצליחים לשרוד ומי יסייע לעסקים הקטנים שנפגעו בצוק איתן?

מט"י וקרן שמש מסכמות את שנת 2014 ■ ועידת מפיק השנייה יוצאת לדרך ■ אירוע "עסקים קטנים על הבר" של התאחדות המלאכה והתעשייה בננוצ'קה

אורן מג'ר

קרן נוספת תסייע לעסקים שנפגעו במבצע צוק איתן

מבצע צוק איתן הסתיים לפני חמישה חודשים, אולם עסקים רבים עדיין מצויים בקשיים. הסוכנות היהודית, בסיוע הפדרציות היהודיות צפון אמריקה (JNFA), הקימה קרן חירום להון חוזר של עד 100 אלף שקל, הפועלת בשיתוף פעולה עם מערך המעוף ומשרד הכלכלה.

הקרן, שתפעל עד מרץ, מיועדת לעסקים שפעילותם נפגעה כתוצאה מהמבצע בדרום והירידה הדרסטית בפעילות הכלכלית הנמצאים במרחק של עד 40 קילומטרים מעזה, בהתאם לרשימת היישובים שפרסמה הממשלה. הריבית היא פריים + 1.5%, תקופת ההחזר בת 6 חודשים ואחריהם 5 שנות החזר קרן וריבית.

תותחנים של צה"ל יורים לרצועת עזה, במהלך מבצע צוק איתןצילום: מוטי מילרוד

בקרן מבטיחים לבדוק את הבקשות במהירות ולהחזיר תשובה תוך עשרה ימי עבודה, תוך שליחת מסמכים ובלי הצורך שבעל העסק יגיע פיזית למשרדי הקרן. "יש לנו יכולת לתת כ-200 הלוואות בהיקף כולל של 17 מיליון שקל, עם פוטנציאל להגדיל את ההיקפים. מדובר על הלוואות 100% הון חוזר בתנאים מצוינים", אמר אמיר שניידרמן, מנהל פיתוח כלכלי וקרנות הלוואה ליזמים בסוכנות היהודית.

87% מהעסקים שנעזרים במט"י שורדים, לעומת 55% בקרב העסקים

מסיכום שפרסם פורום מט"י, מרכזים לטיפוח יזמות, עולה כי בשנה החולפת כ-30 אלף יזמים ובעלי עסקים נעזרו במט"י ברחבי הארץ. יו"ר הפורום, מיכאל כהן, מסר כי במהלך השנה החולפת הם הפעילו מערך הדרכות שבהם השתתפו אלפי משתתפים בפעילויות הכשרה ליזמות והדרכה בניהול. המשתתפים נטלו חלק בכנסים, קורסים, סדנאות והרצאות - במטרה להכשיר יזמים להקמת עסק, שיפור יכולות והקניית כלים חדשים לשיפור ההתנהלות של בעל העסק ועובדיו.

מנתוני הפורום עולה כי 87% מכלל העסקים החדשים הנעזרים במרכזי טיפוח היזמות (מט"י) שורדים כעבור שלוש שנות פעילות, לעומת כ-55% בלבד בקרב עסקים שפעלו ללא סיוע.

קרן שמש מסכמת את 2014: סייעה ל-300 עסקים קטנים

קרן שמש מסכמת את 2014 המאתגרת עם מעל ל-300 יזמים, מתוך כ-1,500 פונים שהתקבלו לתהליך ליווי ותמיכה עסקיים, על ידי מערך של כ-400 מנטורים מתנדבים פעילים.

מנכ"לית קרן שמש, מיכל אבן חן, מציינת כי מעל ל-50% מבעלי העסקים החדשים שנקלטו השנה כבר מתפרנסים מהעסק: "2014 היתה שנה מאתגרת במיוחד לעסקים קטנים, לאור מאורעות צוק איתן והפגיעה החמורה בעסקים בכל רחבי הארץ. הכלים שקרן שמש מקדמת בקרב היזמים החברים בה - תכנון עסקי, ניהול סיכונים וחשיבה עסקית יצירתית. בשילוב עם התמיכה השוטפת המוענקת על ידי המנטורים, המלווים את העסקים בהתנדבות, תורמים לסיכויי ההישרדות של עסקים גם בתקופות קשות".

שוק ההפקות: הזדמנות של 2 מיליארד שקלים

וועידת מפיק השנייה תתקיים ב-1 בפברואר בתל אביב, ולהערכת מארגניה צפויים להשתתף בה חברות הפקה, בימאים, ספקי תוכן, ואמנים, לצד מנהלי אגפי תרבות של רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה, מנהלות רווחה ומשאבי אנוש, מנהלי שיווק ורכש.

לדברי המארגנים, מחזור שוק ההפקות הוא כ-2 מיליארד שקל בשנה, כאשר משרד התרבות מקצה 600 מיליון שקל בשנה מתוכם לאירועים והפקות. הוועידה תציע הצצה לכלים החדשניים והמתקדמים ביותר שמהווים כיום חלק בלתי נפרד מכנסים, מופעים, פסטיבלים, אירועי שיווק ורווחה בעולם. כמו כן, יוצגו בוועידה טכנולוגיות עדכניות שישנו את חוויית הלקוחות באירועים, חוויית ההפקה עצמה וימחישו את העתיד של תחום ההפקות.  

בוועידה תיערך תחרות "הסטארט אפ החדשני בתחום האירועים", שתזכה את המוצר הזוכה בפרס כספי בגובה 70 אלף שקל. בין הסטאראפים שנבחרו לעלות לגמר הסופי בתחרות: IntroMi – אפליקציית נטוורקינג לאירועים עסקיים; Fuzik - פלטפורמת וידאו שילוב של קריוקי וסלפי; OurBoox – פלטפורמה ליצירת ספרים אלקטרוניים וברושורים לאירועים; ו-Mediaplay - רשת חברתית המותאמת לאירועים ומשתנה בהתאם לקהל היעד.

עסקים קטנים על הבר

התאחדות המלאכה והתעשייה יזמה את אירוע  "עסקים קטנים על הבר", שיתקיים ביום שני בבר הננוצ'קה בתל אביב. במפגש ייפגשו חברי ההתאחדות עם בעלי התפקידים בהתאחדות, ויקבלו מידע מקצועי בכל התחומים הקשורים בניהול העסק: העסקת עובדים, גביית חובות, רישיון עסק, כיבוי אש ועוד. באירוע גם ירצה ד"ר עדי אייל, מרצה למשפטים וכלכלה באוניברסיטת בר אילן ודירקטור בחברת BTB – מיזם חברתי שמעניק הלוואות ברשת לעסקים קטנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker