מגבות ערד סגרה את קו הייצור 
המרכזי: מאות עובדים יפוטרו

הנהלת ערד תעשיות טקסטיל: הסיבה לסגירת המפעלים היא עלויות הייצור הגבוהות בישראל לעומת במדינות אסיה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ערד תעשיות טקסטיל (מגבות ערד) סגרה אתמול סופית את קו הייצור המרכזי שלה בערד, ומרבית 250 העובדים במפעל עומדים בפני פיטורים. לפני חודשיים סגרה החברה את קו הייצור שלה במגדל העמק, שם פיטרה 100 עובדים.

החברה היא חטיבה של חברת סטנדרט טקסטיל הבינלאומית, יצרנית מגבות הרחצה הגדולה באירופה ובמזרח התיכון. המפעל הוקם ב–1976 על ידי איש העסקים האמריקאי גרי היימן, שטען אז כי הוא מבקש "לפתח את הפריפריה של ישראל". הוא מייצר 70 מיליון מגבות בשנה, מהן 95% ליצוא.

יו"ר מרחב נגב מרכזי בהסתדרות, יוסי הובר, אמר אתמול כי עובדי ערד תעשיות מועסקים במסגרת הסכם קיבוצי שעליו חתמה ההסתדרות לפני יותר מעשור, ובכוונתו לכנס השבוע את העובדים כדי להחליט על המשך צעדיהם. "אני מזהיר מפני הכניסה של מספר כה גדול של עובדים למעגל האבטלה בערד וסביבתה, אזור שסובל מבעיות קשות בתחום התעסוקה", אמר הובר. לדבריו, הוא בוחן אפשרות לאשר לעובדי ערד תעשיות להכריז על סכסוך עבודה, כדי לאפשר להם להיאבק על זכויותיהם הכספיות, אם המגעים בינו לבין הנהלת החברה בעניין זה לא יעלו יפה.

לדברי הובר, "כבר שלוש שנים ויותר קיים איום לצמצום משמעותי בפעילות המפעל או אף לסגירתו המוחלטת. לכן אינני מופתע לחלוטין מהמהלך. ניסיתי לגרום לעיכוב ההחלטה של הנהלת החברה על סגירת קו הייצור ככל שיכולתי, אבל ככל הנראה הפיתוי להעביר קווי יצור מישראל לירדן, שם כוח העבודה זול במיוחד, היה חזק ממני".

מגבות ערדצילום: אליהו הרשקוביץ

בהנהלת ערד תעשיות טקסטיל אומרים שהסיבה לסגירת המפעלים היא עלויות הייצור הגבוהות בישראל לעומת מדינות באסיה, כמו סין, הודו ופקיסטאן, דבר שפגע בכושר התחרות של המפעלים. באחרונה טענו בהנהלה כי היעדר צינור גז לערד ותעריפי הארנונה הגבוהים לתעשייה משפיעים אף הם על מצבה של ערד תעשיות.

30 עובדים ימשיכו את עבודתם במטה הלוגיסטי של החברה בערד, בתחום של אספקת שירותי פיתוח, שיווק ולוגיסטיקה. רוב העובדים, שצפויים לפרוש מהמפעל, יקבלו פיצויים מלאים, אף מעבר למתחייב על פי החוק.

הנהלת החברה מסרה כי "זהו יום עצוב לנו ולעובדים. אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי לסייע לעובדים אלה למצוא מקור פרנסה חלופי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker