מחקר: לא רק היי־טק - ישראל צריכה להשקיע גם בתעשייה המסורתית

"מאחר שהצמיחה לנפש נגזרת מהגידול בפריון העבודה, ומאחר שאלה אינם באים לידי ביטוי מלא בשכר העבודה, רמת החיים בישראל צפויה להמשיך להשתרך אחרי מרבית המדינות המפותחות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

מצבן של התעשיות המסורתיות בישראל בכי רע. על פי נתוני OECD, הפערים בפריון ובשכר ביניהן לבין תעשיות הידע מתרחבים והולכים, ודבר זה פוגע בפריון ומגדיל את האי־שוויון. לפי מחקר חדש של ד"ר רובי נתנזון, איתמר גזלה וניר לביא ממרכז מאקרו, על ישראל לחשוב מחוץ לקופסת ההיי־טק ולהשקיע בתעשייה המסורתית.

לפי החוקרים, עובדי תעשיית ההיי־טק "נוטים יותר להיות בעלי תארים אקדמיים ולהחזיק בידע מקצועי נרחב. תעשיית הטכנולוגיה העילית מאופיינת בפריון גבוה, שכר ממוצע גבוה ושיעור השקעות גבוה, שגם מגדיל את הפריון לאורך זמן". מנתוני OECD עולה כי ההשקעה משתלמת. רמת הפריון בתעשייה עתירת הידע הישראלית, המוכוונת ליצוא, גבוהה ב–3.5% יחסית לממוצע ב–OECD, וקצב הגידול בפריון מאז 1961 הוא 129%. לעומת זאת, קצב הגידול בפריון התעשיות המסורתיות הוא 10% בלבד במשך 40 שנה, וממוצע הפריון נמוך ב–23% מממוצע OECD.

"התעשייה המסורתית מאופיינת בפריון נמוך מאוד, שכר ממוצע נמוך (לעתים כזה שממקם את עובדיו מתחת לקו העוני), שיעור השקעות נמוך במיוחד ורוב של עובדים ללא השכלה אקדמית ויכולות מקצועיות ייחודיות", כותבים החוקרים. "רוב עובדי התעשייה בישראל משויכים לתעשייה המסורתית, ולכן נושא זה הוא כה מהותי כאשר בוחנים את פערי ההכנסות והאי־שוויון החברתי בישראל".

ישראל, כותבים החוקרים, אמנם "בולטת לחיוב בהשקעות במחקר ופיתוח לעומת המדינות המפותחות בעולם", אך כמעט כל ההשקעות במו"פ מנותבות להיי־טק, שבו יש לישראל יתרון יחסי, גם לאור הנתח הזעיר שלה בסחר העולמי. "עם זאת, ועדות שונות שבחנו את הנושא (המפורסמת שבהם היא ועדת מקוב ב–2007) המליצו חד־משמעית שיש צורך בהגדלת שיעור ההשקעות בתעשיות המסורתיות, שם מועסקות האוכלוסיות החלשות בישראל. ללא שיפור הפריון בתעשיות אלה, על ידי השקעה בהון אנושי ופיסי, פערי ההכנסות רק יתרחבו, וכלכלת ישראל תפסיד הכנסות פוטנציאליות מתעשיות שמיום ליום מאבדות את כושרן התחרותי".

הגדלת ההשקעות בתעשייה המסורתית, סבורים החוקרים, תשפר את תנאי השכר ותצמצם את פערי הההכנסות. במקביל, יתחזק כושר התחרות של התעשייה המסורתית ויגדל הביקוש לעובדים בה.

"כבר תקופה ארוכה ניתן להבחין בשינוי מבני שחל במשק הישראלי בכמה מישורים, ובהם הקיפאון של השכר הריאלי אל מול המשך העלייה של התוצר לנפש; עליית התמורה להון על חשבון התמורה לעבודה; וההאטה בקצב גידול פריון העבודה ביחס למדינות המפותחות", כותבים החוקרים ומזהירים: "מאחר שהצמיחה לנפש נגזרת מהגידול בפריון העבודה, ומאחר שאלה אינם באים לידי ביטוי מלא בשכר העבודה, רמת החיים בישראל צפויה להמשיך להשתרך אחרי מרבית המדינות המפותחות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker