אלכס ויסמן, מנכ"ל לשעבר במגזר הציבורי, הורשע באישור חריגות שכר

עובדים בכירים בחברת מוריה לפיתוח ירושלים בע"מ, שעוסקת בניהול וביצוע של פרויקטים בתחום התשתיות, זכו לתוספות שכר שחורגות מהוראות הממונה על השכר באוצר

טלי חרותי-סובר

בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה הרשיע את מנכ"ל חברת "מוריה לפיתוח ירושלים בע"מ" לשעבר, אלכס ויסמן, בעקבות אישור תוספות שכר החורגות מהוראות הממונה על השכר במשרד האוצר לחמישה מעובדיו.

חברת מוריה עוסקת בניהול וביצוע של פרויקטים בתחום התשתיות, ומשמשת כזרוע הביצוע של עיריית ירושלים ומשרד התחבורה. בהיותה חברה עירונית, היא כפופה לפיקוחו של הממונה על השכר באוצר.

ויסמן שימש כמנכ"ל החברה ב-2012-2009, ובאופן טבעי אחראי גם על שכר עובדיה. בתקופתו, זכה סמנכ"ל ההנדסה בחברה לתוספת של 42 אלף שקל לשכרו; סמנכ"ל הכספים זכה לתוספת של 47 אלף שקל; ואילו מנהלת תחום מבני הציבור בחברה, זכתה לתוספת של יותר מ-50 אלף שקל נוספים לשכרה. סך הכל שילמה החברה חריגות שכר בסך 297 אלף שקל - לא כולל עלות מעביד.

חריגות מסוג זה היו מטופלות בעבר על ידי יחידת האכיפה של הממונה על השכר, שהיתה דורשת בחזרה עבור קופת המדינה את סכומי הכסף החריגים שהתקבלו. מנהל שאישר את החריגות, לא היה ניזוק בשל כך. ואולם, לפני ארבע שנים החלה יחידת החקירות של האגף להפעיל סנקציות שונות כנגד המנהלים המאשרים.

מנכ"ל חברת מוריה לשעבר, אלכס ויסמןצילום: אייל טואג

באחרונה הגיעו יחידת החקירות וויסמן אל בית הדין המשמעתי של עובדי המדינה - שם הורשע וננזף המנכ"ל לשעבר, וקיבל עונש הרחקה של שנה ושלושה חודשים משירות המדינה. מדובר בעונש לא פשוט, שכן לא רק שהעבירה נרשמה במערכת נציבות שירות המדינה, אלא שגם אם יבקש ויסמן להיות דירקטור בחברה ציבורית - הוא ייאלץ לדווח על עברו.

גורמים באוצר סיפרו כי עונשו של ויסמן נחתם בהסכם טיעון בשל שיקולי עלות-תועלת וזמן, ומסרו: "מנהל בשירות הציבורי לא יכול לעשות עם כסף ציבורי ככל העולה על רוחו. יש תקנות ברורות. במידה והוא לא עומד בהן ומעניק חריגות שכר מעבר למותר - הוא ייענש בחומרה".

ממשרד עורכי הדין המייצג את ויסמן לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker