ניסנקורן: רק הסכם עם האוצר ימנע את השביתה שתתחיל ב-7 בדצמבר

אחרי שעה התפוצץ המשא ומתן היומי בין ההסתדרות והאוצר ■ היום דנו הצדדים בנושא קליטת עובדי הקבלן, אך גם זה לא צלח ■ באוצר טוענים: "מוכנים לתת אבל במהלך חברתי כולל" ■ ההסתדרות: "עושים הכל כדי לפוצץ. אין שם תום לב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר היום כי השביתה הגדולה במשק תפרוץ ביום ראשון, 7 בדצמבר, אם לא ייפתרו המחלוקות עם משרד האוצר בנוגע לשכר המינימום, העסקת עובדי קבלן ושילוב אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה. מדובר בדחייה קלה של המועד המקורי לפרוץ השביתה עליו החליטה ההסתדרות, שהיה 4 בדצמבר.

שעה וחמש דקות חלפו מרגע שהתיישבו היום צוותי העבודה של שלושת הגורמים - האוצר, ההסתדרות ומעסיקים - לפגישת המשא ומתן היומית, עד שהתפוצצה. שלשום, אגב, לא חלף הרבה יותר מזה. הפיצוצים העזים נובעים מפערים גדולים בתפיסות הבסיס של שני הצדדים, שאינם מסוגלים להגיע להסכמות עקרוניות על נושאי הדיון.

על פי האוצר, בעוד ההסתדרות מתעקשת על העלאת שכר מינימום רוחבי, לכלל העובדים, האוצר דורש כי זה יהיה "שכר מינימום אמיתי" ולא יינתן גם לעובדים חזקים, קרי - אלה שמקבלים השלמה בשל עיוות שכר קודם, אך שכרם גבוה בהרבה.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בכנס שדרות במכללת ספירצילום: עדי ברוך

ההסתדרות מצידה אינה מוכנה להחריג את העובדים. במקביל לדרישת ההסתדרות לקליטת יותר עובדי קבלן, דורש האוצר הגמשת כלי הניהול שבידי המדינה, כדי לאפשר גם פיטורים ותיגמול, ומבקשים כניסה למהלך כולל.

ההסתדרות לא מוכנה לדבר כלל על הנושא הזה, ודורשת קליטת עובדי קבלן להעסקה ישירה ללא כל תנאים. בשלב זה המשא ומתן על שני הנושאים תקוע, ועל קליטת בעלי מוגבלויות, הנושא השלישי, עוד לא מדברים כלל.

בהסתדרות טוענים ההיפך בדיוק "מה שקורה זה בלתי נתפס" אומר גורם "אתה בא לדבר על שכר מינימום או עובדי קבלן מדברים איתך רק על דברים אחרים, מסביב מעטפת. ככה לא עושים משא ומתן. אנחנו באים עם הצעות ורעיונות והם מוכנים לדבר על הכל מלבד על נושאי הליבה. יש פה מאבק צודק חברתית, אבל באוצר מחפשים כל דרך אפשרית להיכנס למערכת של הקנטות. הם מחפשים לפוצץ ולא לעזור לאוכלוסיות מוחלשות. יש שלושה דברים שאפשר לפתור מהר: בעלי מוגבלויות, עובדי קבלן, שכר מינימום, אבל האוצר שולח דרגים שמגיעים עם מניפסט מוכן. יש מאבק חברתי והם לא רוצים שינוי. אין שם תום לב".

ניסנקורן אמר היום בכנס שדרות כי ישראל הפכה למדינה שהתופעה הכי חמורה בה אלה הפערים החברתיים. "מדובר באסון לאומי", הוא טען. לדבריו, "לממשלה לא אכפת. היא מסרבת לראות את העובדים העניים, מתעלמת מהבעיה של העסקת עובדי קבלן ואינה מוכנה להעסיק במשרדיה עובדים עם מוגבלויות".

לטענתו, דיוני התקציב יצרו מצב של פגיעה בחלשים ולא הציעו דרכים לצמצום הפערים. "שבוע שלם דנים על תיירות מרפא, במקום על בריאות ציבורית. אנו נצא לשביתה כללית במשק, כדי להביא לצמצום הפערים. אם האוצר מסרב לטפל בנושא, אז שיילך לציבור ויגיד לו באומץ שהוא לא מוכן להעלות את שכר המינימום, לא מוכן לצמצם את תופעת עובדי הקבלן ולא רוצה להעסיק אצלו עובדים עם מוגבלויות. אני החלטתי שאי אפשר להמשיך כך".

בהתייחסו לדרישת ההסתדרות להעלות את שכר המינימום ל-5,300 שקל בחודש, אמר ניסנקורן כי בעשר השנים האחרונות התוצר במשק עלה, אבל המשכורות לא עלו ומצבם של החלשים רק הורע עוד יותר. גם עם 5,300 שקלים לא קל לחיות, אבל זה יאפשר קיום בכבוד ונותן סיכוי".

מהאוצר נמסר בתגובה: "ההסתדרות שוב מסרבת לדבר על סיכום הכולל את הנושאים החשובים שעל סדר היום ומגינה על העובדים החזקים ביותר הנשלטים על ידי האיגודים הגדולים. היא מסרבת להסכים לכך שהעלאת שכר המינימום תתמקד בעובדים החלשים, הזקוקים באמת לתוספת זו, ולא באלה הנהנים מתוספות שונות ומרוויחים למעשה 10,000 שקל ויותר". ההסתדרות מסרה בתגובה כי "הדמגוגיה של האוצר בלתי נתפסת. נציגיו מגיעים לפגישות המשא ומתן שלא בתום לב".

הצוותים המקצועיים כוללים מצד ההסתדרות את שי תקן, יועץ משפטי חיצוני להסתדרות, שי בירן – יועץ כלכלי לניסנקורן, ועינב קבלה - סגניתו של היו"ר. מצד האוצר סגן הממונה על השכר יוסי כהן, רן רידניק רכז תחום תעסוקה. כמו כן יושבים נציג שלטון מקומי סמנכל כלכלה איתי חוטר, וניג המעסיקים אילן לוין, לשעבר הממונה על השכר. הפגישה הבאה עוד לא נקבעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker