היועץ המשפטי לממשלה אישר העלאת שכר המינימום ל-5,000 שקל

וינשטיין אישר לעגן בחקיקה עוד בתקופת הבחירות את העלאת שכר מינימום ל-5,000 שקל בשלוש פעימות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר היום לעגן בחקיקה עוד בתקופת הבחירות את המתווה שסוכם בין נציגי המדינה לנציגי הסתדרות העובדים הכללית החדשה להעלאת שכר המינימום ל-5,000 שקל בשלוש פעימות. הפעימה הראשונה תבוצע ב-1 באפריל.

ב-25 בדצמבר מסר היועץ המשפטי לממשלה חוות דעת לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובה קבע כי אין מניעה להמשך קיום הידברות בין המדינה וההסתדרות לצורך הגעה להסכם מחייב בין שני הצדדים להגדלת שכר המינימום ל-5,000 שקל בשלוש פעימות.

וינשטיין נימק את החלטתו בעובדה כי נציגי המדינה הסכימו למתווה זה ערב הבחירות. היועץ המשפטי קבע כי במסגרת ההסכם יסוכם גם קצב הפעימות ומשכן. הודגש כי במסגרת הסכם זה לא ניתן יהיה, בשל תקופת הבחירות, לעסוק בקיבוע שכר המינימום במשק לשיעור של 52% מהשכר הממוצע במשק, לאחר סיומן של  שלוש הפעימות ב-2017 ואילך, בין היתר כיוון שבעניין זה לא גובשו הסכמות ערב הבחירות.

בעקבות חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, התקיימה ישיבה בהשתתפות מנכ"לית משרד האוצר, הממונה על השכר, הממונה על התקציבים ויו"ר הסתדרות העובדים הכללית. בישיבה גובשו הסכמות בעל פה העולות בקנה אחד עם חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה. ביחס לסוגיית קצב הפעימות שבהן יועלה שכר המינימום ל-5000 שקל הוחלט לאמץ את ההסכמות שנחתמו ב-2 בדצמבר 2014 בין ההסתדרות הכללית לבין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, העלאה מ-4,300 שקל שכר המינימום היום ל-4,650 שקל החל מה-1 באפריל 2015, העלאה לסכום של 4,825 שקל החל מ-1 ביולי 2016, והעלאה לסכום של 5,000 שקל החל מ-1 בינואר 2017.

היועץ המשפטי קבע כי ההסכמות שהושגו בין המדינה לבין הסתדרות העובדים יסוכמו במסמך עקרונות בין הצדדים שיעוגן בהחלטת ממשלה. במסמך העקרונות ייקבע כי ההסכמות, כפי שהן, יעוגנו בחקיקה ממשלתית אשר תקודם בתקופת הבחירות.

משמעות האישור של וינשטיין היא כי כעת ניתן לקדם חקיקה דרך ועדת ההסכמות של הכנסת הכוללת את כלל סיעות הבית. קיימות שלוש אפשרויות:

■ על  שולחן הוועדה כבר נמצאת הצעת החוק של חנין, עליה חתומים 64 חברי כנסת, שתעבור קריאה טרומית בכפוף להסכמות השונות שנעשו בין האוצר וההסתדרות ותותאם להן לקראת הקריאה הראשונה, השנייה והשלישית.

■ הממשלה תגיש הצעת חוק ממשלתית, וזו תעבור בדיון מהיר את שלוש הקריאות, בדומה לתהליך שנעשה בהצעת החוק של ערוץ עשר

■ שילוב בין שתי ההצעות.

על פי כל הערכות כבר בשבוע הבא יעבור החוק ביום אחד את שלוש הקריאות, וייכנס לספר החוקים של ישראל.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן אמר בתגובה: "אני מברך על הודעת היועץ המשפטי לממשלה. השלמה הדרך להליך חקיקה ולהעלאת שכר המינימום. שכרם של 700 אלף עובדים ועובדות יעלה החל ב-1 באפריל 2015, בשלוש פעילות ל-5,000 שקל. זוהי בשורה חברתית חשובה ביותר במאבקנו לצמצום פערים בחברה הישראלית".

ח"כ דב חנין, (חד"ש), שהוביל את היוזמה להעלאת שכר המינימום ל-30 שקל לשעה אמר כי "כמו שאמרנו לאורך השנה האחרונה - הדרך להעלאת שכר המינימום עוברת

בחקיקה. עד עכשיו נתניהו התנגד להצעת החוק שלנו בנושא, אבל מסתבר שבחירות יכולות לגרום אפילו לו להתחבר למציאות החברתית והכלכלית בארץ. אנחנו נמשיך להיאבק בעד העלאה אמיתית של שכר המינימום: כל עלייה שלו משפרת את מצב העובדים העניים - אבל רק ההעלאה שאנחנו הצענו, 30 שקל מינימום לשעת עבודה, תוציא את רובם ממעגל העוני".

צילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker