אחרי עשור: איקאה מפסיקה את תמיכתה באקי"ם

1.5 מיליון שקל נכנסו לקופתה של אקי"ם בעקבות מכירת מוצריה בקווי הקופות של איקאה. איקאה: "בכוונת הרשת להמשיך ולתמוך בעמותות ובעשייה למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בישראל"

טלי חרותי-סובר

במשך עשור תמכה איקאה בעמותת אקים הוותיקה, העוסקת בטיפול בבעלי מוגבלות שכלית - אך בסוף ינואר זה ייגמר. הפרויקט, שנעשה כחלק מתרומת החברה לקהילה, היה בן טיפוחיו של המנכ"ל הקודם שלומי גבאי וכלל לא מעט פעילויות, שלא עלו לחברה כסף רב, אך הכניסו הון לתקציב העמותה. אקי"ם נהנתה בעיקר מהעובדה שאיקאה הציבה מוצרים שמכינים מטופליה בקווי הקופות. אלה נמכרו בכ-1.5 מיליון שקל בשנה - סכום שנכנס היישר לקופת הארגון. במקביל, דאגה החברה להעסקת בעלי מוגבלויות בסניפיה וכן בתרומת רהיטים קיימים ואף בימי התנדבות של עובדים ומנהלים.

"איקאה פעלה בשיטת המחויבות לעמותה אחת", אומר גורם מקורב. "גבאי חשב שיש לתת גב לאורך זמן כך ומכמה כיוונים שונים, כך שהארגון הנתמך יוכל לסמוך בתקציבו על תזרים קבוע ומתמשך. גם מכירת המוצרים ליד הקופות הייתה בבחינת נתינת חכות, ולא דגים. היחסים בין אקי"ם לבין איקאה יצרו מודל מרגש שביטא קשר עמוק ורב שנים בין חברה עסקית למגזר השלישי".

גבאי עזב את החברה לפני כשנה ועם המנכ"ל החדש, שוקי קובלנץ, הגיעו גם רוחות חדשות. באחרונה נאמר לאקי"ם כי הגיע הסוף לפעילות המשותפת בקופות, והחל מסוף ינואר יגרעו כ-15% מתקציב התרומות שאוספת העמותה בישראל. פעילותם של העובדים בעלי המוגבלויות לא תופסק. לטענת בכיר בחברה, על עובדי איקאה לרענן את פעילות ההתנדבות. לא ברור מדוע בחרה החברה להפסיק לחלוטין את הפעילות ולא להוסיף לה מגוון של אפשרויות התנדבות אחרות.

סניף איקאה בקרית אתאצילום: רמי שלוש

במקום אקי"ם, תמקד איקאה את תרומתה לחברה בשלוש עמותות אחרות. בחברה סירבו לנקוב בשמן, אך טענו כי כולן פועלות בתחום בעלי המוגבלויות. לא ברור האם לשלוש העמותות החדשות יש בכלל מוצרים שימכרו בקופות, כמו של אקי"ם. הנהלת החברה מסרה כי תרומתה לקהילה תגדל בשנה הקרובה, אך לא הסכימה לחשוף את גובה התרומות ב-2014 או 2015 בטענה כי "מדובר בחברה פרטית".

הנהלת אקי"ם מסרה בתגובה כי "איקאה ליוותה את אקי"ם כעשור וסייעה בכך לעשרות אלפי אנשים עם מוגבלות שכלית הנהנים מתרומתה. גם כעת ממשיכה איקאה לתמוך ולהוביל את תחום העסקת בעלי מוגבלות שכלית, להם מסייעת אקי"ם". עם זאת, ל-TheMarker נודע כי קיים חשש גדול מהמצב החדש, וכי נעשו מאמצים גדולים למניעת הגזרה, בעיקר בשיחות שניהל יו"ר העמותה, עמי איילון, עם בעלי החברה. להנהלת אקי"ם לא ברור גם כיצד יתמלא אותו "בור" תקציבי לשנת 2015.

איקאה מסרה בתגובה: "איקאה, מנהליה ועובדיה אימצו את אקי"ם במשך עשר שנים וליוו אותה באופן שוטף, החל מפרויקטים לשיפוץ ההוסטלים של העמותה ופעילויות שנתיות מגוונות עם החוסים, דרך מבצעי התרמה ותרומות כספיות, וכלה בהפקת אירועי התרמה שנתיים. בנוסף, כפועל יוצא משיתוף הפעולה עם אקי"ם, איקאה חרטה על דגלה שילוב של עובדים בעלי מוגבלויות בחנויות הרשת, תוך שהם מועסקים כעובדים מן השורה, והחברה תמשיך להעסיקם. תרומה לקהילה היא חלק בלתי נפרד מהתרבות האירגונית ומהערכים של איקאה בישראל ובכוונתה של הרשת להמשיך ולתמוך בעמותות ובעשייה למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker