שאלות ותשובות

מה הזכויות שלי בזמן הסערה?

מקום העבודה סגור בגלל מזג האוויר? תקבלו שכר כרגיל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסערה שהחלה, שבעקבותיה עובדים לא יכלו להגיע למקומות העבודה, או מעסיקים החליטו לסגור את עסקיהם, מותירה בידי עובדים ומעסיקים שאלות בנוגע לזכויותיהם השונות.

בגלל הסערה פחדתי לצאת מהבית ולא הגעתי לעבודה. האם השכר שלי ייפגע בגלל זה?

אם, עקב הסערה, ניסית להגיע לעבודה ולא הצלחת, או יצאת מהבית בדרכך לעבודה וחזרת על עקבותיך מחשש שתיפגע מהסערה, לא תקבל שכר עבור יום זה, לפי חוקי העבודה או הסכמי העבודה הקיימים במשק.

לגבי עובדים המועסקים לפי שכר חודשי או במסגרת הסכם קיבוצי, המעסיקים פשוט ינכו את יום ההיעדרות ממכסת ימי החופשה השנתית. ואולם, לגבי עובדים שעתיים, ששכרם משולם לפי שעות עבודה שהם מועסקים בהן בפועל, הרי שעובדים אלה עלולים להפסיד את השכר שהיו מקבלים אילו עבדו.

שלג בירושלים, בחורף 2014צילום: אמיל סלמן

יצאתי לעבודה חרף מזג האוויר הקשה ומצאתי את המקום סגור. האם במקרה זה לא אקבל שכר או ינוכה לי יום חופשה?

לא. אם הגעת למקום העבודה ומצאת אותו סגור, תקבל את שכרך הרגיל ולא יתבצע ניכוי ממכסת ימי החופשה השנתית שלך, שהרי היית מוכן ומזומן לבצע את העבודה והמעסיק מנע זאת ממך. המעסיק יכול להורות לך לעבוד מהבית, או ממקום אחר, אם הדבר אפשרי.

אז כדאי להתאמץ ולהגיע לעבודה?

כן, גם אם ההגעה היא מסורבלת. אפשר לנסות ולבקש לעבוד מהבית או ממקום אחר, ובמקרה כזה יש לדווח למעסיק על שעות העבודה בהן עבדת, כפי שהוא יורה לך. אם בכל זאת נאלצת להיעדר, עדיף שתבקש מהמעסיק לנכות לך את ההיעדרות ממכסת ימי החופשה במקום לקצץ בשכרך. רוב הסיכויים שהמעסיק ייענה לבקשה, גם אם הוא אינו חייב להסכים לכך.

שלג ביער ירושלים, במארס 2014צילום: חנוך צורף

האם אני צפוי לפיטורים או סנקציות אחרות בשל ההיעדרות?

לעתים היעדרות לא מוצדקת, עלולה להיות סיבה לצעדי ענישה מצד המעסיק, החל מנזיפה ועד לפיטורים. אבל רוב הסיכויים הם שהיעדרות מחמת מזג אוויר קשה, בהנחה שלא יכולתם להגיע למקום העבודה אף במאמץ סביר, תיחשב על ידי המעסיק להיעדרות מוצדקת, שאף אם אינה מזכה בשכר או תביא לקיצוץ במכסת ימי החופשה, לא תגרום לו לראות בכך הפרת משמעת שמחייבת בסנקציה נגד העובד.

מה עושים אם הטיסה שלי בוטלה בגלל הסופה?

אני מבין שאם הטיסה שלי תבוטל בגלל הסופה אז מדובר בכוח עליון. למה הכוונה?

כוח עליון הן נסיבות חדשות שהצדדים בחוזה לא יצרו אותן, לא ניתן למנוע אותן ולא ניתן היה לדעת עליהן מראש או למנוע אותן. בנסיבות החדשות הנוצרות כתוצאה מאותו כוח עליון, קיום העסקה, בתנאים שנקבעו מראש, הוא בלתי־אפשרי ובלתי־צודק. הסופה הנוכחית היא מקרה קלאסי של נסיבות העונות על ההגדרה של כוח עליון.

מי אמור לשאת בהוצאות הנזק כתוצאה מהתערבות של כוח עליון?

החוק היבש לא מסייע לצרכן להבין מה מגיע לו בכל במקרה ספציפי. עיקרון הצדק המנחה בחוק הוא שעל כל צד לשלם את ההוצאות הסבירות שהוצאו לשם קיום החוזה — ולהשיב את יתרת הכספים לצד השני. החוק קובע כי במקרים שבהם לא ניתן לקיים את החוזה כתוצאה מאירוע מסכל, נתונה לבית המשפט הסמכות לקבוע כיצד לחלק את הנזק בין הצדדים לעסקה, להחליט אם יש להשיב כספים, למי ובאיזה סכום.

הטיסה שלי בוטלה בגלל הסופה. האם חברת התעופה עדיין חייבת להטיס אותי?

אם נגיע למצב שנוסעים ייתקעו בחו"ל או בישראל בשל ביטול טיסות בגלל הסופה, הם יהיו זכאים לטיסה חזרה מחברת התעופה, ככל שהם מעוניינים בה. על חברות התעופה לדאוג ולעשות את כל המאמצים כדי להעלות את הנוסעים לטיסה חזרה ליעדם ברגע שיאפשר להן, ובכך לממש בפועל את העסקה.

אם טיסות יתבטלו ונוסעים ייתקעו בחו"ל הם ייאלצו לשלם על לינה והוצאות נלוות. האם חברת התעופה צריכה לשאת בהוצאות?

החוק אינו מחייב את חברות התעופה במתן פיצוי לנוסעים בשל הוצאות שהוציא הצרכן בעצמו במקרה של אסון טבע, אם הן עמדו במחויבות שלהן לפי החוק באופן סביר. בטיסות לישראל או מישראל חל חוק שירותי תיירות, שמתייחס למקרים של עיכוב או ביטול טיסה - אך מאחר שמדובר באירוע שלחברות התעופה אין שליטה עליו, החוק אינו מחייב את חברות התעופה במתן פיצוי לנוסעים בשל הוצאות שהוציא הצרכן בעצמו במקרה של אסון טבע, אם הן עמדו במחויבות שלהן לפי החוק באופן סביר.

התשובות ניתנו באדיבות המועצה לצרכנות ועורכת הדין טל קרת, מומחית לדיני עבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker