עובדות המלוות את נכי צה"ל: משרד הביטחון מפחית משכרינו 300 שקל בכל חודש

ארגון קו לעובד: "מדובר במיליוני שקלים שמשרד הביטחון חוסך על גב העובדות"

טלי חרותי-סובר

בימים אלה עומדות בפני בירור מספר תביעות שהגיש ארגון "קו לעובד" בשמן של עובדות זרות העוסקות בטיפול בנכי צה"ל. אלה, 200 עובדות בכל זמן נתון, טוענות כי משרד הביטחון הורה לשלוש חברות הקבלן המעסיקות אותן (תיגבור, ORS ונתיב 2 מקבוצת מנפאואר) להפחית סכום קבוע בן 1,380 שקל בכל חודש עבור כלכלתן. העובדות אמנם גרות בביתו של הנכה וגם אוכלות שם, אולם הוראת משרד הפנים מדברת על סכומים המגיעים לכל היותר ל-1,074 שקל בחודש. שכרה של העובדת, אגב, עומד בדרך כלל על שכר מינימום.

לפי טענת קו לעובד, בשל דרישת משרד הבטחון המשלם את השכר לכן מעונין בהוצאה נמוכה ככל האפשר, נוצר פער בן 300 שקל בחודש המצטבר לאורך זמן לסכומים גבוהים מאוד. כל אחת המעובדות מגיעה לחמש שנים, ובאישור מיוחדים אף ליותר, לעיתים עד שהנכה הולך לעולמו. חישוב מהיר מגלה כי משרד הביטחון חוסך 3,600 שקל בשנה לכל עובדת על פני מספר שנים.

עובדת סיעוד פיליפינית מסיעה קשישה על כסא גלגלים
צילום: אלון רון

ממשרד הביטחון נמסר כי הם פועלים על פי חוק, וכי הדברים יתבררו בבית המשפט: "משרד הביטחון מנחה את חברות הסיעוד המעסיקות מלווים זרים עבור נכי צה"ל, לנכות משכרם החזר הוצאות בהתאם לדין, כנגזרת מהוצאות הנכים עבור המלווים המתגוררים בביתם, שאף עולות על הניכויים הנ"ל. ההוצאות נקבעות עפ"י תקנות עובדים זרים (מגורים, חשמל, מים, ארנונה וכו') ומתווספות אליהן הוצאות כלכלה שאושרו בפסיקה (אוכל, שתייה וכד'). שאלת גובה הניכוי משכר המלווים הזרים תלויה ועומדת בהליך משפטי, ומשרד הביטחון יציג את עמדתו המלאה בבית המשפט".

"לצערנו נראה כי תגובת משרד הביטחון אינה עומדת בקנה אחד עם הוראות החוק והפסיקה" אומרת עידית לבוביץ' רכזת תחום הסיעוד בקו לעובד. "גם אם לטענתם ההוצאות של המעסיק בפועל גבוהות אף יותר ממה שהם מנכים, עדיין עליהם לעמוד במגבלות החוק. בישראל ישנם למעלה מ-50 אלף קשישים סיעודיים ונכים אחרים שמשלמים מכיסם עבור המטפלות, ומנכים על פי מה שהחוק מתיר, גם אם ההוצאות בפועל לעיתים גבוהות יותר.

"מדוע שנכי צה״ל יהיו יוצאי דופן? מדוע כלל המעסיקים הסיעודיים נדרשים לעמוד בהוראות החוק, אך משרד הבטחון קובע כי עבור המלווים לנכי צה״ל ניתן לנכות מהמטפלות כמעט פי שתיים?  אם משרד הבטחון בחר לנכות באופן גורף סכומים גבוהים מהקבוע בחוק כי "יש לנכה הרבה הוצאות" למה בחרו דווקא בסכום המגיע ל- 25%? למה לא 20% או אולי 50%?".

יצוין כי בתווך, בין משרד הביטחון והעובדות, עומדות חברות הקבלן הנתבעות כיוון שהן המעסיקות הישירות. בעבר נסגרו תיקים מן הסוג הזה לאחר שהחברות הגיעו לפשרה עם העובדת שרצתה לשוב לארץ מוצאה ולכן הסכימה. לא ברור מדוע מסכימות החברות לשלם יותר כדי לא להגיע לבית המשפט, אם משרד הבטחון הוא זה שנותן את ההוראה. מחברת נתיב 2 ,נגדה עומדות היום מספר תביעות, נמסר: "נתיב פועלת בהתאם לכל דין ובהתאם לעמדתו של משרד הבטחון בענין זה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker