בלי יו"ר, בלי בחינות: הוועדה לרישוי חשמלאים לא התכנסה כבר 7 חודשים

יו"ר ועדה שנותן לעצמו הסמכה, חברי ועדה שבוחנים מועמדים שלמדו אצלם באופן פרטי - הוועדה שמסמיכה מהנדסי חשמל מטעם משרד הכלכלה לא מתכנסת, והפרויקטים יכולים לחכות ■ משרד הכלכלה: "למרות מאמצים מרובים, איוש התפקיד לא צלח"

טלי חרותי-סובר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפעם האחרונה שבה התכנסה ועדת רישוי החשמלאים של משרד הכלכלה היתה ביולי 2014, לפני יותר משבעה חודשים. על פי חוק, אמורה הוועדה לבחון מועמדים מתחום החשמל ולהעניק למתאימים הסמכה לביצוע פעולות שונות בתחום, בדרך כלל עבור פרויקטים מורכבים. מחצית מן המופיעים בפני הוועדה הם אנשי חברת החשמל והמחצית השניה מורכבת מאנשי מקצוע עצמאיים, ובהם הנדסאים ומהנדסי חשמל בעלי תארים אקדמיים.

הסיבה לשיתוק המוזר של הוועדה היא שכבר שנתיים אין אדם העומד בראשה באופן קבוע. לדברי מקורות במשרד הכלכלה, דווקא נעשים מאמצים לאיתור האדם המתאים - אך עד כה טרם נשלמה המשימה בשל הקושי לוותר על המכרז הפנימי הנדרש במגזר הציבורי ולהוציא את התפקיד למכרז חיצוני. לא פחות מארבעה סבבי איתור נערכו עד היום, וטרם נמצא האדם המתאים לתפקיד. בשבעת החודשים האחרונים כלל לא התכנסה הוועדה, מכיוון שהאדם אשר לקח על עצמו את תפקיד ראש הוועדה לפני שנתיים כבר לא מוכן למלא את התפקיד. מאות החשמלאים הממתינים להסמכה ואישור מהמדינה ימשיכו, כנראה, לחכות.

עובדי חברת החשמלצילום: דוברות חברת החשמל

אך כעת מתברר כי גם בפעמים שבהן התכנסה הוועדה, התנהלותה היתה תמוהה ביותר. למשל, 
המקרה של כופר בן עמי, שעמד בראש הוועדה בין 2008 ל–2012, במסגרת תפקידו כמנהל מתן רישיונות חשמל במשרד הכלכלה ומהנדס מחוז חיפה והצפון. בעודו משמש כיו"ר הוועדה, העניקו לו חבריו את ההסמכה הנחשקת. לפי בן עמי, חבריו לוועדה העירו לו כי לא ייתכן שייתן הסמכה לאחרים כאשר הוא חסר אותה בעצמו - לכן התייצב מול הוועדה אשר הוא עומד בראשה וקיבל ממנה את ההסמכה. "אני יודע שיש כאן בעיה של מראית עין", אומר בן עמי, "אבל צריך לשאול אם הבן אדם הרוויח משהו - ואני לא הרווחתי מזה דבר. הפעילות שלנו היתה סבירה ביותר ולא נגועה בניגוד עניינים". בן עמי פרש לגמלאות ב–2012 ותפקידו הועבר לאדם אחר במשרד הכלכלה, אשר ביקש להשתחרר ממנו לפני שבעה חודשים. מאז מחפשים במשרד הכלכלה את האיש הנכון.

המקרה המוזר של האחים בוהדנה

במשרד מכירים היטב את הסיפור המוזר של בן עמי, כמו גם את סיפורו של חבר הוועדה מוטי בוהדנה. בוהדנה הוא הבעלים של המרכז לקידום טכנולוגי בחיפה. לטענת גורמים בתחום, המרכז מכין חשמלאים, בין היתר, למבחן מול הוועדה שבה יושב בוהדנה. בוהדנה עצמו טוען בתוקף כי מדובר במרכז להכשרת חשמלאים בלבד, אך נראה כי יש חפיפה בין הוועדה למרכז. רמז לכך ניתן למצוא בתגובת בוהדנה: "לפני קבלת המינוי נבחנה מועמדותי במשרד התמ"ת (דאז) ולא נמצא ניגוד עניינים. ניתן לראות שסטטיסטיקת העוברים את הוועדה נכונה גם למי שלמד אצלי, ואין חריגה בנושא (מספר הניגשים שלמדו אצלי בשנות חברותי בוועדה - בודדים)".

שותפו של בוהדנה הוא אחיו, ניסן בוהדנה, שחתום גם הוא על ההזמנה להשתתף בקורסים במרכז לקידום טכנולוגי. ניסן בוהדנה הוא אחד מאותם מאושרים שקיבלו הסמכה ממדינת ישראל. זו ניתנה באותה ישיבה שהתקיימה ב-5 בינואר 2010, שבה ניתנה ההסמכה גם ליו"ר הוועדה לשעבר, כופר בן עמי. מוטי בוהדנה מכחיש כי באותה עת הוא היה חבר בוועדה, וטוען כי אחיו קיבל את ההסמכה בזכות ניסיונו, תאריו וכישוריו. לדברי בן עמי, גם אם בוהדנה היה חבר ועדה הוא לא טיפל בהסמכת אחיו - אולם במשרד הכלכלה מתעקשים כי בוהדנה כן היה חבר בוועדה באותה תקופה.

מבקר המדינה יוסף שפירא צילום: מוטי מילרוד

ועדה או גילדה? מבקר המדינה בודק תלונות

לפי אחת הטענות כלפי הוועדה, היא הפכה מוועדת רישוי לגילדה שעסוקה בעיקר בסינון חברים - כדי למנוע מחשמלאים נוספים להתחרות על אותו היצע עבודות. כופר בן עמי אומר כי הוא מכיר את הטענות, אך בזמנו קיבלו 70% מהמועמדים את ההסמכה הנחשקת. משרד הכלכלה מספק נתונים אחרים: בישראל רשומים כיום 14,240 מהנדסי חשמל, רק 1,524 מהם קיבלו הסמכה מטעם המדינה. גם אם נביא בחשבון כי לא כל החשמלאים מעוניינים בהסמכה זו, 10% מוסמכים הם בהחלט מעט. לפי נתוני משרד הכלכלה, בישיבת הוועדה בדצמבר 2013, למשל, עברו את המבחן ארבעה מתוך עשרה מועמדים. האחרים נשלחו ללמוד עוד קצת, עד לוועדה הבאה - שכאמור, אינה מתכנסת.

באחרונה הגיעה פעילות הוועדה גם לבדיקת מבקר המדינה. בתגובה לתלונה שהגיעה למשרד המבקר, כתבו נציגיו ב-4 בינואר כי האגף "החליט להפסיק את עבודת הוועדה המייעצת כדי לבצע תהליך של שינוי והבראה בתחום. עם מינויו של מנהל חדש, יושלם תהליך ההבראה".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "פעילות הוועדות המקצועיות המייעצות למנהל למתן רישיונות לעבודות חשמל הופסקה עוד קודם להגעת התלונות, במסגרת בקרה וחשיבה מחדש בכל הנוגע לפעילות יחידת החשמלאים. באשר למינוי מנהל למתן רישיונות חשמל, הרי שלאורך השנים בוצע תפקיד זה בוצע על ידי עובד המשרד העומדת בתנאים הקבועים כחוק, קרי, עובד מדינה שהוא מהנדס חשמל. באחרונה אישרה נציבות שירות המדינה תקן ייעודי תפקיד זה, ואולם למרות מאמצים מרובים וארבעה מכרזים, איוש התפקיד לא צלח. יצוין כי גם בחלק מתקופה זו כיהן מנהל למתן רישיונות חשמל באופן זמני. בימים אלה ימונה מנהל למתן רישיונות חשמל באופן זמני, ובמקביל ימשיך המשרד בהליך של גיוס עובד קבוע בהתאם להליכים המקובלים. יצוין כי מאחר שטרם מונה מנהל למתן רישיונות לעבודות חשמל, עוכב הטיפול בחלק מהנושאים שהועלו עד למינויו, לדוגמה בנושא הנפקת רישיון עצמי על ידי מי שכיהן בעבר כמנהל למתן רישיונות לעבודות חשמל. אנו מודעים לכך שהנושא נמצא גם בבדיקה של מבקר המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker