החינוך המקצועי לאן

"מקצוע הפחחות הוא מאתגר ויציב. מעולם לא הייתי מובטל"

שמעון דהן למד בתיכון מקצועי בנהריה במגמת כרסום וחריטה ■ "זה מקצוע מאתגר, מכיוון שלא מדובר בסתם עבודת ידיים בנוסח ימי הביניים, אלא צריך להפעיל את המוח כדי להצליח בו"

חיים ביאור

שמעון דהן ממגדל העמק, 60, שעסק כל חייו הבוגרים במקצועות המתכת, אינו מבין את פשר המתקפה של השר סילבן שלום על ראש הממשלה, ובמיוחד את המשפט "שהבן שלך יילך להיות פחח". דהן בטוח שהודות לעובדה שלמד פחחות, כרסמות ורתכות, לא היה מובטל מעולם. "זה מקצוע מאתגר, מכיוון שלא מדובר בסתם עבודת ידיים בנוסח ימי הביניים, אלא צריך להפעיל את המוח כדי להצליח בו", אומר דהן, שנוסע מדי יום שעה לכל כיוון כדי להגיע למפעל הזיווד אינקומק בכרמיאל שבו הוא עובד.

דהן למד בתיכון מקצועי בנהריה במגמת כרסום וחריטה. עם שחרורו מהצבא, נקלט במפעל מכשירי ים בשלומי שייצר מוצרים עבור אלביט, אך זמן קצר לאחר שהחל לעבוד בו המפעל נקלע לקשיים ונסגר. לאחר מכן החל דהן לעבוד במפעל טכנו זיווד בקריית ביאליק, ו–25 השנים האחרונות הוא עובד באינקומק.

"אני עובד במחלקת הכיפוף של מתכות: מקבל שרטוט של צורת המוצר ובודק ממה עשוי חומר הגלם. אם השרטוט מורכב, חומר הגלם עובר אלי לפני שחותכים אותו. אני מעיין בשרטוטים כדי לקבוע באיזה כלי כיפוף יש לעבוד, במטרה להכין את פריסת המתכת. אחרי הטיפול שלי, המוצר עובר למחלקת הנדסה ומשם - לייצור הסופי. חלק גדול של העבודה נעשה במסגרת ייצור חומרת מחשבים, המיועדת ללקוחות כמו אלביט, מספנות ישראל, חיל הים ומפעלים שמייצרים מחסומים שמופעלים באמצעות כרטיסי חניה", אומר דהן.

לדברי דהן, הוא עוסק במקצוע נדרש, שמבטיח תעסוקה יציבה לאורך שנים - גם אם לא חסרים מפעלי מתכת שנסגרים. לדבריו, "אני משתכר 7,000–7,500 שקל ברוטו בחודש והתנאים מסביב טובים, כמו חדר אוכל עם ארוחות טובות והסעות מאורגנות למפעל. זה ענף שיש בו תחרות רצינית בין המפעלים, מה שהופך אותו למאתגר. אני אוהב את מה שאני עושה וכמעט לא זוכר מתי לקחתי חופשת מחלה. גם לחופשה רגילה אני יוצא מעט מאוד".

מישהו מילדיך הלך בעקבותיך?

"הילדים שלי פנו לעבודה בתחומים אחרים, כמו עיריית חיפה, אחות ועבודה באולם שמחות. אם מישהו מהם היה פונה למקצוע שלי, הייתי שמח, אבל חסרים בישראל בתי ספר שילמדו פחחות, רתכות וכרסמות. במקום זה יש בתי ספר שבהם מלמדים טיפוח ציפרניים ואיך לרזות. בגלל המחסור בבתי ספר מקצועיים בתחום שלי, אנחנו מקבלים לפעמים עובדים חדשים חסרי ניסיון והכשרה, וחייבים ללמד אותם את העבודה מהתחלה. הדברים שאמר שלום מרגיזים. זה מראה שהוא לא מבין כלום בתחום שהביקוש לעובדים בו הוא אולי הכי יציב במשק. ובכל מקרה, אסור לזלזל בשום אדם שקם בבוקר לעבודה".

שמעון דהןצילום: גיל אליהו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker