כלכלת בחירות |

לפיד מתפאר שהוציא את החרדים לעבוד - אך העובדות שונות

בדיקת השינויים מוכיחה כי אכן נרשמה עלייה אך היא רחוקה מאוד מהמספרים שבהם נוקב שר האוצר לשעבר ■ וגם - מי באמת אחראי לכך?

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

באחרונה נשמע שר האוצר לשעבר, , טוען יותר מפעם אחת כי אחד מהישגיו הגדולים היה העלאת שיעור התעסוקה של בלא פחות מ–300%. אלא שהשינויים האלה החלו הרבה לפני זמנו של לפיד במשרד אוצר. בדיקת השינויים מאז הרבעון השני של 2013 ועד לסוף הרבעון השלישי של 2014 - התקופה שבה ישב באוצר - מוכיחה כי אכן נרשמה עלייה, אלא שהיא באה כחלק מתהליך הדרגתי רב שנים, וגם היא רחוקה מאוד מהמספרים שבהם נוקב השר לשעבר.

מבט מעמיק בטבלה שמציג משרד הכלכלה, מראה כי השינוי בכל הקשור החל דווקא ב–2003. באותה עת היה שיעור החרדים המשתתפים בכוח העבודה 43.5% בלבד - קרוב לשיעורם מאז החלה המדידה ב–1995. אז מה קרה ב-2003? באותה שנה קיצץ שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, את קצבאות הילדים באופן דרמטי.

ביולי 2010 האריכה הממשלה החלטה מ–2007, וקבעה תוכנית אסטרטגית של עשר שנים ("תוכנית 2020"), שמטרתה לשלב שתי אוכלוסיות שבמשך שנים רבות נחשבו מודרות משוק העבודה - המגזר הערבי, ובעיקר נשים ערביות, והמגזר החרדי, שבו מספר הגברים העובדים היה נמוך במיוחד.

מאז הושקעו מאות מיליוני שקלים בטיפול פרטני בשתי אוכלוסיות אלה. הכלים השונים שבהם פועלים להגביר את שיעור השתתפותן בשוק העבודה כוללים, בין היתר, הקמת מרכזי תעסוקה שמסייעים בהשמה ובהשבחת הכישורים המקלים על כניסה לשוק העבודה, וכן תמריצים למעסיקים. ממעקב אחרי שיעורי התעסוקה של שתי האוכלוסיות האלה עולה כי מאמצי הממשלה אכן מסייעים בשינוי המאזן.

החל בשנות ה–90, המעקב אחר שיעור ההשתתפות בכוח העבודה מבוצע באמצעות שתי שיטות מדידה: אחת של הלמ"ס ואחרת של המועצה הלאומית לכלכלה. על פי המדידה של הלמ"ס, בתקופת לפיד באוצר עלה שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב חרדים מ–59.7% ל–61.5%, קרי: עלייה של 1.8%. לפי המדידה של המועצה הלאומית לכלכלה, העלייה באותה תקופה היתה קטנה יותר — מ–60.8% ל–61.6%, או 0.8% בלבד.

מיש עתיד נמסר בתגובה כי "הנתונים שמציג לפיד מבוססים על נתונים שהציג משרד הכלכלה בוועדת השרים למעקב אחר יישום חוק השוויון בנטל. הנתונים מתייחסים להשוואה בין החציון הראשון של 2013 לחציון הראשון של 2014".

ההסבר של לפיד מוזר מעט, וגונב קרדיט ממשרד הכלכלה. מתברר שהנתון של 300% מתייחס בעצם למספר הגברים החרדים שהגיעו למרכזי התעסוקה. אלה הוקמו אחרי עבודה אינטנסיבית של משרד הכלכלה דווקא, בראשותו של נפתלי בנט ובניצוחה של הסמנכ"לית מיכל צוק, ולא ברור מדוע לפיד מנכס את ההישג לעצמו. בנוסף, העלייה במספר הניגשים - שמספרם נמוך בהרבה ממספר המשתלבים בפועל בשוק העבודה - לא כל כך מפתיעה, שכן שני מרכזי התעסוקה הגדולים בבני ברק ובירושלים הוקמו רק בספטמבר 2013 ומארס 2014.

יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

את שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב החרדים, 61.6% בלבד, מושכים למטה הגברים - שברבעון השלישי של 2014 רק 48%–49% מהם השתתפו בכוח העבודה. זאת בעוד שבכלל האוכלוסייה, כ-85% מבין הגברים בגילאי 25-64 משתתפים בכוח העבודה.

היעד ל-2020, להגיע להשתתפות בכוח העבודה של 63% בקרב הגברים החרדים, עדיין רחוק מאוד. דווקא בקרב הנשים החרדיות מתחזקת מגמת היציאה לעבודה, ובאחרונה אף נרשם אצלן שיעור השתתפות בכוח העבודה של כ-75% - בדומה לשיעור הנשים העובדות בכלל האוכלוסייה. מכיוון שגם עבור הנשים החרדיות היה יעד התעסוקה 63%, מדובר בהצלחה מסחררת - אך לפיד אינו יכול לרשום אותה על שמו: שיעור הנשים החרדיות העובדות חצה את רף ה-70% כבר בתחילת 2012, ובתקופת לפיד באוצר נרשמה דווקא ירידה, מ-77.6% ל-75.9%.

השכר החציוני במגזר החרדי היה 5,510 שקל ב-2013 לעומת 7,186 שקל בכלל האוכלוסייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker