עתירה נגד הממונה על יחסי העבודה: "מעודד המונופול של ההסתדרות"

לטענת הסתדרות העובדים הלאומית, הממונה מסרב לאשר הסכמי עבודה קיבוציים עליהם היא חותמת

חיים ביאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסתדרות העובדים הלאומית הגישה היום (ב') עתירה לבית הדין הארצי לעבודה נגד הממונה הראשי על יחסי העבודה במשרד הכלכלה, עו"ד שלמה יצחקי, שבה היא טוענת כי הממונה מסרב לאשר הסכמי עבודה קיבוציים עליהם היא חותמת ובכך הוא מעודד את שמירת המונופול בתחום יצוג עובדים שיש להסתדרות הכללית.

העילה להגשת העתירה היא החלטת הממונה יצחקי שלא לרשום את ההסכם הקיבוצי עליו חתמה ההסתדרות הלאומית עם אי.אס.אס., חברת הניקיון הגדולה בישראל, המסדיר את תנאי ההעסקה של אלפי עובדי ניקיון.

בתביעה שההסתדרות הלאומית הגישה נגד הממונה על יחסי העבודה באמצעות עורכי הדין שבתאי מיכאלי, דניאל חדש, איילת רם וקרן בוצר ממשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות', היא טוענת כי ארגוני העובדים האחרים – ההסתדרות הכללית וכוח לעובדים – עושים שימוש פסול בסירובו של יצחקי לאשר את ההסכם, כדי לחבל ביציגות של הלאומית בקרב עובדי אי.אס.אס. וזאת על גבם של עובדים חלשים אלה.

"אין זה המקרה הראשון או השני שבו מסרב הממונה לרשום הסכמים קיבוציים שההסתדרות הלאומית היא צד להם, והכל משיקולים פסולים וזרים, במסגרת חבירה שלו להסתדרות הכללית, כדי לייצר דה לגיטימציה להסתדרות הלאומית. כל חטאה של ההסתדרות הלאומית הוא בשל חוסר המעש של ההסתדרות הכללית, במיוחד בעניין עובדי השמירה והניקיון, העצימה הלאומית את כוחה בשנים האחרונות ומאיימת על ההגמוניה והמונופול של ההסתדרות הכללית וכפועל יוצא – על ההכנסות של הכללית מדמי חבר", נטען בעתירה.

שלמה יצחקי, הממונה על יחסי עבודה בתמ"תצילום: מיכל פתאל

לטענת הלאומית, הממונה יצחקי מעכב את רישומם של לא פחות מ-15 הסכמי עבודה קיבוציים. "סירוב הממונה לרשום הסכמים הקיבוציים עליהם היא חתמה, לרבות ההסכם בחברת אי.אס.אס., מקבל חומרה יתרה מכיוון שמעולם לא הוגשה התנגדות כדין לרישום ההסכמים על ידי ארגוני עובדים אחרים", נטען בעתירה.

ההסתדרות הלאומית מאשימה בעתירתה שהממונה "מאמץ באופן עיוור" את עמדתה של ההסתדרות הכללית ולפיה הלאומית אינה כשירה לחתום על ההסכם הקיבוצי לעובדי הניקיון בחברת אי.אס.אס., בטענה שהליך ההתארגנות של העובדים בלאומית היה פגום, כביכול. "החלטות הממונה הן בלתי חוקיות ופוגעות באופן אנוש בזכויות של אלפי עובדים עליהם אמור לחול ההסכם ופוגעות בלגיטימיות של הלאומית לייצגם ולשרת את האינטרסים שלהם".

לטענת הלאומית, "יש להוקיע ולאסור קיומם של קשרים מהסוג שיש לממונה עם ההסתדרות הכללית כאשר קשרים אלה גורמים לו לפעול בניגוד למינהל תקין. התנהגותו הבלתי חוקית של הממונה, המנצל לרעה את סמכותו, מונעת מאינטרסים פסולים", הלאומית טוענת ומבקשת מבית הדין לחייב את הממונה לרשום את ההסכם הקיבוצי עליו היא חתמה עם חברת אי.אס.אס.

מלשכת הממונה על יחסי העבודה נמסר: "טרם קיבלנו לידינו את העתירה, ולכן לא נוכל להגיב עליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker