טלי חרותי-סובר

מאז יום א' יושב עזרא עזרא, יחד עם אשתו ושלושת ילדיו הקטנים, באוהל שהקים מול מטה חברת החשמל בלב תל אביב. את הצעד עשו כלאחר יאוש, לאחר שיצאו מדירת 32 מ"ר בה הם חיים באשקלון, אליה חדר לאחרונה גם גשם.

עזרא הוא עובד חברת חשמל, לפחות היה כזה עד לפני מספר ימים, אלא שבניגוד לעובדי חברת החשמל הקבועים, שמרוויחים 23,000 שקל לחודש בממוצע, עזרא המסגר נקלט כעובד זמני. על פי הסכמים שנחתמו בין ההסתדרות, האוצר והחברה אושר לחברה לקלוט עובדים זמניים לפרוייקטים ספציפיים שאורכים שנים ארוכות. בשלב ראשון אישרה ההסתדרות לקלוט אותם לחמש או עשר שנים מתוך כוונה שבתוך אותן שנים יקלטו העובדים כעובדים קבועים.

עזרא עזרא באוהל המחאה בתל אביב, מול משרדי חברת החשמלצילום: מתוך עמוד הפייסבוק של תמר עזרא

זה לא מה שקרה לעזרא עזרא, היום בן 42. הוא החל לעבוד כעובד זמני, לא כעובד קבלן אלא כעובד חברת חשמל, ב-1996 ועבד עד שנת 2001, אז פוטר, אך שב לחברה בשנת 2004 ושוב עבד כעובד זמני, הפעם לא פחות מעשור. במהלך אותן שנים הייתה משכורתו 9,000-9,500 שקל בחודש והוא היה מרוצה, אך מעולם לא קיבל קביעות. לאחרונה, יחד עם למעלה מ-600 עובדים זמניים אחרים, קיבל  מכתב פיטורים. עבור 150 עובדים מתוכם דווקא יש עבודה עד 2017, אבל גם הם קיבלו הודעה כי יפוטרו במחצית 2015 בשל משא ומתן שמנהלת החברה עם ההסתדרות על מספר העובדים הקבועים, ואינו מסתיים בינתיים.

את עזרא כיפופי הידיים לא מעניינים: הוא החליט להביע עמדה והתנחל מול משרדי החברה "כדי שחברי הדירקטוריון שיעבור שם יראו אותנו". דרישתו היא לקבל קביעות אחרי כל כך הרבה שנות עבודה באותה חברה ובתפקיד לא פשוט.

אלא שעזרא, כאמור, נופל בין הכסאות. מצד אחד נכנעה החברה, לדרישת המדינה, לתוכנית התייעלות, ולכן עצרה קבלה של אנשים קבועים לחברה. ההסתדרות מצידה דורשת לת לעוד עובדים קביעות. כך נוצר מצב שבו אם עד היום היו קביעויות מקצועיות או על רקע סוציאלי (כמו שמגיע לעזרא) הרי שבתהליך כיפופי הידיים בין החברה וההסתדרות, הכל נעצר. עזרא לא מתכוון לזוז ממקומו עד שלא ימצא לו פתרון. "אמרו לי אני יכול לעבוד עד אמצע ינואר אבל מה יקרה אז? שוב יזרקו אותי לרחוב?  אחרי כל כך הרבה שנים, אני רוצה קביעות עכשיו".

היום הודיעה חברת החשמל למשפחת עזרא שלא תוכל להיכנס לבניין ההנהלה, גם לא לצורך מים או שירותים. "עד היום נתנו אבל היום הפסיקו עם זה", אומר עזרא. "אמרו לנו - 'תישארו בחוץ'. אני פה עם שלושה ילדים קטנים וקר, השפתיים של הילדים כחולות. הם פשוט  רוצים למוטט אותנו, שנישבר. אני מאמין שאלוהים יעזור לנו. אני לא רוצה לוותר בקלות", אמר והמשיך: "אני בחברת חשמל מגיל 20 ואני תושב הדרום, המצב הכלכלי שלנו קשה ואני מפרנס יחיד. אנחנו מכורים בלשכות הרווחה ואני לא יודע למה מקשים עלי. יש היום 100,000 קבועים אז יהיו 10,001. הם שומרים את התקנים למשפחות שלהם במקום לי, וזה חבל וכואב".

בחברת החשמל מודעים למקרה ומסרו כי "חברת החשמל מלווה בימים האחרונים את משפחת עזרא. עובדת סוציאלית של החברה ונציגת חטיבת משאבי אנוש המכירות ומלוות את המשפחה נמצאות בקשר רציף עם המשפחה והעובדת הסוציאלית אף פוקדת את המאהל במהלך היום. מדובר במקרה סוציאלי קשה המוכר מזה זמן רב בחברה ונעשו מאמצים רבים לדחות את הפיטורים. חברת החשמל נאלצה להיפרד בחודשים האחרונים מכ-450 עובדים פרוייקטלים ותיפרד מעוד כ-150 במהלך חודש ינואר 2015, בהם מספר לא מבוטל של מקרים סוציאליים והומניים קשים. העובדים הועסקו מלכתחילה בחוזה לפרויקט, תוך ידיעה שתקופת ההעסקה לא תעלה על עשר שנים למועסקים עד לשנת 2004 ולחמש שנים למועסקים מ-2005. בשל מצבה הפיננסי הקשה של החברה הוחלט על הקפאת כל הקביעויות בחברה, ובכללן גם את הקביעויות ההומניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker