בעקבות מסקנות ועדת אנדורן: אושר מינויו של משקיף בדירקטוריון הדואר

בכך מיישם לראשונה השופט דוד מינץ את מסקנות הביניים של ועדת אנדורן להסדרי חוב, כי לחברה בקשיים ימונה נציג מיוחד מטעם הנושים, שיכהן כמשקיף בדירקטוריון ובוועדות החברה ■ המשקיף לא יהיה בעל סמכויות ניהול או בעל סמכויות אופרטיביות-אקטיביות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט המחוזי בירושלים נענה לבקשת מחזיקי האג"ח של חברת הדואר ומינה משקיף לדירקטוריון של החברה הממשלתית, הנמצאת במשבר פיננסי.

בתוך כך, עובדי הדואר ממשיכים בשיבושים, במסגרת מאבקם נגד החלטת האוצר והנהלת החברה לפטר 1,500 עובדים נוספים בחברה. העובדים יסגרו לקהל ביום א' בבאר שבע לשעתיים, עד 10:00 בבוקר.

השופט דוד מינץ קבע כי המשקיף לא יהיה בעל סמכויות ניהול או בעל סמכויות אופרטיביות-אקטיביות, בניגוד לבקשת נציגות בעלי האג"ח. בכך נענה השופט לעמדת המדינה שביקשה לקבוע שבמידה וימונה משקיף לחברה, הוא יהיה פסיבי ולא בעל סמכויות ביצוע.

אייל גבאי צילום: עופר וקנין

אחת ממסקנות הביניים של ועדת אנדורן להסדרי חוב הייתה כי לחברה בקשיים ימונה נציג מיוחד מטעם הנושים, שיכהן כמשקיף בדירקטוריון ובוועדות החברה. בהתאם לכך, על החברה יוטלו כמה מגבלות, ובכללן על הוצאות החברה, על חלוקת דיווידנדים, על ביצוע עסקות מהותיות, וכן על ביצוע עסקות בעלי עניין. כל ישיבות הדירקטוריון יתקיימו בנוכחות הנציג.

עוד קבע השופט בהחלטתו כי אסור לחברה למכור את נכסיה הקבועים וכי הוא מאפשר למדינה, להסתדרות ולוועד העובדים לנהל במשך 45 יום משא ומתן על תוכנית הבראה לחברה, שתיחלץ אותה ממצבה הקשה. אם בפרק זמן זה לא יגיעו הצדדים להסכמה, תוכל הנציגות של בעלי האג"ח לחזור ולבקש מינוי משקיף פעיל לחברה.

נציגות בעלי האג"ח מבקשת למנות כמשקיף את עו"ד אייל גבאי, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנהל רשות החברות הממשלתיות. בבקשתה לבית המשפט, באמצעות עוה"ד אלון קזיוף, גדעון אורבך וארנון שגב, ביקשה כי גבאי יפעל בין היתר לגיבוש תוכנית הבראה, יאסור עליה העדפת נושים, יאסור על מימוש נכסים קבועים עד לגיבוש הליך ההבראה ויורה כי לא ייפרעו תשלומים העולים על 5 מיליון שקל.

ההסתדרות הכריזה השבוע על סכסוך עבודה במשרדי הממשלה והיא מאיימת לשבש את העבודה בהם, כהזדהות עם מאבקם של עובדי הדואר נגד ההנהלה, בשל תוכניתה לפטר 1,500 עובדים נוספים, המועסקים בחברת הדואר 5 עד 7 שנים. לטענת הוועד וההסתדרות, מדובר בעובדים קבועים המוגנים על ידי ההסכם הקיבוצי הקיים בחברה. באוצר אומרים כי עובדים אלה אינם קבועים, אלא מועמדים לקביעות, ולכן אין מניעה לפטרם במסגרת המאמצים להבראת החברה. במסגרת צעדי המחאה שהם נוקטים, עובדי הדואר סגרו לקהל לשעתיים את הסניפים בחיפה והפגינו מול ביתו של שר האוצר, יאיר לפיד.

מסקנות הביניים של ועדת אנדורן להסדרי חוב הוצגו להערות הציבור באפריל השנה. הוועדה קבעה שלושה שלבים למתווה של הסדרת חובות. השלב הראשון: יש אינדקציות עתידיות כי החברה צפויה לבעיות פיננסיות. בשלב זה החברה באופן וולנטרי רשאית להיכנס להליך הסדר חוב סודי מול הכנ"ר. הכנ"ר ימנה נציג הסדר מתוך רשימה שתגובש יחד עם הגופים המוסדיים. החברה לא מחויבת לגלות כי מונה לה נציג. לאותו נציג יקבעו 60 יום לגבש עקרונות למתווה הסדר שלאחר גיבושו הוא יוצג במו"מ בין נושי החברה למבין בעלי החברה.

השלב השני: 'חברה בקשיים' - בשלב זה ימונה לחברה נציג מיוחד מטעם הנושים שיכהן כמשקיף בדירקטוירון ובוועדות החברה. על החברה יוטלו מספר מגבלות ובכללן הגבלה על הוצאות החברה, הגבלה על חלוקת דיווידנדים, הגבלה על ביצוע עסקות מהותיות והגבלה על ביצוע עסקות בעלי עניין. כול ישיבות הדירקטוריון יתקיימו בנוכחות הנציג.

השלב השלישי והאחרון - חברה שלא עמדה בתשלום חוב. הוועדה הגדירה כי אי תשלום חוב מתרחש אם עברו 45 ימים מיום התשלום המיועד. בשלב זה הוועדה טרם החליטה איזה חלופות לבחור והציעה שתי חלופות: החלופה הראשונה - הוצאת השליטה מידי בעל השליטה ומינוי מנהל מיוחד ע"י הכנ"ר. מנהל זה יבוא במקום דירקטוריון החברה ויקבל את סמכויות הדירקטוריון. אותו מנהל ישמש כמנהל למשך 75 ימים ובתקופה זו הוא יבחן את מצב החברה ויחליט על דרכי פעולה מתאימים. החלופה השנייה - פנייה לבית משפט והעברת החברה לידי הנושים. הוועדה ממליצה כי אי תשלום חוב יחייב את נאמן האג"ח לפנות לבית המשפט ולהגיש בקשת פירוק, אולם אם 75% מהנושים התנגדו להליך זה, לא יפנה הנאמן לבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker