גילה מגדיר מחדש את ענף החלב ומוצריו

שטראוס ותנובה יצטרכו לבחון מחדש את תמחור המוצרים שבהן הוגדרו מונופול

אורה קורן

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, אינו מחכה לממשלה, וגם הבחירות אינן עוצרות אותו. לאחר שקיבל ב-2014 סמכויות נרחבות והחוקים שקידם נחקקו, הוא מפשיל שרוולים ועושה סדר מהיסוד באחד הענפים החשובים והריכוזיים במשק, ענף החלב ומוצריו.

גילה מפלח אותו מחדש, קובע אילו מוצרים יהיו תחת זכוכית מגדלת ואילו לא, ולמעשה יוצר סל של 16 מוצרים בפיקוח. אמנם זה אינו פיקוח מחירים ישיר, אך התוצאה אמורה להיות דומה - מניעת התייקרויות מופרזות או דחיקת מתחרים מהשוק.

קוטג'. ענף החלב הוא אחד הענפים הריכוזיים ביותר בשוק המזוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ההכרזה של גילה אתמול על המוצרים שבהם תנובה ושטראוס הן מונופול, אף שכבר הוגדרו מונופול במוצרי חלב (תנובה גם בחלב לשתייה), אינה טכנית. מלבד השפעתה המשפטית החשובה, היא גם מגדירה מחדש את הענף. כל הכרזת מונופול מתייחסת למכירות בשוק מסוים, והגדרת השוק היא קריטית להכרזה. לדוגמה, עד להודעת גילה הוגדרו כל מוצרי הגבינה שיש לה אחוזי שומן כלשהם כשוק אחד. בשוק זה אף מחלבה אינה מונופול. גילה החליט לפלח את ההגדרה ולהגדיר ענף חדש של גבינות במרקם שמנת, כמו גבינת סימפוניה והדומות לה. בשוק זה התברר כי שטראוס היא מונופול.

מבחינה משפטית, הגדרה כללית של מונופול במוצרי חלב מפריעה לאכוף את החוק. לדוגמה, אם צרכן היה מנסה לתבוע את תנובה כאשר העלתה את מחיר הקוטג' בשיעור ניכר ערב המחאה החברתית, הוא היה מתקשה לטעון שהפרה את החוק האוסר על מונופול לקבוע מחיר מופרז. תנובה היתה מקעקעת מיד את התביעה בטענה הנכונה, שאין דבר כזה בפועל, שוק מוצרי חלב. לאחר שהוגדרה מונופול בקוטג', או במוצר אחר, ייקל על התובעים לפנות לערכאות משפטיות עם הענף הרלוונטי לתביעתם.

דיויד גילה, ההמונה על רשות ההגבלים העסקייםצילום: מיכל פתאל

ההגדרה הממוקדת תקל גם על רשות ההגבלים לפעול נגד חברות שיעברו על איסורי מונופול בכל מוצר. אלה כוללות איסור קביעת מחיר מופרז, דחיקת מתחרים מהמדף או מהשוק, קשירת מכירת מוצר במונופול במוצר פחות פופולרי, גביית מחיר נמוך מהעלויות (טורפני), או חתימת הסכמים עם קמעונאים שמפריעים למתחרים להיכנס למדף.

לאחר שהוראות אחרות של הממונה, הקובעות מהו מחיר מופרז של מונופול, נכנסו לתוקף, וכך גם האפשרות להטיל עיצומים כספיים על מפירי חוק, יצטרכו החברות לבחון מחדש את תמחור המוצרים שבהן הוגדרו מונופול. כל רווח של יותר מ-20% עלול לחשוף אותם לחקירת רשות ההגבלים.

המחלקה הכלכלית בראשות אסף אילת עובדת במלוא הקיטור בימים אלה בניתוח שווקים. סביר כי אם יתגלו מחירים מופרזים, החברות יזומנו לשיחה לפני נקיטת צעדים. בעוד שהממשלה מתנהלת באטיות בנושא, רשות ההגבלים רצה קדימה בניסיון לשמור על מחירי מזון שפויים. ההצהרה האחרונה היא עוד תמרור, הפעם לתנובה ולשטראוס, להיזהר מניצול מעמדן המונופוליסטי לרעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker