חיים ביאור

הנהלת כימיקלים לישראל (כיל) החליטה להשבית מיוזמתה את מפעלי ים המלח שבבעלותה לזמן בלתי מוגבל בתגובה על עיצומים שמקיימים עובדי המפעלים בשבועות האחרונים, במסגרתם הם מונעים כמעט לחלוטין הוצאת אשלג והעברתו ללקוחות החברה.

כמו כן נודע, כי השבוע פנתה כיל למשרד הכלכלה כדי שיתן את אישורו להשבתה של מפעלי ים המלח. השבתה של מקום עבודה מצד מעסיק נחשבת למהלך נדיר וכמעט בכל המקרים מי שיוזם צעד כזה (שביתה) הם העובדים.

מפעלי ים המלחצילום: Bloomberg

גורמים בכיל מסרו אמש (א') כי השיבושים שנוקטים עובדי מפעלי ים המלח לפי הוראת הוועד ובגיבוי מלא של ההסתדרות, גורמים לנזק המוערך להערכת העובדים במאות אלפי שקלים ביום. העיצומים מתבטאים גם בתחזוקה של הציוד והמכונות ולטענת ההנהלה הדבר גורם לסיכון בטיחותי משמעותי.

גורמים בכיל מסרו כי ועד העובדים בראשות ארמונד לנקרי "גורר רגליים" במשא ומתן שהנהלת החברה מנהלת עמו בעניין דרישתה לפטר 150 עובדים שהם 10% מסך העובדים בחברה, בתמורה לפיצויים אטרקטיביים. "הסברנו לוועד שהחברה נמצאת בתחרות עם חברות בעולם שהורידו את מחירי הדשנים וצימצמו מאוד את מצבת כוח האדם שלהן, ולא ייתכן שמפעלי ים המלח יהיו יוצאי דופן", הם אמרו.

עידן עופר צילום: בלומברג

לדבריהם, גם נאמר לוועד שהחברה חייבת להתאים את האסטרטגיה שלה לגזירות הכלולות בדו"ח ששינסקי 1 ובששינסקי 2. כיל משלמת למדינה תקבולים, כולל מס חברות, בסך מעל 1 מיליארד שקל בשנה והחל מבעוד שנתיים תתחיל לשלם מעל 1.5 מיליארד שקל תקבולים. "אי אפשר להמשיך את העסקים כאילו דבר לא קורה ולהתעלם מכל דיון אמיתי", אמרו הגורמים בחברה.

הם הוסיפו כי במפעל אחר של כיל, תרכובות ברום בנאות חובב, יש סכסוך עבודה פתוח מכיוון שגם במפעל זה החברה מבקשת לצמצם את מספר העובדים, אך הוועד מתנגד. לדבריהם, בימים הקרובים יסתיימו 40 הימים שבית הדין לעבודה בבאר שבע קצב כדי שההנהלה והוועד יגיעו להסכמה בעניין הקיצוץ, אך אין תוצאות.

בתגובה אמר יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף: "אני והוועד במפעלי ים המלח אכן מתנגדים לפיטורי עובדים ומסכימים רק לתוכנית פרישה מרצון עבור עובדים מבוגרים. מפעלי ים המלח מרוויחים מאות מיליוני שקלים בשנה ואין סיבה לכפות שם פיטורים. ההנהלה רוצה לבצע השבתת מגן מיוזמתה? בבקשה, שתנסה. נראה מה יקרה. לא ניתן עידן עופר, הבעלים לזרוק עובדים כמו פיונים ממקום מושבו בלונדון".

מאיר בביוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker