מאחורי יוזמת שישי ישראלי: הרב חיים דוד קובלסקי

בניגוד להצהרות שפיזרו מייסדי העמותה המקדמת קידוש בשישי, מסתבר שלא מדובר בקמפיין חילוני ■ עו"ד גדעון פישר: אני המצאתי את שישי ישראלי, והצעתי אותו לרב"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

לפני שבוע הגיעו מאות אנשים למתחם האיירפורט סיטי לאירוע הלא שגרתי – השקת קמפיין שישי ישראלי, המעודד קידוש גם במשפחות חילוניות. הקמפיין שעלותו 5 מיליון שקל עלה לאחרונה בטלוויזיה, בשלטי חוצות וברשת, בסרטונים המגכיחים משפחה חילונית כועסת מול משפחה מחויכת בלבוש לבן בזמן קידוש. חתומה על הקמפיין עמותת שישי ישראלי.

אורח הכבוד של האירוע היה הרב חיים דוד קובלסקי, רב חרדי מבני ברק שעומד בראש ארגון מאורות הדף היומי המקדם לימודי גמרא בקרב חילונים, וקנה לו מעריצים רבים, ביניהם אנשי עסקים אליהם הוא מגיע כדי ללמד גמרא.

הקמפין הושק באירוע על ידי הפרסומאי רמי יהושע, בעלי משרד הפרסום יהושע TBWA, שמשרדו הכין את הקמפיין ללא תשלום, כשבנוסף לכך שימש סמנכ"ל הלקוחות של המשרד כיחצ"ן בכל הקשור לקמפיין המדובר, גם כן ללא תשלום. בימים האחרונים החליטו אנשי העמותה כי הרעש שהתחולל בעקבות הקמפיין, דורש יחסי ציבור אמיתיים ופנו למשרד רימון כהן שינקמן.

מתוך עמוד הפייסבוק של "שישי ישראלי"צילום: מתוך עמוד הקמפיין ב-youtube

בין מייסדי העמותה עומדים אנשי עסקים חילוניים ודתיים, חלקם הגדול תלמידי הרב קובלסקי. אחד מהאנשים המלווים אותו כבר עשור הוא עו"ד גדעון פישר שטוען, "אני המצאתי את שישי ישראלי והצעתי אותו לרב". פישר סיפר כיצד הוא עורך קידוש למשפחתו וכמה כל המשפחה נהנית מכך. "אני שם כיפה לרגעים האלה. מאמינים באלוהים או לא , זה לא משנה. בשבת נוסעים לים, או עושים כל דבר אחר".

פישר עצמו אינו חבר בעמותה או חלק ממייסדיה, אך לדבריו הכיר את הרב קובלסקי לזה שרשום כמייסד העמותה, חיים טייב. טייב הוא מבעלי חברת מיטרלי, יחד עם איתן סטיווה, העוסקת בפרויקטים שונים באנגולה, שם הוא נחשב לאחד הישראלים החזקים. עמותת שישי ישראלי רשומה ברחוב שנקר 11 בהרצליה, משרדיה של מיטרלי.

עוד אנשי עסקים הרשומים כמקימי העמותה הם איתמר דויטשר, חובש הכיפה ומנכ"ל חברת אלקטרה שעלה לאחרונה לכותרות אחרי שביקש העלאת שכר מ-10 מליון שקל שהוא כבר מרוויח, בקשה שנדחתה על ידי הגופים המוסדיים כיוון שלטענתם הוא פשוט מרוויח יותר מידי. איתו בוועד המנהל גם יוסף זרז'בסקי, לשעבר בכיר בחברת כלל ודואר ישראל, גם הוא תלמיד גמרא נמרץ. מנכל טלכלל יואב בן יקר רשום גם הוא בין המייסדים.

עו"ד פישר המקדם את נושא לימודי הגמרא בין אנשי עסקים, וכמובן את נושא הקידוש, התקשה לתת תשובה ישירה לשאלה האם שיעורי הגמרא במשרדי הפרסום, עריכת הדין וחברות הביטוח כוללים גם נשים. "הרב קובלסקי הוא רב חרדי, אבל אם נכנסת אישה לחדר הוא לא יוצא" אמר עו"ד פישר.

לשאלה האם השיעורים מיועדים גם לנשים, ביקש פישר שלא לענות.

מן העמותה נמסר: "המטרה האחת והיחידה לשמה הוקמה עמותת 'שישי ישראלי' היא לקרב לבבות בחברה הישראלית השסועה. אחת הדרכים בה העמותה מאמינה כי ניתן להשיג מטרה חשובה זו היא באמצעות עריכת קידוש משפחתי בימי שישי, בהם יתחזקו הקשרים בין בני המשפחה לבין עצמם ובין בני המשפחה למשפחות אחרות. אין לעמותה שום מניע אחר, והיא מבקשת לא לייחס לה כל כוונה אחרת. מדובר בכסף פרטי, ופרטי בלבד של חברי העמותה.

"העמותה הוקמה על ידי קבוצת אנשי עסקים ישראלים שרובם חילוניים. מדובר באנשים בעלי היכרות מוקדמת - חברות אישית, או היכרות מהעולם העסקי, המאוחדים בחזונם להביא לקירוב לבבות בחברה הישראלית. לעמותה אין מנכ"ל. בוועד המנהל נמצאים יוסף ז'רז'בסקי ואיתמר דויטשר, ובין מייסדיה נמנה גם חיים טייב. הקמפיין הנוכחי הוא הפעילות הראשונה מבין רבות נוספות שמתכננת העמותה, עליהן תודיע העמותה בבוא העת".

את תגובת רמי יהושע וחיים טייב לא ניתן היה להשיג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker