הגורמים המרכזיים לאי-שוויון בעבודה: הריון, גיל ומילואים

נציבות שויון הזדמנויות בעבודה מסכמת את 2014 במהלכה טיפלה ב-781 פניות ■ גידול חד נרשם בפניות על רקע לאום ,שירות מילואים ודת

טלי חרותי-סובר

781 פניות טופלו במהלך שנת 2014, בנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה שבמשרד הכלכלה. מניתוח הנתונים עולה, כי בפניות על רקע לאום חל הגידול החד ביותר - 85% (מ-26 ל-48 פניות), לאחר מכן בפניות על רקע שירות מילואים - 40% ובפניות על רקע דת - 17%. מגמה זו מעידה על המתחים שנוצרו בשוק העבודה, בין יהודים וערבים, על רקע מבצע צוק איתן והלחימה בעזה, ובשלב מאוחר יותר, על ההשלכות שהיו למבצע על מצבם התעסוקתי של המשרתים במילואים.

43% מהפניות בשנה זו היו עקב פיטורים מהעבודה, רבע בקירוב (23%) בעניין אפליה בקבלה לעבודה וחמישית לגבי הרעה בתנאי העבודה.

שליש הפניות עדין עוסקות באפליה על רקע הריון, אך בנושא זה חלה ירידה יחסית לשנה שעברה. עוד 10% מהפניות שהתקבלו היו בנושא גיל, 7% בנושא שירות מילואים, 6% בעניין דת ולאום ו-5% בנושא הורות. ככלל, נרשמה ירידה של 13.5% בפניות לנציבות, זאת בשל שינוי שיטת קבלת ותיעוד הפניות, לצד ירידה בפניות על רקע היריון והורות, שעדין מהוות מרבית הפניות המטופלות בנציבות.

אשה בהריון
אשה בהריון

בחינה השוואתית של פניות בנושאים שונים, חלקם אופייניים יותר לנשים וחלקם לגברים, מעלה כמה מגמות מעניינות. לדוגמא, בקרב הפניות האופייניות יותר לנשים, כמו מין, טיפולי פוריות, הורות והיריון ניכר כי קיים שיעור גבוה של תלונות על פיטורים (73% בפניות מחמת טיפולי פוריות, 64% בפניות על רקע היריון ו-28% בפניות בנושא הורות). כמו כן, בפניות על רקע הורות, שיעור לא מבוטל (37%) דיווח על אפליה בתנאי העבודה, שהיוו נתח גדול גם מקרב הפניות בשאר הנושאים, לרבות מין (46%), היריון וטיפולי פוריות (27% בכל אחת מהעילות).

פילוח פניות הגברים לפי נושא הפנייה מלמד כי הנושאים השכיחים ביותר שבגינם פנו אלו בשנה האחרונה הם שירות מילואים (19%), גיל (17%), דת (13%) ולאום (9%). ככלל, ניתן לראות שאצל הגברים קיימת חלוקה מאוזנת יותר בנושאי הפניות, במובן שעילות רבות יותר מקבלות ביטוי משמעותי, בעוד שאצל נשים העילות ה"נשיות המסורתיות", הקשורות באחריות ההורית, הן השליטות. בנוסף ניתן ללמוד, שכשליש (32%) מהפונים התלוננו על אפליה בקבלה לעבודה ושיעור דומה (31%) – על אפליה בפיטורים. בנוסף, עוד מעט יותר מחמישית (21%) התלוננו על הרעה בתנאי העבודה.

עו"ד ציונה קניג-יאיר, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה: "אפליה על רקע לאום, מוצא או דת אסורה על פי חוק, ומעסיקים, דווקא בימים קשים, מצופים לעודד סובלנות, ומנהיגות על פני הדרה. כמות הפניות על רקע לאום מראה שעוד דרך רבה לפנינו".

קניג-יאיר הוסיפה, כי העובדה שנרשמה ירידה קלה בפניות על רקע היריון והורות, אינה מעידה בהכרח על ירידה ברמת ההישנות של מקרי אפליה כאלה, ובכל מקרה, עדיין הפניות הללו מהוות רוב מקרב הפניות לנציבות השוויון. "ההחלטה של מעסיקים ומעסיקות לפסול מועמדת לעבודה רק בשל היריון, ניסיון להרות או הורות, מעבירה מסר שאינו מתאים לתקופה שבה אנו חיים ולשוק העבודה של ישראל. כמו כן חשוב לזכור, שחלוקה מאוזנת יותר של האחריות ההורית עשויה לתרום אף היא להפחתת האפליה נגד נשים, על רקע תהליך הבאת וגידול הילדים".

חייל מילואים במלחמת לבנון השנייה ב-2006צילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker