ויצ"ו ונעמ"ת: "מדברים על 400 מעונות חדשים, אם ייבנו 40 מעונות, זה יהיה טוב" - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ויצ"ו ונעמ"ת: "מדברים על 400 מעונות חדשים, אם ייבנו 40 מעונות, זה יהיה טוב"

הגורמים המפעילים את מעונות היום בישראל הביעו ספקות ביחס לפוטציאל מימוש היעדים עליהם הכריזו משרדי הכלכלה והאוצר אתמול, עם ההודעה על רפורמת בינוי המעונות ■ יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עליזה לביא: "העיכוב שראינו עד היום - הזנחה פושעת" ■ מנכ"לית האוצר יעל אנדורן: "ניתן להסתכל על חצי הכוס המלאה, לא הריקה"

תגובות

יום אחרי שהכריזו משרדי האוצר והכלכלה על רפורמה בתחום מעונות היום בישראל - שתביא לבינוי של 400 מעונות חדשים בתוך שנתיים - טענו בכנסת נציגים מצד הארגונים המפעילים את המעונות (ויצ"ו, נעמ"ת), השלטון המקומי ומרכז המחקר של הכנסת כי הסבירות כי היעד אכן ימומש בעוד שנתיים, נמוך מאוד.

"אם ייבנו 40 מעונות בתוך שנתיים, זה יהיה טוב", אמר מנהל אגף בינוי בויצ"ו דורון יחיאלי בוועדה לקידום מעמד האשה והשוויון המגדרי, שהתכנסה בכדי לדון ברפורמה, ולהציב יעדים לביצוע. "רק עצם התהליך של הוצאת היתר בנייה אורך שנה", אמר יחיאלי. "כך שצפוי שנשב פה לעוד ועוד ישיבות".

במסגרת הרפורמה החדשה, יוסרו חסמים ביורוקרטיים רבים מעל הרשויות המקומיות, במטרה להאיץ את קצבי בניית המעונות. עד כה, מאז הוקצו בשנתיים האחרונות 600 מיליון שקל לבינוי מעונות חדשים מטעם משרד הכלכלה, נבנו בפועל 10 מעונות יום בלבד. 

מעון יום בהרצליה
ניר כפרי

נציגי הארגונים דיברו על כך שמכיוון שמשרדי הכלכלה והאוצר לא מתכוונים - במסגרת הרפורמה החדשה - לתקצב את בינוי המעונות במלואם (התקצוב הנדון הוא של 90%-100%, תלוי במקרה), הארגונים והרשויות המקומיות יידרשו להוציא כסף מהכיס, וזה אינו תמיד בנמצא. "אולי רשויות מקומיות מסוימות, בעיקר העניות מביניהן, לא בונות, כי אין להן תקציב להשלים את הבנייה?", אמרו הנציגים. 

בהמשך לכך אמרה  ד"ר נעמי מורנו מנהלת האגף לגיל הרך בויצ"ו: "נאלצנו לבטל בנייה של מעונות בחלק מהיישובים, בגלל עלויות בנייה גבוהות מאוד, שהגיעו ל-6 מיליון שקל למעון". משתתפי הדיון גיבו את מורנו: "עלות בניית מעון היא 4-6 מיליון שקל, והאוצר מדבר על סכום של 2.8 מיליון שקל בלבד, שיוקצה לבינוי. מהיכן יגיע הפער?".

המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והממונה על התעסוקה מיכל צוק, ציינה כי אכן עלות הבסיס היא 2.8 מיליון שקל, אך עליה ניתנות תוספות תקציביות עד לסכום של 3.7 מיליון שקל. "נכיר בעלויות נוספות של רשויות חלשות באשכולות 1-4", אמרה צוק.

עוד דובר בוועדה על כך שמשרדי הכלכלה והאוצר אינם יכולים לכפות על הרשויות המקומיות לבנות מעונות, ולכן עשוי להיווצר מצב שרשויות לא בונות, פשוט מכיוון שהנושא לא בראש מעייניהן. 

צוק אמרה בתגובה לכך: "אנחנו לא הגורם הבונה, אלא הגורם המתקצב. איננו יכולים לשנות את כל דיני הבנייה במדינת ישראל. עשינו כל מה שניתן לעשות במסגרת המנדט לנו. עד כה הבעיה שנתקלנו בה היא לא בעיה של כסף, אלא בעיה במימוש שלו.  אני מאמינה שראשי ערים רוצים לפעול למען התושבים שלהם. כל בעיה שעולה לאורך הדרך - אנחנו כאן", אמרה צוק. 

מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, שנכחה אף היא בדיון אמרה: "ניתן להסתכל על חצי הכוס המלאה, במקום על הריקה. הובלנו צעד משמעותי ברפורמה החדשה. האם הוא מספק? הזמן יגיד.  לא נוכל להכריח את הרשויות לתקצב, אך אנחנו יכולים להקל. רשות מקומית שלא תתעדף את המעונות, תצטרך לתת דין וחשבון לתושביה. אמנם אי אפשר לעבור מבינוי של מעונות ספורים בשנה מעונות ל-800 ביום אחד, וגם הייתי מופתעת אם לא היו צצות בעיות, אך מדובר בהקלה וצריך להתקדם משם". 

רות דיין מדר ממרכז השלטון המקומי הוסיפה: "אנו מברכים על הנוהל החדש, אבל זה לא 95% מימון כמו שמבטיחים, כי תקצבו הקמת מעון ב-2.8 מיליון, כשבמציאות עלות בינוי מעון היא 4.5 מיליון שקל, ובתל אביב 5 מיליון שקל. לא לקחו בחשבון תשתיות והצטיידות. הרי לא מכניסים ילדים למעון ללא ציוד".

יו"ר הוועדה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), הוסיפה בפתח הדיון כי עוד ב-2009 התקבלה החלטת ממשלה שייעדה מיליונים לבינוי המעונות, וועדת טכטנברג מ-2011 הגדילה את הסכום ל-1.2 מיליארד שקל - ולכן כעת יש לפקח מקרוב על תהליך הבינוי והרפורמה החדשה, ולוודא שההבטחות מקוימות. 

כרגע לפי לביא מדובר על מחסור של כ-700 מעונות יום בישראל, המוביל לביקוש העולה פי שלושה על ההיצע למעונות, באזורים מסוימים. כמו כן, יש לזכור שהוספת 30 אלף פעוטות בני 0 עד 3 למערך מעונות היום המסובסדים ומפוקחים על ידי משרד הכלכלה - היעד עליו מדובר כיום - היא אמנם הישג יפה, אך גם במצב זה, רק כשליש מבני 0-3 בישראל ישהו במעונות היום. כיום מקיפים 1,700 המעונות בישראל, כ-90 אלף פעוטות בגילי 0-3.

לשאלת לביא מהו לוח הזמנים לבנייה, ענתה אנדורן: "ניתן להתחיל את התהליך מחר בבוקר. בעתיד ניתן יהיה להגדיל את התקציבים, וזאת כדי שפעוטות נוספים יוכלו להיכנס למערכת". 

עוד הוסיפה: "עלות ההשגחה על ילדים קטנים היא נטל כלכלי גבוה עבור משפחות צעירות. זיהינו חסמים בבינוי המעונות והבאנו לפתרונם".

לביא סיכמה: "העובדה שהתקציב שיועד למעונות לא מומש במשך חמש שנים, היא הזנחה פושעת.

נשים הן הראשונות לשלם את המחיר על המחסור במעונות היום בישראל. יש להן  מי שיש לה אמצעים כלכליים, מוצאת פתרונות להשגחה על הילדים ומי שלא - מוותרת לעתים על יציאה לעבודה. אנחנו לא נרפה מהנושא הזה, עד שנראה שינוי והתקדמות. בדצמבר 2014 הוועדה תתכנס שוב, ותבחן את הנתונים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם