בנט: "ההסתדרות הפכה את מפלגת העבודה לשפוטה שלה", פרץ: "אתה מניפולטור ושקרן"

יו"ר הכנסת עצר דיון סוער במליאת הכנסת על הצעת החוק להעלאת שכר המינימום: "לא אתן לנהל אסיפות בחירות במליאה"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סערה במשכן הכנסת: במהלך הדיון במליאה בהצעת חוק להעלאת שכר המינימום התפתח עימות קולני וממושך בין ח"כ עמיר פרץ לבין שר הכלכלה נפתלי בנט, שגרם ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לעצור את הדיון בעיצומו של הוויכוח, לרדת ממקום היו"ר ולנסות להרגיע את הרוחות.

לאחר דקות ארוכות חזר אדלשטיין לדוכן היו"ר ואמר: "אם האווירה תהיה כפי שראינו בדקות האחרונות, לא יהיה חוק היום. לא אתן לנהל אסיפות בחירות במליאה. לא למפלגה זו ולא למפלגה אחרת לא לקואליציה ולא לאופוזיציה, לא בשביל זה התכנסנו".

שר הכלכלה נפתלי בנט הציג את ההצעה ואמר: "זה יום שאנחנו עושים היסטוריה, אחרי המון שנים שרק מדברים על זה אנחנו היום מחוללים את זה. זו בשורה חברתית אדירה שהתאפשרה בזכות הסכמות נדירות בין נציגי המעסיקים והעובדים במשק. העלאת שכר מלמטה לא רק דוחפת של כל הספקטרום של השכר במשק למעלה אלא גם מאפשרת יכולת קנייה גבוהה יותר ולכן גם מורידה את יוקר המחיה עבור אלה שהכי זקוקים לזה".

בנט בירך את יו"ר ההסתדרות ואמר כי "זה מהלך עם הרבה אבות, אני רוצה לברך את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כשההסתדרות יוצאת למאבק על מהות ולא על הגנה עיוורת על ועדי עובדים, היא מוצאת אוזן קשבת".

נפתלי בנט במשכן הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

עם זאת, בנט יצא בהתקפה נגד מפלגת העבודה ואמר: "חבריי במפלגת העבודה, אני חושב שהשנה האחרונה היא שנה היסטורית שבה הצלחנו להוכיח שכשלא רק מדברים כמו שהרבה פעמים אתם עושים, אפשר לחולל מהפכה של ממש בשטח".

"שנים ההסתדרות הגנה על הוועדים החזקים ביותר מכיוון שהם התפקדו בהמוניהם למפלגת העבודה, תפסו אתכם בגרון והפכו אתכם לשפוטים שלהם. במקום לדאוג באמת לציבור החלש אתם כרגיל דיברתם, ואנחנו עשינו. כך גם עם עובדי הקבלן בניקיון ואבטחה שלא עשיתם עם זה כלום, ואנחנו דאגנו להעלות להם את התנאים. יכולנו לראשונה לפרק את הקרטל החקלאי רק מכיוון שמפלגת העבודה לא הייתה בממשלה".

עוד אמר בנט כי "נוצרת תמונה של כאלה שמדברים חברתית אבל בעצם שומרים על האינטרסנטים. אחרי עשר שנים של עליות מחירים בכל התחומים פתאום מחירי המזון, הביגוד, מוצרי החשמל ירדו בשנה האחרונה. הסוד זה לא להיות השפוטים של הוועדים אלא משרתים את כל עם ישראל. זה הסוד.בשנתיים האחרונות עשינו מה שאתם לא עשיתם 30 שנה. יש מתווה מאוד טוב לעם ישראל, אתם תמשיכו לצעוק ואנחנו נמשיך לעשות".

ח"כ פרץ קרא: "לשמוע כאן את שר הכלכלה, יש גבול. אתה ברוב חוצפתך לוקח את אותם גורמים שרק בזכותם אתה יכול לעמוד כאן ותוקף אותם. אתה יזמת משהו? אתה ברוב חוצפתך תוקף את ההסתדרות שבלעדיה זה לא היה קורה. אני נגד מושחתים אבל לנסות להכתים ציבור שלם? אם יש חבר כנסת מושחת זה לא אומר שצריך לסגור את הכנסת. אם ההסתדרות לא הייתה עומדת על רגליה החוק הזה לא היה. אתה חצוף מניפולטור ודובר שקרים. לפני שלושה חודשים אתה הצבעת נגד הצעה דומה שהגשתי"

לאחר חידוש הדיון ביקש פרץ להשלים את דבריו ואמר "אם מדברים נגד קרטלים הגיע הזמן לדבר נגד קרטל המתנחלים שהוא הקרטל שהכי פוגע במדינת ישראל".

לפי הצעת החוק, שכר המינימום יעלה בהדרגה עד 1 בינואר 2017: מ-1 באפריל 2015 עד 31 במארס 2016 יעמוד על 4,650 שקל, מ-1 באפריל 2016 עד 30 ביוני 2016 יגדל ל-4,650 שקל, מ-1 ביולי 2016 עד 31 בדצמבר 2016 יגדל ל-4,825 שקל, ומ-1 בינואר 2017 יגדל ל-5,000 שקל. בכל מקרה לא יפחת שכר המינימום מ-47.5% מהשכר הממוצע במשק בחודש אפריל של אותה שנה.

רה"מ בנימין נתניהו המחזיק בתיקי האוצר והרווחה להקצות 100 מיליון שקל בתקציב המדינה לשנת 2015 כפיצוי לאוכלוסיות מקבלי קצבאות השר"מ (שירותים מיוחדים).

נתניהו שיגר ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ את פרח לרנר- המתאמת בינו לבין הכנסת בבקשה למצוא פתרון לנכים ולקשישים.

עוד סוכם שיוקם צוות שכולל את נציגי האוצר, ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משפטים, ההסתדרות ויו"ר ועדת העבודה יגבש הקריטריונים עד26 בפברואר 2015. המלצות הצוות טעונות את אישור ועדת העבודה והרווחה. נציגת היועץ המשפטי לממשלה הודיעה כי כץ לא יוכל להיות חבר בצוות בגלל הבחירות וכץ הודיע שלא יהווה מיכשול.

כמו כן הוחלט שלקשישים המקבלים קצבת סיעוד ינתן פיצוי לגמלת הסיעוד בגובה עליית שכר המינימום בהתאם לפעימות שבחוק.

לקראת ההצבעה בועדת העבודה שהכינה את החוק סיכמו יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ (ליכוד) ויו"ר ההסתדרות על מתן התוספות לנכים. כץ אמר כי "מגיעה תודה לרה"מ מקווה שמביא פתרון לאוכלוסיית השר"מ. הסכום הזה של 100 מיליון שקל מספיק לכולם".

ניסנקורן אמר כי הדיון הוא בהעלאת שכר המינימום ל-700 אלף עובדים שמרוויחים עד 4,300 שקל ואחר כך צריך לקיים דיון גם בפיצוי האנשים עם המוגבלויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker