כח לעובדים |

הסכמים קיבוציים לסגל הזוטר בשני מוסדות אקדמיים

באונ' הפתוחה יזכו לתוספת ממוצעת של 11.6% במשכורת, וייכללו בו מורים לאנגלית ומנחים לתואר השני ■ ההסכם שנחתם במכללה האקדמית ת"א-יפו יבטיח לעובדים פיצויי פיטורים וקרן לעידוד מחקר

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

מאבקי הסגל הזוטר נושאים פרי: הסכם קיבוצי ראשון מסוגו נחתם במכללה האקדמית תל אביב – יפו, שם תוחלף העסקה זמנית סמסטריאלית בהעסקה שנתית. הסכם נוסף נחתם גם מול הסגל הזוטר באוניברסיטה הפתוחה. בשני המקומות הארגון היציג הוא כח לעובדים.

ועד עמיתי הוראה של המכללה האקדמית תל אביב יפו, המאוגד בכוח לעובדים, חתם אתמול (ג') עם הנהלת המכללה על הסכם קיבוצי ראשון במוסד. לראשונה יזכו המרצים למעמד של חברי סגל עמית (במקום מורים מן החוץ עד כה) וכתוצאה מכך, מרביתם יחוו תוספת שכר ממוצעת של 16%.

הפגנת סגל אקדמי זוטר נגד תנאי העסקתם, בחודש מרץ האחרון באוניברסיטה העברית
הפגנת סגל אקדמי זוטר נגד תנאי העסקתםצילום: אמיל סלמן

כסגל עמית יועסקו המרצים בכתבי מינוי של חצאי שנה או שנה, אשר יבטיחו להם רצף תעסוקתי בין הסמסטרים. זאת, בניגוד למצב הקיים עד כה בו הועסקו המרצים (כמקובל במכללות הציבוריות) בחוזה סמסטריאלי, ללא ביטחון ואופק תעסוקתי. במסגרת ההסכם מובטח לעובדים צבירת ותק וזכויות נלוות כגון הבראה, ימי חופשה, פיצויי פיטורים וכן לראשונה - קרן לעידוד מחקר.

"אנו מסיימים עידן של חוסר ודאות תמידי במקום העבודה" אמרה חברת הוועד יעלה להב-רז. במסגרת ההסכם מובטח למרצים כי תישלח אליהם הודעה 90 יום לפני תחילת הסמסטר לגבי היקף המשרה המובטח להם. כמו כן, חלה חובה על המוסד להודיע על שינויים עד 45 לפני תחילת הסמסטר תוך פיצוי המרצים בגין השינוי. ההסכם הקיבוצי במכללה האקדמית הוא ההסכם הקיבוצי הראשון הנחתם במכללה ציבורית עבור המרצים מן החוץ, והראשון המבטל כאמור את ההעסקה הזמנית. "המאבק לחתימתו ארך למעלה משנתיים", מסרה חברת הוועד.

האוניברסיטה הפתוחה
האוניברסיטה הפתוחהצילום: דן קינן

בכוח לעובדים פועלים ארבעה ועדי סל זוטר במכללות הציבוריות: המכללה האקדמית תל אביב יפו, מכללת שנקר, ביה"ס הגבוה לטכנולוגיה בירושלים (בשניהם מתנהל מו"מ מתקדם) והמכללה האקדמית עמק יזרעאל שם מצויה ההתארגנות בשלב מתקדם לקראת יציגות.

הסכם קיבוצי נוסף נחתם גם באוניברסיטה הפתוחה - האוניברסיטה הגדולה בישראל (כ-46 אלף סטודנטים), והועבר לאישור הממונה על השכר במשרד האוצר. במסגרת ההסכם החדש יזכו העובדים לתוספת ממוצעת של 11.6% במשכורתם, עדכון תעריפים (בעבור בדיקת בחינות, ערעורים ועוד) הכללת המורים לאנגלית ומנחים לתואר השני במסגרת ההסכם הקיבוצי, ביטוח בריאות בהשתתפות ההנהלה ועוד. "אנו שמחים על חתימתו של ההסכם הקיבוצי השני בין האוניברסיטה הפתוחה ובין סגל ההוראה. ההסכם שישפר את שכרם ותנאיהם של העובדים באופן משמעותי, שיפור שהתווסף להישגים הגדולים של ההסכם הקודם". אמר שרון לוזון חבר מועצת הסגל הזוטר. "אנו מברכים את סגל המכללה האקדמית ת"א יפו על ההסכם הקיבוצי הראשון שלהם, וקוראים לכל חברי הסגלים האקדמיים שטרם התאגדו, לקום ולעשות מעשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker