פרי גליל עדיין סגור: "משרד הכלכלה רק מחפש להרוס"

בעלי המפעל: "פרי גליל יישאר סגור ומצדי שיהפוך לבית אריזה או מחסן. פקידי משרד הכלכלה מחפשים להכשיל אותנו. ספרי החשבונות שלנו תקינים" ■ יו"ר הוועד: "נפגין עד שנחזור לעבודה"

חיים ביאור

מפעל פרי גליל שבחצור הגלילית, שפעילותו הופסקה ביום רביעי האחרון, לא ייפתח גם היום - כך מסר בסוף השבוע אושיק אפרים, מבעלי המפעל. נראה כי המפעל יישאר סגור עד שתיפתר הסוגיה של יתרת המענק שפרי גליל אמור לקבל מהמדינה.

לנוכח כוונת הבעלים שלא לפתוח את המפעל, המעסיק 320 עובדים, צפויים העובדים להפגין היום מול שעריו ואף לפרוץ למתחם המפעל. ההסתדרות כבר הכריזה על סכסוך עבודה בפרי גליל, כדי לתמוך במאבק העובדים נגד סגירתו. עם זאת, יו"ר ההסתדרות במרחב הגליל העליון, יונה פרטוק, העריך כי כמו בפעמים הקודמות, מאז 2011, שבהן בעלי פרי גליל הפסיק את הייצור במפעל על רקע חילוקי דעות עם המדינה בעניין המענק, גם הפעם המשבר ייפתר תוך זמן קצר והעבודה במפעל תשוב לסדרה. "אפרים נוהג בסחטנות כלפי המדינה בכך שהוא סוגר את המפעל", אמר פרטוק.

אפרים, השותף במפעל יחד עם בעלי רשת חצי חינם, זכי שלום ומוטי קופרלי, התייחס בחומרה להאשמות של גורמים במשרד הכלכלה, שלפיהן בעלי המפעל לא עמדו בתנאים שהוצבו להם לפני שנתיים וחצי לקבלת מענק בסך 9 מיליון שקל מהמדינה כדי להמשיך ולהפעיל את פרי גליל. אפרים הגדיר כ"קשקוש" את חשדות משרד הכלכלה שלפיהן הדו"חות הכספיים שהמפעל הגיש כוללים נתונים כוזבים. לדבריו, אנשי משרד הכלכלה אינם אמורים לבדוק את ספרי החברה, אלא רשות המסים, וזו לא העירה דבר על הנתונים.

מפעל פרי הגליל בחצורצילום: גיל אליהו

אפרים התייחס גם לטענות של משרד הכלכלה שלפיהן הוא אינו עומד במכסת העובדים הקבועים שהתחייב להעסיק במפעל. "אמרו לי שבמסגרת ההסדר אסור לי לפטר עובדים, ואכן לא פיטרתי. יש כמה עובדים שביקשו לפרוש מרצונם. בגלל זה מקפיאים לי את הסיוע. הזהרתי את כולם שאסגור את המפעל אם הזרמת הכספים תיפסק, אבל פקידי משרד הכלכלה רק מחפשים להכשיל אותנו. הסכמתי להוריד את סכום המענק שנקבל בפריסה עד 2017 ל–9 מיליון שקל במקום 18 מיליון שקל, וזה גם לא בסדר בעיניהם. שכחו שאנחנו, הבעלים, השקענו במפעל 124 מיליון שקל. הם רק מחפשים להכשיל ולהרוס".

אפרים הוסיף כי "אם פרי גליל ייסגר אני והשותפים לא ניפגע, אלא מאות העובדים והעיר חצור הגלילית והיישובים באזור. מצדי, שמבנה המפעל יהפוך לבית אריזה או מחסן גדול לתוצרת חקלאית".

לפי משרד הכלכלה, מחזור המכירות של פרי גליל מגיע ל–400 מיליון שקל בשנה. כבר קיבלתם 3.7 מיליון שקל. בגלל 'מנה' נוספת של מיליון שקל שאתה אמור לקבל בפברואר ושמתעכבת כעת, אתה משבית את המפעל וגם לא משלם את שכר העובדים עבור ימי ההשבתה?

אפרים: "מחזור המכירות שלנו, יחד עם החברות הקשורות לפרי גליל, נמוך מכפי שאומרים במשרד הכלכלה. אבל כן, המפעל לא ייפתח עד שתיפתר בעיית המענק".

יו"ר ועד העובדים בפרי גליל, מוטי חזיזה, 60, המועסק במקום מעל 40 שנה ומשמש מנהל לוגיסטי, אמר: "מצבו הכספי של המפעל מעולה. אני לא רואה בעיה שמונעת ממנו לפעול. יש פה משפחות שלמות שפרנסתן תלויה במפעל".

בינתיים הוסרה זמנית אחת המכשלות האחרות שעמדו בפני המשך פעילותו של פרי גליל, כאשר השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' ונציב כבאות ראשי שחר איילון, ביקרו ביום שישי במפעל ונתנו לו ארכה של שלושה חודשים כדי להסדיר את בעיות הבטיחות שבו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker