יאיר לפיד לוקח קרדיט - אבל 
לא הוא העלה את שכר החיילים

ח"כים של יש עתיד חילקו לחיילים עלונים דמויי תלוש שכר שבהם ייחסו למפלגה את העלאת המשכורות ב-700 שקל ■ העובדות: משרד הביטחון, ולא האוצר, העלה את השכר מתקציבו; התוספת נמוכה במאות שקלים

טלי חרותי-סובר

לאחר שיאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד ושר האוצר לשעבר, הודיע שוב ושוב כי הוא היה זה שהעלה את מספר הגברים החרדים שהצטרפו למרכזי התעסוקה החדשים - שפתח משרד הכלכלה - כעת הוא מתהדר בהעלאת שכר חיילי החובה.

שלשום חילקו חברי הכנסת של יש עתיד בתחנות המרכזיות ברחבי המדינה עלונים דמויי תלושי שכר לחיילים. התלושים כללו התפארות בלא מעט הישגים, בין היתר בתוספת של 700 שקל לשכר חיילי החובה.

"זאת חוצפה שאין דוגמתה", אומר פעיל למען העלאת שכר החיילים. "יש עתיד, על חברי הכנסת שלה, היתה המפלגה היחידה שלא נתנה ידה להעלאת שכר חיילי החובה, בטענה שלמשרד הביטחון יש מספיק כסף. לא רק שיש עתיד לא קידמה את הנושא, גם הסכום לא הגיע ולא יגיע ממשרד האוצר".

יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיקה מול משרד האוצר מעלה כי זה אכן לא נתן תקציב מיוחד לעניין, וההעלאה תגיע כולה מתקציב משרד הביטחון. מבדיקת התהליך עולה כי יש עתיד והעומד בראשה לא היו מעורבים בנושא, שקידומו החל כבר לפני שנתיים וחצי. ועדה צה"לית שבדקה את האפשרות להעלאה הגישה את המלצותיה לשר הביטחון. רגע לפני שבית המשפט העליון עמד לדון בנושא בעקבות עתירה שהגיש עו"ד אמנון לורך בשם ילדיו, בטענה שהנושא לא התקדם, השר החליט לקבל ההמלצה להעלות את השכר.

ההעלאה נכנסה לתוקף החודש (ינואר 2015). עלותה כ–200 מיליון שקל בשנה, מתקציבו של משרד הביטחון. מדובר בהעלאה דיפרנציאלית, שניתנת על פי תפקיד.

גם כאן לא דייק לפיד, מכיוון שהתוספת לא מתקרבת ל-700 שקל לחייל: שכר הלוחמים יעלה ב–25%, מ–863 שקל ל–1,100 שקל בחודש; שכר תומכי לחימה יעלה מ–628 שקל ל–725 שקל בחודש, ושכרם של חיילים עורפיים יעלה מ–433 שקל ל–550 שקל בחודש.

ביש עתיד סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker