עובדי ענקית התוכנה SAP התארגנו בהסתדרות והקימו ועד

ההצטרפות של עובדי החברה להסתדרות באה ארבעה חודשים לאחר שפוטרו עשרות עובדים ממרכז הפיתוח של החברה ברעננה

חיים ביאור
חיים ביאור

עובדי חברת היי טק SAP השלימו היום את תהליך ההתארגנות שלהם במסגרת ההסתדרות והקימו ועד יציג. ההצטרפות של עובדי החברה להסתדרות באה ארבעה חודשים לאחר שפוטרו עשרות עובדים ממרכז הפיתוח של החברה ברעננה.

SAP ישראל היא חברה בת של SAP SE הנחשבת למובילה בתחום התוכנות הארגוניות בעולם. החברה מעסיקה 60 אלף עובדים בעולם ובארץ היא מפעילה את אחד ממרכזי הפיתוח האסטרטגיים שלה. מנהלת מרכז הפיתוח של החברה בישראל היא אורנה קליינמן.

החברה היא ספקית ישומי התוכנה העסקיים הגדולה בארץ ומעסיקה כיום 650 עובדים. לדברי עמיחי סטינגר, סמנכ"ל האגף להתארגנות עובדים בהסתדרות, 40% מעובדי החברה חתמו על טפסי הצטרפות להסתדרות – מעל המינימום של שליש מהעובדים שהחוק קובע כדי שהתארגנות תהיה חוקית.

בניין SAP
צילום: בלומברג

SAP ישראל היא חברת ההיי טק השנייה שעובדיה מתארגנים במסגרת ההסתדרות ומקימים ועד שייצג אותם כלפי ההנהלה. במארס השנה התארגנו עובדי חברת נס טכנולוגיות, המעסיקה 2,700 עובדים בישראל, בעקבות חששותיהם מפני גל פיטורים.

עם זאת, חברת נס, המספקת שירותי מחשוב ופתרונות בתחום טכנולוגית המידע, אינה נחשבת כמי שפועלת בליבת ההיי טק, וזאת שלא כמו SAP ישראל. עובדי SAP ישראל מצטרפים לכ-16 אלף עובדים המאורגנים באיגוד המקצועי החדש שהקימה ההסתדרות, הכולל את עובדי ענף הסלולר, האינטרנט וההיי טק.

מי שתמכו מאחורי הקלעים בהתארגנות של עובדי SAP ישראל היו דווקא עובדי החברה בגרמניה, שם נמצא מטה החברה, ובו פועל ועד עובדים חזק. במהלך פעולות ההתארגנות, חילקו חברי ועד הפעולה נייר הצטרפות בו הם כתבו כי "מזה זמן אנו עדים לשינויים שלחיקה בתנאי העבודה שלנו, הפוגעים במעמדנו כעובדים. לאחרונה חווינו שוב צמצומים ושינויים דרמטיים בחברה, בלי שלנו, העובדים, היתה היכולת להשפיע. מגיע לנו הזכות לייצג את האינטרסים שלנו, כפי שחברינו מעבר לים קיבלו זכות כזו".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי הצטרפותם של עובדי SAP ישראל לארגונו היא "עשות נוספת לכך שיותר ויותר עובדים בענפים מרכזיים במשק, גם ענפים שלא היינו רגילים לראות בעבר בהקשר זה, מאמינים בכוחה של העבודה המאורגנת". אחד ממובילי ההתארגנות בחברה, אלכס סודקוביץ, המועסק בחברה כמהנדס אופרציות פיתוח, אמר כי "יציבות החברה והצלחתה חשובים לנו ולכן אנו מבקשים להיות מעורבים בהחלטות על עתידנו. בחרנו להתאגד, כי בישראל של 2014 גם עובדי ההיי טק מבקשים ביטחון תעסוקתי. לדבריו, הנהלת SAP ישראל נהגה בסובלנות ולא העמידה קשיים בפני פעילי ההתארגנות.

מהנהלת SAP נמסר בתגובה: "קיבלנו את פניית ההסתדרות. SAP רואה לנגד עיניה את טובת כלל עובדיה. החברה תקיים את הבדיקות הנדרשות ותפעל בהתאם למתחייב בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ