תחזית המועצה הלאומית לכלכלה: אלו מקצועות ייעלמו ואלו ישרדו?

בישיבת הממשלה בנושא שוק התעסוקה העתידי, הציג פרופ' יוג'ין קנדל כיווני פעולה מומלצים להתמודדות עם האתגרים כמו רפורמה בהכשרה, עיצוב מחדש של יחסי העבודה במשק ותיאום כלל מערכתי ■ נתניהו: "היערכות לאתגרים תבטיח עתיד טוב לדורות הבאים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

"אנו חיים במציאות שמשתנה במהירות עצומה. לסוגיית עולם העבודה העתידי חשיבות מהותית בראייה ארוכת טווח. עלינו להקים מטה במשרד ראש הממשלה בעל מחויבות מרכזית לנושא עולם העבודה. היערכות לאתגרים המתעצמים תבטיח עתיד טוב לדורות הבאים", כך אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיום הדיון שקיימה היום הממשלה על עולם העבודה העתידי בישראל וכיווני פעולה מומלצים.

הדיון נפתח בסקירה של יוג'ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ. לדבריו, מדיניות יוזמת ומובילה בראייה ארוכת טווח נועדה להבטיח את עתיד ילדינו ואת עתיד המדינה. יש להעמיד את האדם במרכז תוך דגש בהקניית כישורים מתאימים, ועיצוב מחדש של יחסי העבודה במשק על פי מודל צפון אירופה. לדבריו, קיימת חשיבות רבה להשקעה בפיתוח הון אנושי, ולמיקוד באדם בדומה למודל צפון אירופה לעומת מיקוד ההשקעה במקום העבודה כמקובל בדרום אירופה.

בסקירה הוצגה תמונת מצב של שוק העבודה העכשווי וצפי עתידי של השינויים שיחולו. הוצגו המקצועות שנמצאים בסיכון גבוה להיעלמות, מקצועות המאופיינים בחזרתיות וידניות ומקצועות המבוססים על נהלים כמו מתווכים, סוכני ביטוח ומוקדנים. לעומתם, הוצגו המקצועות שנמצאים בסיכון היעלמות נמוך המאופיינים ביצירתיות, אינטליגנציה רגשית ויכולת תגובה לסביבה משתנה כמו חוקרים, עובדים סיעודיים ומנהלים.

עוד הוצג אפקט "שעון החול"' המדגים כי יש מקצועות הנמצאים בסיכון עקב שינויים טכנולוגיים, בעיקר בחתך עבודות הביניים כגון פקידות, סוכני ביטוח ומנהלים זוטרים. הוצגו נתונים המציגים הצטמקות של שכבות עובדים וגידול בבעלי שכר גבוה ונמוך.

ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדלצילום: מיכל פתאל

בסקירה הודגש כי עולם העבודה העתידי מאופיין באי ודאות גוברת וכי הדרך להתמודדות עמו מאופיינת בגמישות, התחדשות ותכנון אסטרטגי. שוק העבודה הישראלי שונה מהשוק העולמי כיוון שהוא מאופיין במדיניות הגירה לא מקושרת לשוק העבודה, שוני מהותי במצב הדמוגרפי והחובה בשירות צבאי למספר שנים, מה שגורם לכניסה בגיל מאוחר לשוק העבודה.

בסקירה הוצגו כיווני פעולה מומלצים להתמודדות עם האתגרים כמו רפורמה בהכשרה, עיצוב מחדש של יחסי העבודה במשק ותיאום כלל מערכתי. עוד הודגש כי יש חשיבות להשקעה בפיתוח הון אנושי ומיקוד באדם באמצעות רפורמה באופן הכשרת האנשים, מערכת איכותיות להכשרה לאחר בי"ס תיכון, למידה לאורך החיים, מתן מענה מהיר, יעיל וממוקד לאוכלוסיות מודרות ושימוש מוגבר בסביבת למידה דיגיטליות תוך שאיפה לפלטפורמה אחידה.

נתניהו הנחה את שרי הכלכלה, החינוך, האוצר וגורמים בצה"ל לפעול באופן מתואם ליישום ההמלצות, בריכוז של המועצה הלאומית לכלכלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker