ביה"ד לעבודה: עובדי התעשייה האווירית קיבלו ממבטחים הטבות חריגות במיליוני שקלים

בית המשפט קבע כי הכספים שקיבלו העובדים באו על חשבון יתר העמיתים במבטחים והרעו את מצבה הכספי

חיים ביאור

עובדי התעשייה האווירית (תע"א) קיבלו במשך שנים הטבות חריגות בהיקף של מיליוני שקלים מקרן הפנסיה מבטחים הוותיקה. הכספים שקיבלו העובדים באו על חשבון יתר העמיתים במבטחים והרעו את מצבה הכספי. כך קבע השבוע בית הדין האיזורי לעבודה בתל אביב.

פסק הדין התקבל בעקבות תביעה שמבטחים הגישה נגד תע"א להשבת מיליוני שקלים שהיא שהעבירה לתעשיה האווירית, בתמורה להקמת סניף מקומי שלה בחצר המפעל, אך לטענתה הופנו לשימושים שלא להם נועדו, אלא ל"רווחת העובדים".

חיים כץצילום: מיכל פתאל

השופטת ויסמן קיבלה את התביעה שהגישה מבטחים וקבעה שהכספים שנוצרו בקופת תע"א בעקבות ההסכם שייכים לה. מבטחים טענה שמדובר ב-39 מיליון שקל אך לצורך אגרה היא העמידה את הסכום על 30 מיליון שקל. השופטת קבעה שעל תע"א וארגון העובדים להעביר לקרן הפנסיה בתוך 45 יום את המסמכים המתעדים את היתרה והסכום המדויק שהקרן תקבל ייקבע על פיהם. בנוסף לכך, תע"א וארגון העובדים חויבו בתשלום של הוצאות המשפט בסך 100 אלף שקל.

בתביעה שמבטחים הגישה, באמצעות עורכי הדין שרון כפתורי ואורן מידלוורט, טענה הקרן כי עובדי תע"א הצטרפו אליה ב-1969 ובין היתר נקבע שהקרן תקיף סניף מיוחד בשטח המפעלים, כדי שתוכל לשרת את אלפי המצטרפים ובתמורה היא תעביר לתע"א שיעור מסוים מהתגמולים שהיא מקבלת מעובדי החברה, הנע בין 3% ל-5%. ואולם, בפועל הכסף לא הועבר לקופת תע"א, אלא הופנה לצורך מתן הטבות לעובדים.

לטענת מבטחים, ארגון העובדים החליט למעשה לבדו מה ייעשה בכספים שקיבל מהקרן ובין היתר השתמש בחלק גדול מהכספים לצורך שיפוץ חדר האוכל של עובדי תע"א, שדרוג מגרש הכדורגל של העובדים, קניית ריהוט חדש למשרדי הוועד, רכישת מכשיר צינתור לבית חולים השרון בפתח תקוה ותרופה לשיקום יערות הכרמל. בראש ארגון העובדים עומד מזה שנים רבות ח"כ חיים כץ (ליכוד).

לטענת הקרן, הכספים שהיא העבירה לתע"א נועדו לממן את הוצאות התפעול של הסניף שפעל בתוך החברה ולא להיות מופנים למימון הטבות לעובדי החברה. "לפיכך, מדובר בהטבה חריגה לעובדי תע"א, לעומת כלל עמיתי מבטחים", נטען.

התעשיה האווירית, הכחישה באמצעות עוה"ד אסף ברנזון ואורית זילוני, את הטענה שמבטחים העניקה לה ולעובדיה הטבה מיוחדת. לפי גירסתה, החברה והקרן התקשרו בהסכם עסקי במסגרתו החברה התחייבה לתת שירותים למבטחים, כשמנגנון התשלום עבור שירותים אלה נעשה דרך של קיזוז חיובים הדדי, באופן חוקי וכמקובל בשוק.

השופטת ויסמן אימצה את טענות מבטחים וקבעה כי מדובר בהעדפה הנוגדת את הדין ואת התקנות של מבטחים, מכיוון שהיא חרגה ממטרותיה של הקרן. "תע"א ועובדיה נהנו מיתרת דמי הניהול המשולמת לתע"א מעבר לעלות הניהול השוטפת שהוציאה תע"א בפועל. יתרת חשבון דמי הניהול שימשה רק לרווחת העובדים ולא שולמה בגין שירות שמבטחים קיבלה. ככזו, מדובר בהטבה חריגה לעובדי תע"א, לעומת כלל עובדי מבטחים", היא קבעה.

השופטת הוסיפה: "לכל המאוחר היה על מבטחים והנהלת תע"א להפסיק את מתן ההטבות החריגות כאשר נקבעו בכל המשק הסדרי פנסיה מקיפה. "העובדה שזה לא נעשה מובילה למסקנה, שכספים אלה נותקו לאורך השנים מהסיבות המקוריות להענקתם והפכו להטבה של ממש לעובדי החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker