כיל פתחה בהליך פיטורי 144 עובדים בתרכובות ברום; הוועד: זה לא יעבור

המהלך נעשה במסגרת תוכנית התייעלות על רקע המלצות ועדת ששינסקי 2 ■ הזימון לשימוע נעשה ימים אחדים לאחר שמנכ"ל כיל הודיע כי החברה תפטר כ-600 עובדים כדי לצמצם את מצבת כוח האדם בכיל ב-10%-12% במהלך שלוש השנים הקרובות

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנהלת כימיקלים לישראל (כיל) שלחה היום (א') מכתבי שימוע לקראת פיטורים ל-144 מעובדי חברת תרכובות ברום שבנאות חובב. ועד העובדים בחברה הגיב בחריפות נגד המהלך. במכתב המזמן את העובדים לשימוע, עליו חתום יוני פנחסי, מנהל משאבי אנוש ומינהל בכיל, נכתב כי מדובר בפיטורי צמצום והתייעלות במפעל.

עוד נאמר במכתב כי הנהלת המפעל העבירה לידיעת הוועד את רשימת המועמדים לפיטורים. רשימת המועמדים לפיטורים כוללת עובדים צעירים וותיקים כאחד. הזימון לשימוע נעשה ימים אחדים לאחר שמנכ"ל כיל, סטפן בורגס, התראיין לסוכנות הידיעות רויטרס והודיע כי החברה תפטר כ-600 עובדים כדי לצמצם את מצבת כוח האדם בכיל ב-12%-10% במהלך שלוש השנים הקרובות.

מפעל תרכובות ברוםצילום: אליהו הרשקוביץ

יו"ר ועד עובדי מפעלי הברום, אבנר בן סניור, אמר כי הוועד לא יאפשר להנהלת החברה להוציא לפועל את הפיטורים. "מדובר בהתנהגות ברוטאלית מצד ההנהלה, מכיוון שמכתבי השימוע לעובדים יצאו בעיצומו של משא ומתן שהיא מקיימת אתנו. אנו נפעל באחריות כדי לשכנע את ההנהלה שלא לבצע תוכנית זו, ואני מקווה שנוכל להמשיך ביחסי עבודה שקטים. אבל אם לא נצליח, נפתח בשביתה במפעל ואני משוכנע שהעובדים ביתר מפעלי כיל יצטרפו למאבק שלנו, לאות הזדהות".

בהנהלת כיל אומרים שהמהלך לצמצום כוח האדם בחברה הוא חלק מתוכנית התייעלות מקיפה בחברה בכל המפעלים בדרום הארץ על רקע המלצות ועדת ששינסקי 2.

בכיל אומרים כי מפעל תרכובות ברום סובל משחיקה מתמשכת ברווחיות בגלל משבר וירידת מחירים בשוק הברום העולמי, כולל ירידה בביקוש למוצריו, כגון מעכבי בעירה. "במקביל, מסקנות ועדת ששינסקי, חיוב תמלוגים על מוצרי המשך והחלטות הממשלה מהשנים האחרונות יחייבו את כיל לשלם למדינה תקבולים של עוד 1.5 מיליארד שקל בכל שנה, בנוסף למיליארד שקלים שהיא מעבירה כבר כעת".

"כל אלה יוצרים צורך דחוף במציאת נקודת איזון חדשה לפעילות בישראל של החברה, הכוללת נקיטת צעדי התייעלות, לרבות פרישה ופיטורי עובדים. אנו קוראים לוועד העובדים במפעל לנהל עמנו מו"מ רציני, כדי להגיע להסכמה בנוגע למימוש תוכנית ההתיעלות".

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה בתגובה לזימון 144 העובדים במפעל הברום לשימוע לפני פיטורים: "בלתי נתפס שאחרי רווח של 6 מיליארד דולר ודיבידנד בסך 10 מיליארד שקל, כיל מקריבה בלי למצמץ את עובדיה הנאמנים כדי להימנע מתשלום מס הוגן. קשה לעיכול שמי שמחליט על כך הוא המנכ"ל סטפן בורגס, שמרוויח פי 60 מהעובד בעל השכר הממוצע בכיל וכמעט פי 40 משכר המינימום - 1.7 מיליון שקל בחודש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker