הישג לעוזרי השופטים: בית הדין אסר על הנהלת בתי המשפט לפטר אותם

החלטת ביה"ד התקבלה בעקבות תביעה שהגישו ההסתדרות והוועד של העוזרים המשפטיים נגד הנהלת בתי המשפט על כך שהיא החלה לפטר עשרות עוזרים משפטיים שהשלימו תקופת העסקה של 6 שנים

חיים ביאור

הישג לעוזרים המשפטיים, המועסקים בלשכות השופטים, במאבקם נגד הנהלת בתי המשפט: בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הוציא אתמול (ה') צו קבוע האוסר על המדינה לפטר אותם אך ורק בשל העובדה שהם השלימו שש שנות עבודה או תקופה קצובה אחרת.

סגנית נשיאת בית הדין, השופטת הדס יהלום, ציינה בפסק הדין כי החלטת המדינה להעסיק את העוזרים המשפטיים בחוזים אישיים הקצובים בזמן (בדרך כלל 4 עד 7 שנים – ח"ב) אינה מתיישבת עם תקנון שירות המדינה (תקשי"ר) ולכן הגבלת משך זמן העסקתם דינה להתבטל.

בית משפט השלום בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

החלטת בית הדין התקבלה בעקבות תביעה שהגישו ההסתדרות והוועד של העוזרים המשפטיים, באמצעות עורכות הדין איריס ורדי, ליאורה סידי וארנה לין, נגד הנהלת בתי המשפט על כך שהיא החלה לפטר עשרות עוזרים משפטיים שהשלימו תקופת העסקה של 6 שנים ולהעסיק במקומם מתמחים.

השופטת יהלום מתחה בהחלטתה ביקורת על הנהלת בתי המשפט, כאשר קבעה שהיא "לא עשתה בחינה והתחשבות כלשהיא במי שממלא את התפקיד בפועל, והרי העוזרים המשפטיים הם אלה שממלאים את התפקיד החשוב והמהותי למערכת, בתוכן. כל אחד מהעוזרים המשפטיים שמתקבל לתפקיד, נבלע לתוך עבודה קשה וסיזיפית, ומרים תרומה עצומה לעבודת השופטים ולמערכת המשפט בישראל". עוד היא כתבה: "זהו תפקיד שמערכת המשפט זקוקה לו באופן נואש. כל עזיבה של עוזר משפטי מחייבת קליטה של עוזר משפטי חדש במקומו, לביצוע עבודה זהה".

מאבקם של 650 העוזרים המשפטיים נמשך כבר יותר משש שנים, במסגרתו הם מנסים לבטל את הנוהג לפטרם לאחר תקופת העסקה של שנים אחדות והסדיר את תנאי העסקתם בהסכם שכר קיבוצי. הנהלת בתי המשפט הסכימה שלא לממש זמנית את ההחלטה לקצוב את תקופת ההעסקה שלהם, אך במהלך 2014 היא חזרה בה, וחידשה את הפיטורים. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הגדיר את החלטת בית הדין "חשובה לטובת עתידה של מערת המשפט". יו"ר הוועד של העוזרים המשפטיים, שרית טוביס, אמרה כי "זהו יום חג לעוזרים המשפטיים, מכיוון שפסק הדין קובע כי מגבלת השנים אלהעסקת העוזרים המשפטיים אינה חוקית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker