חיים ביאור

אחרי ששיבש חלקים מהמגזר הציבורי כ"הזדהות" עם מאבקם של עובדי דואר ישראל להבראת החברה, יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אינו נוטל פסק זמן ומכין את הקרקע לגל עיצומים חדש במשק, אחרי סוכות. היום (ג') הכריזה ההסתדרות על סכסוכי עבודה בלא פחות מ-11 חברות ממשלתיות, בהן מועסקים בסך הכל 43 אלף עובדים. בין החברות: התעשייה האווירית, רפאל, חברת החשמל, רכבת ישראל ומקורות.

החלטת ההסתדרות להכריז על הסכסוכים התקבלה על רקע האישור שקיבל השבוע הקבינט הממשלתי להצעת ההחלטה להפריט את רוב החברות הממשלתיות, בהיקף של 15 מיליארד שקל. על פי החוק, ההסתדרות רשאית לממש את הכרזת הסכסוך ולהתחיל בשיבושים או אף שביתה בחברות הממשלתיות שבועיים לאחר ההכרזה. אם לקחת בחשבון שימי החג אינם נספרים במניין השבועיים, ההסתדרות תוכל על פי החוק להורות על שביתה החל מיום ראשון 26 באוקטובר.

אבי ניסנקורן צילום: מוטי מילרוד

מההסתדרות נמסר כי העילה המרכזית להכרזה על סכסוכי העבודה נעוצה בכך שההחלטה, הנושאת השלכות קריטיות ביטחונם התעסוקתי של עובדי החברות הממשלתיות ועל זכויותיהם, התקבלה בממשלה באופן חד צדדי, ללא קיום משא ומתן עם נציגויות העובדים בחברות אלה. "המדינה מנסה לכפות על העובדים שינויים דרמטיים תוך שבירת הכללים ורמיסת הנורמות הנהוגות ביחסי עבודה קיבוציים", אמרו בהסתדרות. בארגון חוששים כי הנפקת החברות הממשלתיות תגרור שינויים מרחיקי לכת בכל הנוגע לשכרם ותנאי העסקתם של העובדים ולפגיעה במוסד הקביעות ובמוסד ההסכם הקיבוצי.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הערב כי "רק היום חתמנו על הסכם עקרונות דרמטי להבראת חברת הדואר. זו עדות לכך שההסתדרות היא שותפה חיונית למהלכים שנועדו לייעל את החברות הציבוריות. אנו נבחן כל הנפקה לגופה, תוך בדיקת השאלה אם היא טובה לציבור ואם היא מגינה על זכויות העובדים".

כמו כן, ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ברשות שדות התעופה. העילות: חשש לפגיעה באיתנותה הפיננסית של החברה, עקב החלטת הממשלה בנושא התמלוגים, החלטה שתגרור השלכות על העובדים. התנהלות ב"חוסר תם לב" בכל הקשור ליחסי העבודה ברשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker