נוהל שכן |

ברשות ההגירה מתחקרים שכנים כדי לתפוס עוזרות בית לא חוקיות

רשות האוכלוסין וההגירה: "לא קיים נוהל המנחה את העובדים לתחקר שכנים ואולם, במסגרת העבודה ייתכן שנשאלים גם השכנים שאלות לגבי עובד מסוים"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

היתקלות לא נעימה עם נציגי רשות ההגירה, שחוותה הבוקר רינת נחום, מנכ"לית חברת השמה לבכירים, מבהירה כיצד נראות שיטות הפעולה של הרשות במרדפם אחר עובדים לא חוקיים.

שהעלתה נחום לפייסבוק הבוקר כתבה: "דפיקה בדלת ...שלום, אנחנו מרשות ההגירה באנו לבדוק אם יש לך עוזרת. יש לי, פעם בשבועיים. לא, אנחנו מחפשים מישהי לא חוקית שעובדת קבוע. את יכולה לספר לנו למי יש כאן בבניין? לא. למה?"

נחום, המתגוררת באזור השרון, מוסיפה בשיחה עם Themarker כי חשה מאוימת מעצם הנוכחות המפתיעה של שלושה חוקרים בפתח הדלת. "שאלתי מי שם, והם לא השיבו", היא מספרת. "פתחתי את הדלת ולפני עמדו שלושה חוקרים עם תגים של רשות ההגירה. המראה היה מלחיץ. הם שאלו מי גר מעלי בבניין, ואם יש לו עוזרת לא חוקית. אמרתי שאין לי מושג. החוקרים ביקשו להיכנס לדירה, ואיפשרתי להם. הם שאלו שוב אם אני יודעת היכן מועסקות בבניין עובדות לא חוקיות. השבתי: 'גם אם הייתי יודעת, לא הייתי אומרת לכם. לא אפגע בפרנסתם של אנשים'. לא מענייני לנקוט עמדה בעניין העובדים הזרים, ואני בוודאי לא אלשין על אחרים", אומרת נחום. כשאמרה נחום לחוקרים כי היא אדם מוסרי ולכן לא תפגע בפרנסתם של אחרים נענתה על ידי אחד החוקרים: "בגלל אנשים מוסריים כמוך – תראי מה קורה לנו בדרום". "התנהגותם של החוקרים היתה תוקפנית ובוטה", אומרת נחום. "הייתי בשוק מההתבטאות בעניין המצב בדרום, ובעיקר התפלאתי נוכח הדרך שבה הם 'נוחתים' על שכנים תמימים, והופכים אותם לאשמים רק מכיוון שלא שיתפו פעולה עם דרכי החקירה שלהם".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: " לא קיים נוהל המנחה את העובדים לתחקר שכנים ואולם, במסגרת העבודה ייתכן שנשאלים גם השכנים שאלות לגבי עובד מסוים, ככלי תומך לעבודה. מדובר בכלי לגיטימי, כל עוד נעשה בצורה נאותה. אין מדובר בהכרח של הנשאלים להשיב ובוודאי שאין מדובר בחקירה. בהקשר זה נבהיר, כי צוותי האכיפה מגיעים לבתים פרטיים רק כאשר ישנו מידע מקדים ואינם מגיעים באקראי לבנייני מגורים ׳בחיפושים׳ אחרי עובדים. אם תועבר פניה מסודרת ומפורטת מצד האשה, נשמח לבדוק הנושא".

צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker